10 Юни, 2016 23:01, обновена 10 Юни, 2016 23:56 3 117 0

• евро 2016-
  • откриване

Гол в 89-ата минута донесе успеха на домакините

Франция тръгна с победа на Евро 2016 - 1

Франция победи Румъния с 2:1 в мача на откриването на европейското първенство по футбол, състоял се на стадион "Стад дьо Франс" в Париж.

Момчетата на Ангел Йорданеску започнаха много силно и изпуснаха страхотно положение отблизо, а техният противник имаше нужда от известно време, за да се отърси от сковаността. Постепенно "петлите" заиграха по-спокойно и Антоан Гризман нацели гредата, за да се стигне и до два пропуска с глава на Оливие Жиру пред паузата.

В началото на второто полувреме Станку и Жиру направиха по още един голям пропуск, но малко след това и двамата счупиха каръка. Французинът откри след удар с глава, а румънецът се разписа от дузпа, отсъдена за фаул на Патрис Евра срещу Станчу. Минута преди изтичането на редовните 90 минути най-добрият на терена Дмитри Пайе стана герой за своите с невероятно попадение извън наказателното поле.

Така Франция оглави група "А", в която са още Албания и Швейцария. Техният мач е утре.

Селекционерът на "петлите" Дидие Дешан заложи на двете си големи звезди Пол Погба и Антоан Гризман от 1-ата минута, докато румънците на Лудогорец Козмин Моци, Андрей Препелица и Клаудиу Кешеру останаха на резервната скамейкaта.

На живо:
1мин. - Начало на мача
4мин.- Невероятен шанс за Румъния. След центриране от корнер топката се озова в краката на Богдан Станку на метър пред вратата на Франция. Ударът му обаче бе точно в тялото на Лорис и топката бе избита от голлинията!
10мин. - Пайе праща топката на главата на Жиру, но ударът на нападателя мина покрай гредата
14мин. - Греда! Гризман уцели гредата на румънската врата след удар с глава от 2 метра

32мин. - Първи жълт картон на Евро 2016. Получава го капитанът на Румъния Влад Кирикеш
37мин. - Гризмна получи чудесен пас на точката на дузпата, но ударът му профуча покрай вратата
45мин. - Жълт картон за Разван Рац
45+2мин. -  Край на първото полувреме

46мин. - Начало на второто полувреме

48мин. - Станчу получи чудесна топка в наказателното поле на Франция, но ударът му от въздуха мина покрай вратата
52мин. - Оливие Жиру нахлу в наказателното поле и стреля, но ударът му попадна в ръцете на вратаря Татарушану
57мин. - Страхотен удар от въздуха на Погба, но топката отиде точно в стража на Румъния
58мин. - Гол за Франция. Оливие Жиру извежда домакините напред с гол с глава, след като се пребори за центрирана топка със стража на Румъния - 1:0!
64мин. - Дузпа за Румъния. Патрис Евра събори в наказателното поле Станчу и съдията Касай веднага посочи бялата точка!
65мин. - Гол за Румъния. Богдан Станку бележи хладнокръвно от бялата точка и изравнява резултата!
89мин.- Гол за Франция. Дмитри Пайе вкарва феноменален гол и прави резултата 2:1 за домакините.

Франция: 1.Юго Лорис, 3.Патрис Евра, 4.Адил Рами, 21.Лоран Кошчиелни, 19.Бакари Саня, 5.Н'Голо Канте, 8.Димитри Пайе, 14.Блез Матюиди, 15.Пол Погба, 7.Антоан Гризман, 9.Оливие Жиру
Селекционер: Дидие Дешан

Румъния: 12.Чиприан Татарушану, 21.Драгош Григоре, 3.Разван Рац, 6.Влад Кирикеш, 22.Кристиан Сапунару, 5.Овидиу Хобан, 8.Михай Пинтилии, 10.Никулае Станчу, 20.Адриан Попа, 14.Флорин Андоне, 19.Богдан Станку