София може да изгуби 9,5 млн. лв. безвъзмездно европейско финансиране за ремонта на театър „София“. Вместо да се променят практиките на Фандъкова за покровителстване на фирмите, заместниците на Терзиев ги надграждат. Това съобщиха Борис Бонев и Стефан Спасов от „Спаси София“ на пресконференция пред заградения театър. Проектът за обновяване на емблематичната сграда се превърна в хроничен провал – с 21 месеца закъснение, раздути разходи до 36 млн. лв. и липса на каквато и да е отчетност пред обществото.
„Още през 2021 г. протестирахме срещу този лош и разрушителен проект, иницииран от ГЕРБ. Още тогава предупредихме, че той крие огромни рискове за архитектурната цялост на сградата и за обществените средства“, заяви Борис Бонев, общински съветник. „Днес тези страхове се потвърждават – няма театър, няма глоба за фирмата, няма ги и безвъзмездните пари от ЕС. Тройна загуба за софиянци“, допълни той.
Според Бонев, Столична община продължава практиката на Йорданка Фандъкова - да покровителства фирми, вместо да защитава обществения интерес. Като пример за това той посочи издаването на Акт 10 за спиране на строителството, за рекордните 448 дни, уж заради "лоши метеорологични условия", което на практика работи единствено в интерес на строителя и прикрива огромното закъснение.
„Призоваваме кмета Васил Терзиев още днес да даде ясен отговор кой носи отговорност за тези провали и дали ще назначи външна независима ревизия на проекта, както и на всички длъжностни лица, отговаряли за него.“
Общинският съветник Стефан Спасов подчерта, че този провал е резултат от системно неглижиране на сигнали от страна на администрацията. „Още през 2021 г., когато беше обявена обществената поръчка, сигнализирахме за всички недостатъци и потенциални рискове, които носи проектът. След като положих клетва като общински съветник продължих да настоявам за преосмисляне на проекта и за спасяване на европейското финансиране и останах нечут“, заяви той.
Спасов разказа и за абсурдната ситуация от вчерашния ден (01.07.2025 г.), когато е бил изгонен от обекта по нареждане на временния зам.-кмет по строителството Никола Лютов. „Какво толкова има да се крие? Защо проблемът съм аз, а не загубата на 10 млн. лв. и вечният ремонт на театъра? Какви конкретни мерки ще предприеме кметът Терзиев, за да отвори врати най-големият общински театър в България?“ – попита той.
„Спаси София“ настояват за незабавни действия от страна на кмета, включително назначаване на професионален зам.-кмет по строителството, позиция която вече 15 месеца остава незаета, въпреки че отговаря за най-големия бюджет в Столична община.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 аве
Коментиран от #5
13:22 02.07.2025
2 Смешни пари
13:22 02.07.2025
3 Ватманяк
13:35 02.07.2025
4 ТЕРЗИЕВ ДВЕ ГОДИНИ СПА
13:40 02.07.2025
5 Кико
До коментар #1 от "аве":
Наречието "напът" се пише слято, умниче.Едно е да кажеш "тръгвам на път към Несбър / Долно Уйно/", друго е "напът съм да тръгна към Несебър / Горно Уйно", а в смесения случай можеш да се цепнеш и с прозрение "напът съм да не тръгна на път към Несебър / Сърбогъзи/" .
13:44 02.07.2025
6 Кико
Забравяйки, че сам е бил част от "другите", които са натворили тези гафове.
Забравяйки, че именно Срути София задвижи тотално некадърната реконструкция на Витошка и Патриарха, а сега са си глътнали бъбривите езичета по темата тия розови понита.
Амплоа, какво да ги правиш!
😂😂😂
13:49 02.07.2025
7 Факт
21:01 03.07.2025
8 Факт
21:01 03.07.2025
9 Анонимен
21:13 03.07.2025