Държавата започва да подготвя педиатри за бъдещата Национална детска болница чрез проект за насърчаване на специализации в области с недостиг на специалисти. Това е обяснила здравният министър Галя Кондева по време на срещата си с представители на Обществения съвет за изграждане на държавното лечебно заведение.
Проектът е започнал и ще продължи до края на 2028 година, като ще бъдат финансирани предимно педиатрични специалности.
На днешната среща не е обсъждан въпросът с даденото и впоследствие отменено решение за нова частна болница в София с името "Мама и аз".
Председателят Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница проф. Иван Литвиненко обясни, че няма непреодолими проблеми с терена в Горна баня, избран за строителството на държавното лечебно заведение. Там са разположени две недовършени сгради, които ще бъдат разрушени.
Разрушаването, доколкото разбрахме от нея това, което е така технически важно, е осигурен достъпа и на тежката техника, която да влезе в терена и да се започне работа", каза Иван Литвиненко.
Да бъде сформирана група от служители на здравното министерство, която да подпомага работата по проекта за Национална детска болница – това е постигнато на днешната среща.
Следващата ще бъде след седмица. Тогава от Обществения съвет ще се срещнат и с екип на Европейската инвестиционна банка, консултант по проекта.
Ще се даде начало на подготовката на три стратегически документа за бъдещата болница, обясниха Надежда Рангелова и Мария Брестничка, членове на Обществения съвет. Срокът за тях е между 6 и 8 месеца.
Според последните заявки на представители на Обществения съвет оптималният срок, в който Националната детска болница може да бъде изградена и да заработи, е 5 години.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Днес е така
15:51 10.05.2024
2 Христо
Където е съвсем близо и до "Майчин дом", и до Педиатрията, и до Детската психиатрия, и много други клиники с различни специалисти и оборудване
Където има и спирка на метро и много автобусни и тролейни линии?
Коментиран от #3, #5
16:35 10.05.2024
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 1234
Какви случаи, ще лекува? Колко годишно? Какъв ценз трябва да имат лекарите( а и мед. сестри и санитарките) за да работят там!?? Как ще се финансира по клинични пътеки? Малко и скъпи? По какво ще се различава от обикновена МБАЛ!?? (няма ли всички случаи в София да станат тежки?) Но все пак ако с тези приходи персонала не си осигури мотивиращи заплати??? Какво ще напуснат ли?? Ще имаме "Национална детска болница" без персонал
Ако се финасира от държавния бюджет тогава??? Може да нямат достатъчно работа и да получават заплати? и пак какви случаи ще лекува???
Не ли по правилно, разумно справедливо да се създадат 6 диагностични центъра на основата на университетските болници, които да консултират и лекуват по заплетените случа, да осъществяват продължително обучение и.... т.н.
17:01 10.05.2024
5 1234
До коментар #2 от "Христо":
А защо в София??? В Ивайловград, Момчилград, Елхово, Видин Враца и т.н деца не живеят ли? Техните родители не плащат ли данъци. Какъв панаир е да заведеш детето си на Лекар от Ивайловград??? А?17:03 10.05.2024
6 Национална
19:24 10.05.2024