Концертът на Тил Линдеман в София: "При него всичко е изобразително изкуство, пърформанс и шок естетика"

9 Декември, 2025 07:18 3 105 19

  • концерт-
  • тил линдеман-
  • софия-
  • шоу-
  • рамщайн

България бе част от европейското турне на Линдеман, наречено Meine Welt („Моят свят“)

Концертът на Тил Линдеман в София: "При него всичко е изобразително изкуство, пърформанс и шок естетика" - 1
Снимка: БГНЕС

"Той пее за всичко, от което се срамуваме, или за което не искаме да говорим.", каза пред БТА един от феновете на Тил Линдеман, броени минути след края на концерта му в „Арена 8888 София“, в понеделник вечер.

От сцената летяха риби – по време на изпълнението на Fish On, торти и шампанско – на Allesfresserи, и вода – в Blut.

„При него почти нищо не е буквално, всичко е изобразително изкуство, пърформанс и шок естетика“, коментира друг очевидец. По думите му мултимедийното съдържание, илюстрирало голяма част от песните, обяснява защо шоуто бе обявено с възрастово ограничение 18 плюс.

Линдеман изпя близо 20 песни. След кратко интро, началото бе поставено с Fat от 2015 г. На сцената се „представиха“ две монахини с наднормено тегло, които в края на парчето се разкриха като стриптизьорки, докато Линдеман пееше: „Наречи ме откачен, наречи ме болен. Харесва ми лепкаво. Харесва ми дебело. Мразя кльощаво, мразя плоско...“.

Сетлистът бе съставен предимно от Zunge – дебютен солов студиен албум на фронтмена на Rammstein, издаден през ноември 2023 г., заедно с предшестващи и последващи сингли – Und die Engel singen, Schweiss, Sport frei, Altes Fleisch, Tanzlehrerin, Prostitution, Du hast kein Herz, Übers Meer и Ich hasse Kinder. Имаше и песни от албума Skills in Pills (2015), като освен едноименната, звучаха също Praise Abort, Fish On и Fat са от същия проект. Линдеман бе включил и два хита от албума F&M (2019) – Knebel и Platz 1, като вторият бе изпят в балон, който се търкаляше върху публиката.

„Никога не знаеш какво ще се случи. Но той играе с границите на вкус, шок и символика, и винаги в рамките на контролирано сценично шоу“, допълват феновете. Според тях музиката на Линдеман е едновременно агресивна, красива, тъмна, енергизираща и пречистваща. Единодушното впечатление от него е, че той е цар на провокацията. След всяка песен многохилядната тълпа в София скандираше „Линдеман“, на финал бе възнаградена с „Благодаря“ на български. Концертът продължи продължи близо два часа, в които имаше 10-минутна пауза поради технически проблем.

България бе част от европейското турне на Линдеман, наречено Meine Welt („Моят свят“), благодарение на Fest Team. От 10 до 18 декември обиколката продължава в Загреб, Милано, Цюрих, Щутгарт и Прага, след което, от 30 декември до 11 януари има седем спирки в Азия, а от 15 до 22 януари Линдеман и компания гастролират в пет от най-големите градове на Австралия.

Тил Линдеман е певец, поет, композитор и актьор, роден на 4 януари 1963 г. в Лайпциг, израснал край Шверин. Син е на детския поет Вернер Линдеман и журналистката Бригите „Гита“ Линдеман. Преди да създаде Rammstein, свири на барабани в групата First Arsch и участва в различни музикални проекти в началото на 90-те. През 1994 г., заедно с Паул Ландерс, Кристоф Doom Шнайдер и Кристиан Flake Лоренц печели конкурс в Берлин, който поставя началото на Rammstein.

Както писа БТА, наскоро поезията на Тил Линдеман излезе за първи път на български език. Снимката на корицата на „100 стихотворения“ е на музиканта и фотограф Брайън Адамс. Линдеман е поет с над 20-годишна творческа история. Първата му стихосбирка – Messer, излиза през 2002 г., последвана от In Stillen Nächten (2013). „В „100 стихотворения“ той отново създава свой собствен поетичен свят – плътен, тъмен, чувствен и безкомпромисен. Темите, които изследва, изграждат неговия космос: природата, тялото, самотата, насилието, любовта, злото, животните, болката, красотата, езика, смъртта, секса. Поетът играе с класически поетични форми, стихове, народни песни, броилки, балади и винаги намира своя собствен тон, в който съжителстват черен хумор и ирония, сурова откровеност и неочаквана нежност“, разказват издателите от „Скрибенс“.

/ДД, АКМ

/АКМ/

Източник: www.bta.bg


Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 16 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Източногермански плебей

    2 26 Отговор
    При него всичко е болшевизъм.

    Коментиран от #2, #3

  • 2 ТИГО

    20 5 Отговор

    До коментар #1 от "Източногермански плебей":

    А при TEБ Е TAпизъм ! Човека се раздаде и направи страхотно шоу ! А ти ще си седиш у панелката и ще слушаш галена.или глория!
  • 3 бойко

    11 2 Отговор

    До коментар #1 от "Източногермански плебей":

    много ти е объркан мозъка,станал е на сурватка
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 бушприт

    17 0 Отговор
    Ако не е пърформанс,а е изпълнение,КАКВО ще стане? Българският език е по-важен от английския!

    Коментиран от #8

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 ТИГО

    6 1 Отговор

    До коментар #5 от "бушприт":

    Те на тукашните "журналя" всичко им е преразказ по картинка я БНТ,БТА или някое радио/телевизия ! Цял ден гледат екраните и даже по някога и не променят статиите направо ги копират ! Нивото на Лили Маринкова и Кеворк го няма вече ,ако че Маринкова да е при тях ! То и господ знае кой какво е завършил с тези хиляди университети ! Та прав си за "перформунса" беше си представяне за традиционалистите е шокиращо но това е ! Човека се раздаде ,концерта беше страхотен и след Пейдж и Плант ,ДИО ,и Айрън Мейдън ще ми остане незабравим спомен !

    Коментиран от #11

  • 9 Хейт

    5 5 Отговор
    Ква естетика при тоя смотльо? Така и не се научи да пее.
  • 10 Анонимен

    2 1 Отговор
    Триумфът на волята е огромен.Той е събрал целият бит на човека от бившето ГДР .Нисък поклон пред светлата му личност .
  • 11 Идън

    2 2 Отговор

    До коментар #8 от "ТИГО":

    Споменатите велики имена не стоят добре до името на този отдавна изплискал легена извратеняк.В Рамщайн успяваха да го възпират от неговите глупости до колкото можеха...а сега съвсем му е отпуснал края...Боклук.

    Коментиран от #12

  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 ТИГО

    1 0 Отговор
    И от ФАКТИ ми писна
  • 14 ТИГО

    2 0 Отговор
    И от морални "стожери" като 11номер

    Коментиран от #16

  • 15 Идън

    1 1 Отговор
    Този е за психиатрия- превръща своя дефект в ефект и публиката е участник в неговата лудост. Или нямаш нищо против вместо шампанско и торти утре да му хрумне да те замеря с нещо друго...но ако ти хвърлиш шише с вода срещу него- нямаш никакви права и може да те осъди.Това е гавра с публиката- за която самата публика си плаща.Това не го разбирам...
  • 16 И още

    0 0 Отговор

    До коментар #14 от "ТИГО":

    Предпочитам-Майкъл Шенкер - Удо-Хелоуин-Уолф Херман с,,Летящата крепост,, ...Ето и пример-Accept- Simphony 40

    Коментиран от #17, #18

  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 ТИГО

    1 0 Отговор

    До коментар #16 от "И още":

    От немците най са ми на сърце Крафтверк ! Техният метъл еле па УДО ми е като немски маршове ! Малко е досадно ,но на фона на американското кънтри като Аеросмит и Гунс е по за предпочитане! На Линдеман подгряваха некви амери то беха крясъци и викове мани!Седях от вън докато свършат ! По добре да бяха Турмион Катилот по пасваха на Линдеман

    Коментиран от #19

  • 19 Идън

    0 0 Отговор

    До коментар #18 от "ТИГО":

    Това порно шоу няма нищо общо с изкуството и естетиката. ,, Светът е пълен с фалшиви крале и кралици. Те ще ви лъжат,че черното е наистина бяло и че луната е слънцето на нощта...,,- най- хубавата версия в Блек Сабат на Дио-,,Heaven and Hell,,