Временна анкетна комисия ще нищи по-високите цени на лекарствата, решиха депутатите. За нея гласуваха – 94 народни представители, против бяха – 5 и 41 се въздържаха.
В комисията ще участват 13 депутати и ще бъде създадена на квотен принцип. Анкетната комисия ще заседава в срок от 1 месец. Във временната анкетна комисия ще вземат участие 6 народни представители от ГЕРБ, 2 от ДПЗ, 2 от Коалиция за България,1 от „Атака”, 1 от Синята коалиция и 1 независим народен представител.
ГЕРБ подкрепиха анкетната комисия.
Анкетната комисия за цените на лекарствата следва да потърси отговор - дали тези грешки на властта, които водят до сериозни щети за милиони, са в резултат на некомпетентност, неопитност, или има преднамереност. Заяви преди гласуването заместник председателят на ПГ на ДПС Лютви Местан, Той зададе поредица от въпроси:
Питам – от некомпетентност ли са допуснати тези грешки, или някой преднамерено е имал идеята да даде предимство на частни корпоративни интереси пред публичния интерес? Това е смисълът на анкетната комисия – чии корпоративни интереси и за колко милиона са обслужени? Случайно ли ресорът е свързан точно с лекарствената политика?
Той подчерта, че отговорността за увеличаване на лекарствата няма как да се поеме от бившия здравен министър Стефан Константинов, тъй като лекарствата са били прехвърлени от 1 март 2010 година от Министерство на здравеопазването към НЗОК, когато Константинов все още не е бил министър.
Д-р Ваньо Шарков от ПГ на Синята коалиция заяви от парламентарната трибуна: По въпроса да има или да няма анкетна комисия, има съгласие в парламента. Ясно е, че мнозинството ще реши да бъде на квотен принцип, допълни той. Тази комисия да предложи конкретни мерки, които да доведат до нова лекарствена политика в България, призова Шарков.
Депутатите приеха редакционните поправки, които предложи Даниела Дариткова във връзка със създаването на временна анкетна комисия за цените на лекарствата. Редакционната поправка в заглавието на комисията гласи: „За проучване на причините, довели до повишаване цените на определени лекарствени продукти заплащани от Касата или бюджета на държавата и предлагане на възможни мерки за намаляване на публичните разходи”.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА