Учени заснеха как изчезва светлината на живота след смъртта

14 Юни, 2025 11:12 3 731 24

  • биофотон-
  • светлина-
  • смърт

Проучването се фокусира върху феномена, наречен „биофотон“

Учени заснеха как изчезва светлината на живота след смъртта - 1
Снимка: Shutterstock

Всички живи същества, включително хората, излъчват видима светлина, която изчезва след смъртта. До този извод стигнаха учени от Университета в Калгари и Националния изследователски съвет на Канада, след като проведоха експеримент, чиито резултати бяха публикувани в авторитетното списание The Journal of Physical Chemistry Letters, цитирано от zdrave.to.

Проучването се фокусира върху феномена, наречен „биофотон“ – слаба светлинна емисия, произвеждана от живите клетки. Изследователите са наблюдавали това явление при мишки и растителни листа, откривайки, че биофотонната активност спира почти напълно след смъртта.

„Ние буквално светим, докато сме живи“, заявява ръководителят на екипа д-р Вахид Салари. Екипът използвал свръхчувствителни устройства за улавяне на ултраслаба фотонна емисия (UPE), като установил отчетливо намаление на светлината след настъпване на смъртта.

Източник на това лъчение най-вероятно са реактивни кислородни видове – съединения, които клетките произвеждат при стрес, причинен от топлина, токсини, инфекции или недостиг на хранителни вещества. В експеримента били използвани четири мишки, поставени в тъмна камера и наблюдавани преди и след евтаназията им.

Температурата им била поддържана на телесно ниво, за да се изключи влиянието на топлината. Устройствата уловили значителен спад в броя на фотоните след настъпването на смъртта, потвърждавайки хипотезата.

Изследването отваря нови пътища за разбиране на биологичните процеси на живот и смърт и може да доведе до нови методи за диагностика и мониторинг на здравословното състояние чрез изследване на светлината, излъчвана от клетките.


Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 22 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 били използвани четири мишки

    10 10 Отговор
    и голямо откритие че хората светели

    а свети Тикварий свети като факла примамвайки миряни
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 гробар

    8 12 Отговор
    заснемете как вече чepвeи пъплят по разлаггащите се телцаа на бизнсменитте , и жалкитте и гнyccнни cмpъдлливви ceмeйсстваа!
  • 4 РАДИО РЕКОРД

    21 4 Отговор
    Всички сме Гости на този Свят и сме за малко

    Коментиран от #6

  • 5 Последния Софиянец

    25 4 Отговор
    Това е човешката Аура.Някои са много силни и влияят на околните.

    Коментиран от #23

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Пич

    25 7 Отговор
    Трудно се помирявам с тъпотия и некомпетентност , особено когато да титулувани и публикуват " изследвания " !!! Това е писано в тайните книги на познанията преди хиляди години , и се знае през цялото време !!! Тогава никой не е имал възможност да измерва кислород и пр. глупости ! Защото са глупости ! Това сияние е , защото душата е безсмъртна , и има възможност да пътува във времето и пространството , за разлика от тялото !!!

    Коментиран от #14, #17

  • 8 на руzcлямите

    6 10 Отговор
    светлината иzчеzва
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Име

    2 3 Отговор
    Както в Адама всички умират, така и в Христа всички ще ОЖИВЕЯТ .
    Но всеки на своя ред; Христос първият плод, после, при Пришествието на Христа, тия, които са Негови.
    ако Христос не е бил възкресен......Тогава и тия, които са починали в Христа, са погинали.
    Ако мъртвите не се възкресяват, „нека ядем и пием, защото утре ще умрем“. (контрапункт на приказките  за ад и рай след смъртта, което учи езичеството в християнството в разрез със собственото им Свещено Писание. Живите поне знаят, че ще умрат, мъртвите не знаят нищо, нито вече придобиват и върне се тялото в пръстта, а духът се върне при Бога, който го е дал.Не Душата /мислите,чувствата, волята/,  анеговия Дух -/интуицията или диханието му/.Когато Павел се моли на непознат език, духа,му се моли а умът му, не дава плод.Както човек няма спомен преди да се роди в плът, така и няма такъв след отделянето на плътта от духа му до бъдещото  възкресение в ново тяло.
    Самият Исус определя смъртта като СЪН, което е в съгласие със записаното.Множеството от СПЯЩИТЕ в пръстта на земята ще се СЪБУДЯТ, едни за вечен живот, а едни за срам и вечно презрение.

    Коментиран от #11, #13

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Господи, прости им....

    10 0 Отговор
    ..Инфрачервената светлина, която всяко живо - топло тяло излъчва, естествено изчезва със смъртта!
    Какво велико откритие! Та чак четири мишки употребили...
  • 13 Така е

    2 0 Отговор

    До коментар #10 от "Име":

    Всички умрели приличат на дълбоко спящи и на нищо друго.
  • 14 Идън

    5 1 Отговор

    До коментар #7 от "Пич":

    Статията е за сиянието наТЯЛОТО- биолуминисценсия.С напредване на възрастта тя прогресивно намалява и изчезва с настъпването на смъртта.Излъчването на тази невидима за окото светлина възниква не в следствие на това,че живеем- а живеем защото излъчваме светлина и абсорбираме такава.Душата е съвсем друга тема. Интересно дали биополето на всеки човек се припокрива с тази светлина и дали това е едно и също излъчване. Дали на иконите ореолът около светците означава точно тези биофотони ...

    Коментиран от #15

  • 15 Пич

    4 1 Отговор

    До коментар #14 от "Идън":

    Не съм виждал лично , но съм чел , че душата е заснета при напускане на тялото , и е светеща субстанция , или нещо подобно ! Сигурно знаете , че е и измерена ! А ако човек си направи Кирилианова фотография , ще види светлините ( аурата ) които излъчва. Нали знаете , във физиката всички се състои не само от частици ( вещество ) , но и от енергия !

    Коментиран от #16, #19

  • 16 ...

    0 0 Отговор

    До коментар #15 от "Пич":

    Състои - състойм
  • 17 смолата

    2 1 Отговор

    До коментар #7 от "Пич":

    Значи ти е особено трудно да се помириш със себе си.

    Коментиран от #18

  • 18 Пич

    1 1 Отговор

    До коментар #17 от "смолата":

    Обясни какво имаш предвид ! Не те разбирам !
  • 19 Идън

    1 0 Отговор

    До коментар #15 от "Пич":

    Има аура камера- по нея сеправи диагностика на състоянието на човек в момента. Аурата се изменя непрекъснато в зависимост от физическото- емоционалното- менталното и духовното ниво.Отделно има хора с лошо и хора с добро излъчване. Но дали тези биофотони са аурата или по- точно биополето на човек- това ми е интересно.Как светят хората излъчващи негативна и позитивна енергия... и не само хората...

    Коментиран от #20

  • 20 Пич

    5 1 Отговор

    До коментар #19 от "Идън":

    Незнам много за аурата , но знам като цяло за енергийното излъчване , че животните и децата го усешат ! Затова не всяко животно и дете се сближават с всеки човек , а само с тези , с добро излъчване ! Правил съм си експерименти със зли кучета. Аз наистина не се страхувам от тях , те го усещат и бягат. Или , уличната глутница ме подминава , и заобикаля мъжа или жената зад мен. Виждал съм и мъже побеляли от страх , а аз просто се връщам , скачам в средата на глутницата , и ги изгонвам без усилие !
  • 21 Факт

    0 2 Отговор
    Появили се Пич-а, работата с коментарите се Спич-а.Тъп и досаден до безобразие !

    Коментиран от #22

  • 22 Пич

    2 0 Отговор

    До коментар #21 от "Факт":

    Благодаря , но продължавам да не разбирам какво те разстройва ! Въпреки че ми се нахвърли , аз ще оставя отношението си към теб изцяло положително ! Все пак , част от мойте любов и сърце останаха завинаги при тебе !
  • 23 ганю

    1 1 Отговор

    До коментар #5 от "Последния Софиянец":

    Така е или това е божественото душата.
    Ванга казва че в бебето душата слиза по един слънчев лъч
    21 дена преди раждането .ако това не стане бебето се ражда мъртво
  • 24 ганю

    0 0 Отговор
    В различни цветове казва се АУРА
    има хора които я виждат светлината (като Ванга с паранормални способности )
    която излъчва духът на човека
    без душа тялото става като мумия
    без душа детето се ражда мъртво