България и Румъния влизат напълно в Шенгенското пространство от 1 януари 2025 година, а на случаен принцип ще се извършва контрол.
"Този принцип не е много случаен, има си правила, дори при "Анализ на риска" няма случайност. Тези, които осъществяват този контрол - служителите на "Гранична полиция", определят рисковите автомобили и граждани. Те не ги проверяват на самата граница, а във вътрешността на страната. Може да е информация, постъпила от други структури на МВР, ДАНС и други държавни органи, които се занимават с контрол на стоки".
Това каза експертът по сигурност доц. Милен Иванов в студиото на "Денят ON AIR".
Той се надява Системата за национална сигурност да работи безотказно.
"Преди, когато аз работех, имаше доста проблеми. При всички обстоятелства трябва да се концентрира информацията и трябва да има единен център. В момента такъв няма, или ако има - той е формален. Дали службите са пробити - ситуацията има две страни. Те или са капсулирани, или пък са пробити. Няма служба, която да не може да се пробие. Няма политически усилия от страна на политиците и на изпълнителната власт този проблем да бъде решен", допълни доц. Иванов в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите му е необходима реформа на философията: "В момента има препокриване на структури, има излишни клонове, има откровено безсмислени структури. Има и такива, които са изключително важни, но не се инвестира в тях".
"Ситуацията в световен мащаб стана много рискова и динамична по отношение на миграционните потоци. От ЕС 7 или 8 държави заявиха, че спират разглеждането на документи на мигранти от Сирия, ние още се ослушваме. Това е решение, което изпълнителната и законодателната власт трябва да вземат, защото след падането на Асад, отпадат редица основания тези хора да получават бежански статут", подчерта бившият зам.-ректор на Академията на МВР.
Доц. Иванов е категоричен, че трябва да сме наясно, че печелейки Шенген, трябва да сме наясно и с идващите проблеми.
"Напълно реално е да има непредвидени миграционни потоци. Системата трябва да е готова да реагира за най-лошия вариант. Трябва да се направи сериозен анализ. Хората, които правят интервютата с тези хора, трябва да са изключителни специалисти по език, защото много лесно е да интервюираш човек чрез преводач и те много лесно разбират, че този, който ги интервюира, не знае езика. Тогава започват да лъжат", добави гостът.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 хаберих
- Отслабнала си!
06:36 14.12.2024
2 Евроренде
06:50 14.12.2024
3 от 2 Януари
07:26 14.12.2024