Мирно споразумение, което изисква Киев да приеме размяна на украинска територия с Русия, не само би било изключително непопулярно. То би било и незаконно според конституцията на Украйна.
Ето защо президентът Володимир Зеленски категорично отхвърли всякакво споразумение с Москва, което би могло да включва отстъпване на територия, след като американският президент Доналд Тръмп предположи, че такава отстъпка би била от полза и за двете страни, преди срещата си в петък с руския президент Владимир Путин в Аляска.
Зеленски заяви през уикенда, че Киев "няма да даде на Русия никакви награди за това, което е направила" и че "украинците няма да дадат земята си на окупатора". Коментарите дойдоха, след като Тръмп заяви, че мирното споразумение ще включва размяна на украински територии от двете страни "за доброто и на двете".
За Зеленски такова споразумение би било катастрофа за неговото президентство и би предизвикало обществено недоволство след повече от три години кръвопролития и жертви от страна на украинците. Освен това Зеленски няма правомощията да го подпише, защото промяната на границите на Украйна от 1991 г. противоречи на конституцията на страната.
Засега замразяването на фронтовата линия изглежда като резултат, който украинският народ е готов да приеме.
Ето някои от предизвикателствата, които такива предложения носят със себе си:
Русия окупира около една пета от Украйна, от североизточната част на страната до Кримския полуостров, който беше незаконно анексиран през 2014 г.
Фронтовата линия е обширна и пресича шест региона – активният фронт се простира на най-малко 1000 километра – но ако се измери от границата с Русия, достига до 2300 километра.
Русия контролира почти цялата Луганска област и почти две трети от Донецка област, които заедно съставляват Донбас, както се нарича стратегическото индустриално сърце на Украйна. Русия отдавна искаше този регион и незаконно обяви, че го анексира през първата година от пълномащабното си нашествие, въпреки че по това време не контролираше голяма част от него.
Русия също така контролира частично повече от половината от Херсонска област, която е от решаващо значение за поддържането на логистичните потоци на доставки, идващи от сухопътния коридор в съседния Крим, както и части от Запорожка област, където Кремъл завзе най-голямата атомна електроцентрала в Европа.
Руските сили също контролират части от територията на Харковска и Сумска област в североизточна Украйна, които са много по-малко стратегически ценни за Москва. Руските войски настъпват и в Днепропетровска област. Това може да са териториите, които Москва и е готова да размени срещу територия, която счита за по-важна в Донецка област, където руската армия е концентрирала по-голямата част от усилията си.
"Ще има размяна на територии. Знам това от Русия и от разговори с всички. За доброто, за доброто на Украйна. Добри неща, не лоши неща. Също така, някои лоши неща и за двете страни", заяви Тръмп в понеделник.
Украинските сили все още са активни в руската Курска област, но не контролират почти никаква територия там, което я прави не толкова силна преговорна карта, колкото вероятно са се надявали лидерите в Киев, когато започнаха смелото си нашествие през границата миналата година.
Размяната на контролирана от Украйна територия в Русия, колкото и малка да е тя, вероятно ще бъде единствената приемлива опция за Киев във всеки сценарий за размяна на територии.
Предаването на територия ще доведе до това, че онези, които не желаят да живеят под руско управление, ще си съберат багажа и ще напуснат. Много цивилни са преживели толкова много страдания и кръвопролития, откакто промосковските сили започнаха да се сражават срещу украинската армия в източната част на страната през 2014 г. и след началото на пълномащабното нашествие през 2022 г.
От военна гледна точка, изоставянето на Донецка област в частност би подобрило значително способността на Русия да нападне отново Украйна, според вашингтонския мозъчен тръст Институт за изследване на войната (ИИВ).
Приемането на такова искане би принудило Украйна да изостави "укрепения си пояс" – основната отбранителна линия в Донецк от 2014 г. насам – "без гаранция, че боевете няма да бъдат подновени", се посочва в неотдавнашен доклад на института.
Регионалната отбранителна линия е попречила на усилията на Русия да завземе региона и продължава да възпрепятства усилията на Русия да завземе останалата част от територията, посочва ИИВ.
Конституцията на Украйна представлява сериозно предизвикателство за всяка сделка, свързана с размяна на територии, тъй като изисква провеждането на национален референдум за одобряване на промени в териториалните граници на страната, заяви Игор Райтерович, професор по политика в Националния университет "Тарас Шевченко" в Киев.
"Промени в териториалната цялост могат да бъдат направени само с решение на народа – нито президентът, нито кабинетът на министрите, нито парламентът могат да ги променят", каза той. "В конституцията е записано, че промени в територията на Украйна могат да бъдат направени само чрез референдум."
Ако по време на преговорите Зеленски се съгласи да размени територия с Русия, "в същия момент той ще се превърне в престъпник, защото ще наруши основния закон, който урежда Украйна", каза Райтерович.
Тръмп заяви, че е "малко притеснен" от твърдението на Зеленски през уикенда, че се нуждае от конституционно одобрение, за да отстъпи на Русия територията, която тя е завзела при своето непровокирано нашествие.
"Искам да кажа, той има одобрение да влезе във война и да убие всички, но се нуждае от одобрение, за да извърши размяна на територии?", добави Тръмп. "Защото ще има размяна на територии. Знам това от Русия и от разговори с всички."
Оксана Маркарова, посланик на Украйна в САЩ, донесе копие от конституцията на страната си на интервюто си в неделя в предаване по Си Би Ес и каза как президентът (на Украйна) е "гарант на Конституцията" и не може да отстъпва земя съгласно член 133.
Зеленски все още се опитва да възвърне доверието на народа, което беше накърнено, когато той промени курса си по отношение на закон, който би намалил независимостта на украинските антикорупционни органи. Този ход беше червена линия за онези граждани, които защитават институциите на страната и се отнасят с подозрение към някои членове от близкото обкръжение на Зеленски.
Анализатори като Райтерович отхвърлят размяната на територии като отвличане на вниманието. Замразяването на конфликта по настоящата фронтова линия е единственият вариант, който украинците са склонни да приемат, каза той, позовавайки се на скорошни проучвания.
Този вариант би спечелил време и на двете страни да консолидират човешките си ресурси и да развият вътрешната си оръжейна промишленост. Украйна ще се нуждае от силни гаранции за сигурност от западните си партньори, за да възпрепятства бъдеща руска агресия, която Киев счита за неизбежна.
Все пак замразяването на конфликта също ще бъде трудно за приемане от украинците.
Заедно с незаконната анексия на Крим през 2014 г. и частичната окупация на Луганска и Донецка област след това, това би означавало да се приеме, че украинската армия не е в състояние да си върне загубените територии по военен път. Киев прие невъзможността си да си върне тези територии, но никога не ги призна официално за руски. Подобен сценарий би могъл да се разиграе и в новите региони, превзети от руските сили.
Това не е и жизнеспособно дългосрочно решение.
"Това е по-малкото зло за всички и няма да предизвика протести или митинги по улиците", каза Райтерович.
Превод: Асен Георгиев, БТА
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Пич
Коментиран от #4, #81
10:01 15.08.2025
2 Споко, Тръмп
10:02 15.08.2025
3 Последния Софиянец
Коментиран от #47, #75
10:02 15.08.2025
4 Пич
До коментар #1 от "Пич":
Може би го казах много оптимистично , затова поправка - Най незаконното нещо в Украйна е Зелю !!! Защото Украйна тъне в беззакония !!!10:03 15.08.2025
5 Зеленски
10:03 15.08.2025
6 Един
10:05 15.08.2025
7 Мда
Коментиран от #15, #30, #86
10:06 15.08.2025
8 Днес Тръмп и Путин
Коментиран от #52
10:06 15.08.2025
9 Зъл пес
10:13 15.08.2025
10 Истината
Палестина.
10:13 15.08.2025
11 Павел пенев
10:13 15.08.2025
12 Обективни истини
10:13 15.08.2025
13 Баш психиатър
10:18 15.08.2025
14 Васил
10:20 15.08.2025
15 Един
До коментар #7 от "Мда":
За съжаление Урсулите ще докарат и нас до там... ако не се пазим от Урсулите ни чака същото!10:23 15.08.2025
16 Кой го казва?!
Президент с изтекъл срок на годност...!
10:28 15.08.2025
17 Всяка
10:29 15.08.2025
18 Ясно е
10:29 15.08.2025
19 Ганя Путинофила
Ганя гледа тъпо и драска по форумите!
10:35 15.08.2025
20 Този коментар е премахнат от модератор.
21 Никой вече не се интересува от
10:43 15.08.2025
22 не може да бъде
1.Срещата няма стратегическо значение защото съюзниците и Зеленски не са съгласни!?
2.Срещата е без значение защото Путин и Тръмп няма да се договорят
3.Значение има само ако на Русия бъде нанесено стратегическо поражение
4.Украйна има конституция /еврика!!!/ ....откритие равносилно почти на откритието на топлата вода!?
5-Украинците няма да се съгласят -също много голямо откритие -интересно е само кога украинците са питани за подобни неща ...ако се не лъжа референдумите са забранени или непризнати
6.На Путин не може да се вярва -размяната на територии е за отвличане на вниманието...това дето го казаха Меркел и Оланд за Минските споразумения е грешка на изказа...
7.Най-важното- Путин е виновен за всичко!!!....
Ако питате мен -психиатрите на Запад са се отказали да работят -непоправимо е нищо не може да се направи ...
Коментиран от #50
10:43 15.08.2025
23 На никой не му пука
10:44 15.08.2025
24 Ей, форумните уктротролове
10:45 15.08.2025
25 нннн
Въпросните територии са в НовоРусия и МалоРусия. Там живеят руснаци и се говори на руски.
Когато дареният се окаже неблагодарен негодник, дарението се разваля. Има го в закона.
10:47 15.08.2025
26 К.О.Т.а.р.А.К 🐱
10:47 15.08.2025
27 Славните украински войски
10:47 15.08.2025
28 Армения как отстъпи
10:48 15.08.2025
29 А защо
10:49 15.08.2025
30 КзББ и ДП
До коментар #7 от "Мда":
След ВСВ разпърцването на Райха е узаконено,ще узаконят и Укростан10:49 15.08.2025
31 Точно в момента впрочем
10:50 15.08.2025
32 Възпален УКРОhемороид
10:50 15.08.2025
33 Караджата
10:52 15.08.2025
34 Размяна на територии
10:53 15.08.2025
35 До Урсулите и Зеления
Никога победения не е поставял условия!
Четете Историята. Учете се! Не бъдете невежи!
Нима хитлер е поставял условия на Сталин, Рузвелт или Чърчил!
Който не познава Миналото си, е осъден да го повтори в много лош вариант!
Коментиран от #38
10:54 15.08.2025
36 Щом България призна Македония
10:56 15.08.2025
37 Само че
Все едно България да си върне-македонско, беломорско, или одринско- изкопни български земи.
10:56 15.08.2025
38 Отговор от Урсулиците:
До коментар #35 от "До Урсулите и Зеления":
Осигурили сме 1,5 млрд. долара от европейски съюзници за Зеленски и Украйна,за закупуване на американски оръжия за да се води война до Последния украинец!
Коментиран от #42
10:58 15.08.2025
39 Голям труд нали?
11:01 15.08.2025
40 Българин
11:14 15.08.2025
41 Край
11:15 15.08.2025
42 не може да бъде
До коментар #38 от "Отговор от Урсулиците:":
Действително има много въпроси за това какво правят европейците в момента ...след като прочетох статията се питам докъде смятат да стигнат на какво са готови само и само и да провалят срещата Тръмп -Путин!?...Изглежда считат че Тръмп не разбира какво правят или пък мислят че той няма да реагира....голяма грешка според мен ...!А още по-голяма грешка е че пренебрегват изказванията и действията на Путин !11:15 15.08.2025
43 Доказано...
Можеше и да няма СВО ако се спазваха Минските 1, 2... можеше и мир в Истанбул... май се отива на затриване на територията 0крайна!!!
11:21 15.08.2025
44 Георгиев
11:21 15.08.2025
45 Косто
11:26 15.08.2025
46 Георги
11:26 15.08.2025
47 Бонго Нгоро
До коментар #3 от "Последния Софиянец":
И Африка...11:30 15.08.2025
48 Коста
11:31 15.08.2025
49 Сандо
11:32 15.08.2025
50 Файърфлай
До коментар #22 от "не може да бъде":
Коя е тази "АСОШИУЙТЕД ПРЕС" , уважаеми англо -говорящ ? А относно "съюзниците"-Унгария е съюзник,ама съюзник ли е,Словакия е съюзник,ама съюзник ли е,че и България-съюзник ли е? Че то дори и средиземноморските съюзници и те са страшни "съюзници".Страшна сила,страшни милиарди.Смях...Коментиран от #56
11:35 15.08.2025
51 Хохо Бохо
11:37 15.08.2025
52 Хохо Бохо
До коментар #8 от "Днес Тръмп и Путин":
Путин и Тръмп са пи стари от салоконституцията11:39 15.08.2025
53 С кого?
11:40 15.08.2025
54 Умни са били на времето
Коментиран от #89
11:40 15.08.2025
55 604
11:42 15.08.2025
56 604
До коментар #50 от "Файърфлай":
Ми като е смях..пиши се доброволец въ...и то вие сте смешните....бабешки възел не знаеш кво е ама ще биеш раша..мъ прав ти път ве съюзнико...ако мислиш че някой ще ти помогне повече на теб си се объркал...ще биели ядрения стожер....пхахахахаххя11:46 15.08.2025
57 Е И КО
12:05 15.08.2025
58 Азиатец
12:06 15.08.2025
59 Хунтата
12:13 15.08.2025
60 Този коментар е премахнат от модератор.
61 Народе
12:14 15.08.2025
62 Ми то.....
Коментиран от #78
12:17 15.08.2025
63 Ива
12:17 15.08.2025
64 Този коментар е премахнат от модератор.
65 Гледайте Зеления гущер утре как ще
Коментиран от #67
12:19 15.08.2025
66 ДългоИме
12:20 15.08.2025
67 Ааааааа не !
До коментар #65 от "Гледайте Зеления гущер утре как ще":
Урсулата ще отиде да води преговори със ПУТИН Русия да отстъпи курска област на надрусаняка , че почти я бил превзел законно !!!!!!!!12:23 15.08.2025
68 стоян георгиев
12:25 15.08.2025
69 Хи хи хи . Голям майтап !
Утре Руснаците ще го превземат тоя обект .....не знае ли поличбата където се снима очертава границите на Русия !!!!!!!
12:25 15.08.2025
70 Запада се удряма !!!!!!!!!!!!!!
12:27 15.08.2025
71 Ха ХаХа
Коя конституция му разреши без да е обявил война,да въведе военно положение за да пренебрегне изборите
Тръмп му каза точно това и го попита каква конституция тогава ще питаш за размяна на територии.
Путин не трябва да подписва нищо с този Никой.
Немските медии дадоха снимки на Зеленски с петна от едри под лявото слепоочие.
Или наркоманът е паднал или е изял немски тупаник
12:42 15.08.2025
72 папурко
12:43 15.08.2025
73 ССС
"...президентът Володимир Зеленски категорично отхвърли всякакво споразумение с Москва, което би могло да включва отстъпване на територия,.." В тоя случай минават на трудния вариант: на 18.08. Русия им обявява война, и предвид по-горното, на 19.08. украйна подписва капитулация. Където в Раздел Репарации са включени въпросните територии. Да се молят да няма и някоя цифра с много нули. На 20.08. зеленски си изпразва шкафчето, и почва сериало "Избягай, ако можеш"
12:45 15.08.2025
74 Григор
12:54 15.08.2025
75 Тачо Пармака
До коментар #3 от "Последния Софиянец":
Аз днес ще ти разделя двете полукълба.12:58 15.08.2025
76 Заглавието
Русия няма да разменя свои територии с Украйна аз ще замине част от освободените от нея украински територии за други украински територии
Истинската размяна би била ако Украйна при мене към Русия без град лйов
13:00 15.08.2025
77 Една прогноза
13:03 15.08.2025
78 Този коментар е премахнат от модератор.
79 Кико
1. Размяната на територии била незаконна, ама можела да се случи след референдум?
Тотална юридическа шизофрения, защото ако въпросният акт е забранен по конституция, то няма как да бъде узаконен с референдум.
2. Не си спомням и един ред на сегашни яростни защитници на законността в периода между преврата в Киев 2014 и 2022. Период в които паравоенни формирования на превратаджиите спокойно обстрелваха любимите си сънародници в Донбас, с фокус - жилищните квартали на Донецк. Явно според блюстителите на закона всичко около тези обстрели е било законно?
И те тека със законността в хралупите на полуидиотите....
13:13 15.08.2025
80 !!!?
13:15 15.08.2025
81 Бесполезно
До коментар #1 от "Пич":
Русия, от 14-та година, много пъти предложи мир, разоръжаване, права за руснаците в Украйна. Очевидно е, че това е неприемливо за запада, който ръководи, участва пряко и финансира войната. Сега математиката е следната. Ако Русия губи от цялата работа, никакъв мир нямс да има, въоръжаването ще продължи. Ако Русия печели, ще се опитат да я баламосват със сладки приказки и лъжи.Така, че въпросът не е в земята. Земята е фактор само във военната тактика.
13:19 15.08.2025
82 Нюланд
13:19 15.08.2025
83 Перо
13:34 15.08.2025
84 Шаран БГ
Кое е ЗАКОННО ?? Законно е това, което се върши от по-големия , от по-силния, от по-нахалния , от по-жестокия !!
Кой уби законно близо 50 000 свои военнослужещи във Виетнам и после по военните сиропиталища измряха още толкова ?? Кой законно изтреби от лицето на Земята около 2 /два/ милиона цивилни ИРАКСКИ граждани?? Кой законно бомбардира Белград ? Кой законно създадее държавата Косово ? Кой законно анексира Крим ? Кой законно избива свои и чужди по украинските простори ? К О Й ?
Вярно казва шопа : Законът е врата ,у поле !!
13:35 15.08.2025
85 Перо
13:38 15.08.2025
86 Перо
До коментар #7 от "Мда":
Не само Урсула, но и дъртите джендъри в Лондон и Париж!13:40 15.08.2025
87 Евроатлантиците са като динозаврите
13:56 15.08.2025
88 мушмул
14:31 15.08.2025
89 койдазнай
До коментар #54 от "Умни са били на времето":
Точно така българите сме си осигурили успешна и безболезнена интеграция с Османската Империя!14:50 15.08.2025
90 Луд с картечница
14:52 15.08.2025
91 Алекс
Второ- в една война победителят си взима завладените територии и ги приобщава към своите.
Трето - украинците се бият пред пунктовете за набиране на запасняци, защото не искат да ходят на фронта.
Четвърто - ЕС дава всеки месец пари на наркомана за заплати на неговата администрация и наемна интернационална армия.
Преди две години не можаха да си платят външния дълг и предоговориха падежа с кредиторите.
И до кога може да продължи това? Тоя гащник с развлечените блузи и провисналите панталони много добре знае, че е на доизживяване и не иска в никакъв случай да прекрати войната. Сега пък, украинците нямали право по конституция бля бля бля....Вече не знае какво говори, съвсем изтрещя.
16:04 15.08.2025
92 Бай той Толстой
18:11 15.08.2025
93 Този коментар е премахнат от модератор.
94 И твоят мандат е изтекъл
21:01 16.08.2025
95 Вуте
00:50 17.08.2025
96 Този коментар е премахнат от модератор.