10 Ноември, 2024 06:52 2 350 44

Д-р Петър Берон: Хората не искат да гласуват за тарикатите от ниско качество в НС

  • д-р петър берон-
  • политика-
  • демокрация

Ще бъде жалко да изчезне държавата ни, заради немарливост и угодничество, заяви бившият лидер на СДС от зората на Прехода

Д-р Петър Берон: Хората не искат да гласуват за тарикатите от ниско качество в НС - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Духовете се подготвяха за промяна", отбеляза пред БНР д-р Петър Берон по повод годишнината от 10 ноември 89-та.

Той е един от най-видните съвременни учени, наследник и съименник на автора на Рибния буквар, но и един от основателите на "Екогласност" и Съюза на демократичните сили (СДС), участник в Националната кръгла маса, положил подписа си на новата ни Конституция.

"Ние от "Екогласност" събирахме подписи в градинката пред "Кристал", спомня си д-р Берон.

"Събрахме подписите, но трябваше и да ги внесем в парламента. Това не се беше случвало досега. Отидох до кметството и заявих, че на следващия ден под прозорците им ще мине манифестация, и трябва да се осигури охрана, за да се избегнат размирици. Кметът беше потресен, но организира отрядници, на които закачиха червени ленти, а ние сложихме на нашите – сини. Оттам синият цвят по-късно стана символ на СДС. На 3 ноември потеглихме с около 3000 куражлии към парламента. Когато стигнахме до площад "Ал. Невски", точно в 17 ч., забиха камбаните. Хората се разплакаха и казваха: "Свърши се!".

"Скоро обаче разбрахме, че преобразуването на властта не е лесна работа. Комунистите държаха в ръцете си парите, войската, милицията и тайните служби, а народът нямаше нищо, но не искаше стария режим", спомня си Петър Берон и допълва, че за да се избегнат кръвопролития, се сформира Национална кръгла маса, на която основните политически сили – СДС и БКП – договарят и подписват редица споразумения, които гарантират мирното развитие на прехода. Свиква се и Велико народно събрание за изработването на Конституцията:

"Великото народно събрание беше наистина представителна извадка на обществото – там бяха затворниците и техните палачи, най-добрите писатели и музиканти – като Валери Петров, Кирил Маричков и др. Съставихме една европейска конституция. Нейната първа част е взета от Хартата на основните права на ЕС – свобода на словото, печата, пътуванията и т.н. Искаше ми се да вкараме и закон за задължението на гражданите към страната, но не се съгласиха, а всеки един от нас е длъжен да прави усилия, за да може страната ни да просперира."

Според д-р Петър Берон, за да излезем от политическата криза днес ни е нужна национална доктрина и усещане за национално достойнство.

Това е и причината много качествени, млади хора да напуснат страната ни. "А каква е ползата от демокрацията ни без българи?" – пита той . По думите му, за разлика от онова време, сега няма "революционна обстановка", а в Народното събрание са се настанили тарикати от много ниско качество.

Хората виждат всичко това и по тази причина не гласуват, категоричен е д-р Берон.

"Доверието в народното събрание е 6%, а те решават съдбите ни…Трябва да сме част от ЕС, но да имаме достойно държание, а не да изпълняваме това, което казват началниците – посочва още д-р Берон. – Да стоим стабилно и да показваме своето виждане, да разработваме наши проекти и да усвояваме средствата за тях. Сега не ни дават пари, защото ни нямат доверие, а не защото не изпълняваме заръките им", отбелязва ученият и изтъква, че просешкото поведение не ни приляга:
Как свободното слово остана несбъдната мечта за българската демокрация

"Къде се намираме днес? Намираме се там, където сме се намирали цели 13 века. Нашата държава е единствената в Европа, която си е запазила името през цялото това време. Делим се на русофили и хора със западни убеждения, а сме един народ – дишаме един въздух. Трябва да си помагаме и да се грижим за страната ни! Ще бъде жалко да изчезне държавата ни, заради немарливост и угодничество. Имаме прекрасна природа – в най-благодатната част от умерения пояс – плодородна земя, планини, море, реки, и работливи хора. Ние сме народ с достойнство, история, традиции и географско положение, което е стратегически важно – това са козове, с които можем да търгуваме, но е необходимо и да се научим да отказваме", завърши д-р Берон.


Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 45 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 добре

    10 11 Отговор
    Всички служите на коминтерна

    Коментиран от #13

  • 2 Кабакрадев

    25 3 Отговор
    Синята идея аз я превърнах в милио..ни в смет.ката ми,за вярна служба на ГЕПИ и СИК.Май..ната на си.ни и други идеи....важното е,какво пече.ля.........
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Тарикати ?

    33 1 Отговор
    Огромна част са си криминални престъпници с безброй разновидни престъпления за 1000 години затвор !
  • 6 дядото

    25 2 Отговор
    какво ли не прави времето.нима съм допускал че хора като берон,марков и още и още толкова ще променят мислене и позиции.
  • 7 шокочоко

    45 6 Отговор
    Хората разбраха, че и за когото и да гласуват накрая все ни управлява Червената номенклатура. Комунистите свалиха диктатора Живков с преврат, заграбиха България и казаха, че вече са капиталисти с народните пари и продължиха да ни управляват вече като капиталисти

    Коментиран от #10

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Тони Минев

    26 3 Отговор
    Питайте за синята идея кме..та на Карловска община,..как я унищо.жи и прода.де на фир..мите на Дебелян и Баце за няколко стотин милиона в джоба си.
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 жикйа

    15 4 Отговор
    Сини гниди, хубаво е че по биологични причини изчезват един по един. Придават си героичност, само че всеки знае какво направиха от България. И са толкова "десни" че и с лявата слагат в джоба. Некадърници, в пиеса написана от некадърници. Слава на Господ Иисус Христос, България почва да се освобождава от присъствието на некадърници, а те нищо няма да могат да вземат в кофчега. Много време ни въргаляхте в тинята, но и вашия край е близо.
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 12345

    22 1 Отговор

    До коментар #1 от "добре":

    Боко и шиши са най-крупните търговци на добитък в Европа.
    Българи съгласни ли сте да живееме в тяхният обор ?
  • 14 ИванКайман

    13 9 Отговор
    Дали тоз агент на ДС е чел "Рибния буквар"?
  • 15 АГАТа Кристи

    11 1 Отговор

    До коментар #3 от "Последния Софиянец":

    Еле па комунистическата, именовала се бсп
  • 16 Препатил

    16 1 Отговор
    35 години стигат, времето е наше !!!
  • 17 да де

    13 5 Отговор
    комунистите направиха кръгла маса за да няма кръвопролития , сега капиталистите като берончо ще изкарат танковете за да си пазят накрадените капитали , мислите ли че им пука за хората и Народа ?

    Коментиран от #41

  • 18 име

    21 4 Отговор
    Как е, харесват ли ви бананите?!
  • 19 Александър Лилов

    3 0 Отговор
    Александър Лилов посочва:
    „Наивно е да се смята, че както в България, така и в другите европейски социалистически страни можеше в условията на Варшавския договор и СИВ да се предприемат сериозни политически промени без консултации с Москва, още по-малко – против Москва. Несериозно е да се отричат консултациите с Москва, активността на съветския посланик в подготовката на 10 ноември 1989 – неговите неколкократни срещи с Живков”.

    Тогавашният съветски посланик в България Виктор Шарапов по-късно ще потвърди ролята на Москва:

    „СССР действително изигра определена роля в събитията от 1989… Тогава Съветският съюз само даде пример за демократично преустройство… Ние приехме с удовлетворение промените”.
  • 20 Тодор Живков - откровения

    2 1 Отговор
    Нова среща с посланик Шарапов

    Същия ден е проведена и нова среща със съветския посланик. „На 8 ноември не го видях, но знам, че през този ден е имал още една, четвърта среща с Шарапов”, казва началникът на Пето управление на ДС (УБО) ген. Георги Милушев. Потвърждава я Живковият помощник Костадин Чакъров:

    „След обяд в 15.30 часа позвъниха от протокола на съветското посолство и поискаха среща на съветския посланик Шарапов с Тодор Живков. Бях на телефона в кабинета. Съобщението беше прието. След малко в 16 часа се обади Живков и както беше обичайно, запита: „Какво има?” Съобщено му беше, че съветския посланик иска среща. Той каза кратко: „Да дойде в 17 часа в Банкя!”

    По-късно Живков ще натърти за съветския натиск над него, без да си спомня, че Москва е влязла в обичайната си роля, която тя играе от 9 септември 1944 г. насетне и я превръща в задължителен елемент на контрол върху висшето ръководство на БКП, чрез който и самият Живков накрая няма да може как да не се съобрази. Ето как в неговия случай обяснява напрегната ситуация:
  • 21 Лудия

    14 4 Отговор
    Там беше грешката ви Бероне ! Трябваше с кръв да се вземе властта, а не с кръгла маса, от която хора като Доган още не са станали и продължават да разделят порциите от нея!
  • 22 Тодор Живков - откровения (п)

    2 0 Отговор
    Нова среща с посланик Шарапов

    Същия ден е проведена и нова среща със съветския посланик. „На 8 ноември не го видях, но знам, че през този ден е имал още една, четвърта среща с Шарапов”, казва началникът на Пето управление на ДС (УБО) ген. Георги Милушев. Потвърждава я Живковият помощник Костадин Чакъров:

    „След обяд в 15.30 часа позвъниха от протокола на съветското посолство и поискаха среща на съветския посланик Шарапов с Тодор Живков. Бях на телефона в кабинета. Съобщението беше прието. След малко в 16 часа се обади Живков и както беше обичайно, запита: „Какво има?” Съобщено му беше, че съветския посланик иска среща. Той каза кратко: „Да дойде в 17 часа в Банкя!”

    По-късно Живков ще натърти за съветския натиск над него, без да си спомня, че Москва е влязла в обичайната си роля, която тя играе от 9 септември 1944 г. насетне и я превръща в задължителен елемент на контрол върху висшето ръководство на БКП, чрез който и самият Живков накрая няма да може как да не се съобрази. Ето как в неговия случай обяснява напрегната ситуация:
  • 23 Тодор Живков - откровения (п)

    4 0 Отговор
    Денят на принудителната оставка

    Настъпва и 9 ноември 1989 г. Сутринта Тодор Живков се среща с Александър Фол, министър на науката и културата, с вицепремиера Григор Стоичков. После с „постоянното присъствие” в ловната му дружинка – Георги Джагаров, Ангел Балевски и Панталей Зарев. Следобед провежда нова среща с Йордан Йотов. След него при Живков влизат пак Добри Джуров и Димитър Станишев. Може би за последни увещания.

    От 17 часа започва заседанието на Политбюро, на което той трябва да си подаде оставката.

    Същия ден ръководителят на представителството на КГБ в България ген. Владилен Фьодоров се обажда на началника на УБО ген. Георги Милушев и го моли следобед да го посети в кабинета му. На срещата споменава, че заседанието на Политбюро същия ден е извънредно важно. Милушев е изненадан – не знае, че има такова заседание. „Казах на Фьодоров, че за това заседание на Политбюро чувам от него. „Не може да не знаеш – не ми повярва той. – Има заседание и е много важно как ще приключи“.

    На самото заседание Живков си подава оставката. Изненаданите са само двама от Политбюро – Милко Балев и Димитър Стоянов. И двамата сред най-близките – Балев, бивш дългогодишен началник на кабинета му, а Стоянов най-послушният и дългогодишен министър на вътрешните работи.
  • 24 Тодор Живков - откровения (п)

    4 0 Отговор
    По-късно Живков ще твърди, че на заседанието той прави предложение за негов наследник да бъде избран Александър Лилов, същият, когото е елиминирал още през 1983 г. и изпратил в изгнание след смъртта на дъщеря си Людмила. Георги Атанасов прави предложение на Петър Младенов. Самият Атанасов отказва да приема издигане. Живков описва протичането на заседанието така:

    „Издигната кандидатура на Петър Младенов в Политбюро явно се посрещна с колебание от страна на някои присъстващи. Реших да не заигравам и да не се възползвам от създалата се ситуация. Взех отново думата и изложих становището, че ще бъде правилно всички да се обединим около кандидатурата на Петър Младенов.
    След заседанието по предложение на Петър Младенов Политбюро реши да ми възложи да поканя съветския посланик и лично да го уведомя за взетото решение. Аз изпълних това поръчение. Срещнах се с Шарапов, който ми каза, че ще уведоми Москва.

    Ето това е „превратът” и „безкръвната революция”, с която бил свален Тодор Живков на 10 ноември 1989 г.!”
  • 25 какво празнуваме

    15 2 Отговор
    На 10.11.1989 Москва принудително пенсионира българския селски хитрец и на негово място слага съветския гражданин Петър Младенов. Кога точно е дошла Демокрация в България? И дошла ли е изобщо, след като още си живеем по съветски образец?
  • 26 нннн

    12 2 Отговор
    Щом хората не искат да гласуват, каквото ни изберат чoвeк.пoдoбнитe, това ще е в парламента.
  • 27 Аааа, я виж!

    2 4 Отговор
    Буболечката била жива!
  • 28 Дали Фашисткото отношение

    3 2 Отговор
    Дали Фашисткото отношение на Българската Държава е Ценност на Демокрациятна ?

    Коментиран от #30

  • 29 Тодор Живков - признания

    3 0 Отговор
    Няколко месеца по-късно – през пролетта на 1990 г. вече арестуван за злоупотреба с власт, Живков ще направи признание пред прокурорите, което никога няма да произнесе публично:

    „Чувствам известна вина, че се стигна до това кризисно състояние в нашата икономика.

    Генезисът на марксизма-ленинизма е казал ясно и категорично, че социализмът е посткапитализъм, след капитализма, а не преди него. Никой не може да ме убеди, че може да се изгради социализъм с буржоазно-помешчишка Русия.

    Аз се учудвам за тези 10 млрд. долара задължения. Учудвам се, че с такива бързи темпове са се увеличили задълженията и ни мога да си представя как ще се излезе от кризата. Вината не е на Тодор Живков.

    Моята вина се състои само в това, че всичко това, което Горбачов сочи като слабости в икономиката и всички сфери у нас и във всички социалистически страни в една или друга степен. Аз нося вина за това. Но не мога нося отговорност за това, което дадени хора, на които съм гласувал доверие, не са го оправдали.”

    И ще добави нещо, което няма да намери смелост да каже пред българското общество:

    „Аз не твърдя, че народът е живял в изобилие – такова беше времето. Ние сме идеализирали Съветския съюз. Той за нас беше образец. И трябва да бъда сега подлец, за да кажа, че още тогава съм бил наясно какво е било положението в Съветския съюз. Очевидно е, че ЦК на БКП и генералният му секретар са били под влиянието и в плен на илюзията, че победата на социализма е гарантирана.”
  • 30 напротив

    11 2 Отговор

    До коментар #28 от "Дали Фашисткото отношение":

    Показва, че в България все още не е настъпил Прехода към демокрация.
  • 31 Еха

    1 4 Отговор
    Този клет човек как се опозори и как лекьоса името на предците си. Скоро го видях беше седнал на една пейка и си казах, че толкова самотен и тъжен човек не съм виждала отдавна. Вероятно в личен план всеки един от тези "тарикати", за които се говори преживява нещо..., не знам
  • 32 Денят преди "революцията"

    3 0 Отговор
    Денят на принудителната оставка

    Настъпва и 9 ноември 1989 г. Сутринта Тодор Живков се среща с Александър Фол, министър на науката и културата, с вицепремиера Григор Стоичков. После с „постоянното присъствие” в ловната му дружинка – Георги Джагаров, Ангел Балевски и Панталей Зарев. Следобед провежда нова среща с Йордан Йотов. След него при Живков влизат пак Добри Джуров и Димитър Станишев. Може би за последни увещания.

    От 17 часа започва заседанието на Политбюро, на което той трябва да си подаде оставката.

    Същия ден ръководителят на представителството на КГБ в България ген. Владилен Фьодоров се обажда на началника на УБО ген. Георги Милушев и го моли следобед да го посети в кабинета му. На срещата споменава, че заседанието на Политбюро същия ден е извънредно важно. Милушев е изненадан – не знае, че има такова заседание. „Казах на Фьодоров, че за това заседание на Политбюро чувам от него. „Не може да не знаеш – не ми повярва той. – Има заседание и е много важно как ще приключи“.

    На самото заседание Живков си подава оставката. Изненаданите са само двама от Политбюро – Милко Балев и Димитър Стоянов. И двамата сред най-близките – Балев, бивш дългогодишен началник на кабинета му, а Стоянов най-послушният и дългогодишен министър на вътрешните работи.
  • 33 Денят преди "революцията" (п)

    2 0 Отговор
    По-късно Живков ще твърди, че на заседанието той прави предложение за негов наследник да бъде избран Александър Лилов, същият, когото е елиминирал още през 1983 г. и изпратил в изгнание след смъртта на дъщеря си Людмила. Георги Атанасов прави предложение на Петър Младенов. Самият Атанасов отказва да приема издигане. Живков описва протичането на заседанието така:

    „Издигната кандидатура на Петър Младенов в Политбюро явно се посрещна с колебание от страна на някои присъстващи. Реших да не заигравам и да не се възползвам от създалата се ситуация. Взех отново думата и изложих становището, че ще бъде правилно всички да се обединим около кандидатурата на Петър Младенов.
    След заседанието по предложение на Петър Младенов Политбюро реши да ми възложи да поканя съветския посланик и лично да го уведомя за взетото решение. Аз изпълних това поръчение. Срещнах се с Шарапов, който ми каза, че ще уведоми Москва.

    Ето това е „превратът” и „безкръвната революция”, с която бил свален Тодор Живков на 10 ноември 1989 г.!”
  • 34 Денят преди "революцията" (п)

    2 0 Отговор
    Живков поръчва коняк, Младенов избира уиски. Останалите – вино с луканка

    След прехвърлянето на „рубежа”, зад който вече бившият първи партиен и държавен ръководител е оставил 33 години власт, Присъстващите остават кратко в неформална обстановка. „След заседанието Тодор Живков се оттегли в кабинета си и при него отидоха Петър Младенов, Добри Джуров, Георги Атанасов, Андрей Луканов и други. Тодор Живков поръча коняк и вино. Петър Младенов пожела уиски. Останалите с спряха на вино с луканка”, спомя си началника на УБО ген. Георги Милушев.

    Същият ден, в който Тодор Живков е принуден и подава оставка, в Източна Европа става едно друго събитие, което ще се ознаменува края на разпадащата се комунистическа система – падането на Берлинската стена. Под все по-голямото обществено недоволство а 9 ноември 1989 г. министър-председател на Източна Германия Гюнгер Шабовски обявява отмяната на ограниченията за излизане от ГДР. Събралите се хиляди източни берлинчани нахлуват в Западен Берлин. Започва разрушаването на най-уродливия символ на комунистическия стой.

    След края на заседанието на Политбюро новият генерален секретар на БКП Петър Младенов се обажда на началника на УБО и го извиква при себе си. По пътя ген. Милушев се обажда на члена на Политбюро и секретар на ЦК по „организационните въпроси“ Димитър Стоянов, който му казва: „Върви, върви. Младенов ти става началник. Изпълнявай това, което ти нарежда“.
  • 35 Денят преди "революцията" (п)

    1 0 Отговор
    При Петър Младенов началникът на УБО заварва Андрей Луканов. Младенов съобщава на Милушев новината: „На днешното заседание на Политбюро Тодор Живков си беше подал оставката като генерален секретар на ЦК на БКП. И тя беше приета!“ Каза, че докато бил обсъждан въпросът за приемника на Живков, се наложило да прекъснат заседанието, че междувременно бил воден разговор с Москва... В крайна сметка се стигнало до единодушното становище на Политбюро за нов генерален секретар на партията да се издигне неговата кандидатура.“
    Докато новият генерален секретар разговаря с началника на УБО при тях влиза съветския посланик. Милушев си спомня:

    „В това време влезе Виктор Шарапов. Понечих да си тръгна, но ме задържаха. Посланикът съобщи, че вече е разговарял с Москва – оттам приветствали решението за издигане на кандидатурата на Петър Младенов, когото познавали като добър и верен приятел на Съветския съюз“.
  • 36 Уродливият наш преход

    7 0 Отговор
    Вместо да съчетае добрите страни на двата обществени строя, т.нар. преход комбинира грозното и уродливото. Единственото преимущество (като изключим бананите) е възможността за пътуване извън страната. Това обаче не се дължи на вярата в демократични идеали, права и свободи, а защото държавата не цени особено човешкия капитал

    Коментиран от #38

  • 37 дядо поп

    2 3 Отговор
    Я ходи за бръмбари и буболечки!
  • 38 е ми

    10 0 Отговор

    До коментар #36 от "Уродливият наш преход":

    Няма нито едно неопровержимо доказателство, че в България изобщо е настъпил прехода към демокрация. Известно е и че за 8 месеца Андрей Луканов раздава над 2 милиарда долара в куфарчета на бъдещите комунистически олигарси, които по някаква случайност се оказват доверени на Партията люде. Такива ми ти работи.

    Коментиран от #39

  • 39 Леля Гошо

    6 0 Отговор

    До коментар #38 от "е ми":

    Преди 10 ноември цяла прослойка се кълнеше в идеите на комунизма. Как пък никой от тях не излезе да брани тези идеи, а бързо-бързо от червени станаха сини. Дали вярата им е била в идеалите или в келепира, Алеко е дал отговор, който е валиден и днес
  • 40 Вълканов

    3 0 Отговор
    Оставете приказки за партийност и идейност. Цялата работа е в необразованноста, неумението да ръководят, водещи до некадърност на винаги стремящи се към власта. Те имат всякаква дреха върху субу си и я сменят според нуждата. Вече започвам да мисля, че само външна намеса може да ги изчисти.Обикновенно завоевателите чистят управниците, а раята не,защото им е необходима. Османлиите избиха презадоволените боляри, изсмукващи 70 процентеа от труда на хората. Тази некадърност, подплатена с продажност е бич върху Българина.
  • 41 М3 голд

    1 0 Отговор

    До коментар #17 от "да де":

    Крадени капитали от Берон? Вярваш ли си или по инерция? А се огледай. Кой знаеш да са крадците на прехода? Кои виждаш? А знаеш ли кои не виждаш? А за задкулисието чувал ли си? А каква е тяхната роля, само да съветват, да препоръчват или да командват крупните крадци? А къде го слагаш Петър Берон в тая мрежа? Според мен грешиш. И понеже си анонимен плещиш глупости.
  • 42 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 43 Фактъ

    1 0 Отговор
    Ниско качество от ниско образовани шмекери и клептомани ,те си имат имена . Боко , Доган , Шиши , Копейкин ,Чалгаря и другите са пълнеж от кариеристи и алчни негодници .
  • 44 Казуар

    0 0 Отговор
    Другарю Берон, ти си тарикат от високо качество и си бил доносник на ДС.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове