Хостингът, на който fakti.bg разчита от 2011 г., вече е отворен и за твоя сайт! ›››

Германия предупреди за нарастваща заплаха от атаки с дронове срещу сградата на Бундестага

13 Юни, 2026 13:55 2 089 25

  • фрг-
  • германия-
  • бундестаг-
  • сграда-
  • атака-
  • дронове-
  • опасност

Ново звено на германската федерална полиция с мобилни защитни средства може да предоставя само „временна“ административна помощ

Германия предупреди за нарастваща заплаха от атаки с дронове срещу сградата на Бундестага - 1
Снимка: ЕРА/БГНЕС

Германският министър на вътрешните работи Александър Добриндт предупреди за нарастваща заплаха от атаки с дронове срещу сградата на Бундестага (германския парламент) и други конституционни институции и призова за създаването на постоянна система за защита срещу дронове. Това съобщи Rheinische Post, позовавайки се на писмо от Добриндт до председателя на Бундестага Юлия Кльокнер, с което разполага.

Предвид нарастващия брой засечени дронове над критични инфраструктурни обекти през последните месеци и „абстрактната заплаха“, защитата на тези обекти, според министъра на вътрешните работи, е особено важна. За да се постигне това, заяви той, е необходима „постоянна способност за борба с дронове“. Кореспонденцията е предизвикана от писмо от Кльокнер, изпратено в края на декември 2025 г. В него тя пита за възможността за разполагане на новото звено на Федералната полиция за борба с дронове за защита на Бундестага.

В отговора си Добриндт подчертава, че новото звено на Федералната полиция с мобилни охранителни средства може да предоставя само „временна“ административна помощ. Въпреки това, „основната отговорност“ за защитата на Бундестага от дронове ще остане на Берлинската държавна полиция в бъдеще, обясни германският министър на вътрешните работи.

В същото време той обявява намерението си да „засили“ съществуващия обмен на информация между Федералната полиция, държавната полиция и полицията на Бундестага. Освен това Добриндт уточнява, че полицията на Бундестага ще може да участва в заседанията на новия съвместен федерален и държавен център за борба с дронове.

На свой ред администрацията на Бундестага писа до сенатора по вътрешните работи на Берлин Ирис Шпрангер. В писмото директорът на Бундестага Паул Гьотке отбеляза, че след ясното разяснение на Добриндт относно „разделянето на зоните на отговорност“, сега е „от изключителна важност“ своевременно да се предприемат необходимите съвместни стъпки за създаване на ефективна система за защита срещу безпилотни летателни апарати. Първоначалните дискусии относно практическото прилагане на мерките срещу безпилотни летателни апарати, както е обобщено от Rheinische Post, вече са в ход.


Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 11 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 ДрайвингПлежър

    32 1 Отговор
    Швабето яко ги пере съчмата! И още има балъци да им се хващат на простотиите...
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Я , яа , .Кой запали Райхстага?

    30 0 Отговор
    Лайпцигския процес 2.0
  • 7 Белкин

    32 1 Отговор
    Кой ще си играе с тях на дронове. бам един Сармат и до там.
  • 8 Антонио Ресио Матаморос

    20 3 Отговор
    "Германия предупреди за нарастваща заплаха от атаки с дронове срещу сградата на Бундестага"
    И пак че обвинат наш Гого Димитров за запален Бундестаг. :)
    да са беа сетиле докато беше мумия(не бинтована и у стъклен саркофаг.и фараоните че му завидат),щото е на -2 метра от кота нула. и да не кажат че е друг. например Путин...
  • 9 Естествена е

    16 0 Отговор
    Бумерангът винаги се завръща
    Няма лабаво
    Другия вариант е мижи да те лажем
    Вероятност 50 пр
  • 10 име

    19 1 Отговор
    Идеална възможност за киевския наркоман и хунтата зад него да смукнат едни милиони за мултики на антидронови системи. Ако му предоставят възможност, ще се възползва.
  • 11 Тези им се

    14 1 Отговор
    привиждат дронове. Тотални психари.
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Kaлпазанин

    16 1 Отговор
    Да спрат с белото ,и заплахите ще изчезнат .обикновенно им се привиждат летвщи дракончета ,
  • 16 ханс

    13 1 Отговор
    На швабия й трябва нов 9-ти май , за да се укроти пак за 50 години
  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 Ако съм руски генерал ракетни войски

    5 2 Отговор
    Отдавна жермания нямаше да я има а може би и планетата щеше да се е разхвърчала на отломки в космоса отдавна🤣🤣🤣🤣и нямаше да чакам заповед ами щях собственоръчно да изстрелям всичкия атом дето имам на подчиненине
  • 19 Сандо

    2 0 Отговор
    Петров и Боширов,заедно със събудени от дълбок пенсионерски сън агенти на ЩАЗИ,вече са заели дълбоко законспириран полигон за изстрелване на дронове по Бундестага.Очакват само Путин да даде сигнал.След това ще се преместят на Витоша,където ще се маскират като мечки-стръвници.
  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 свидетел

    2 0 Отговор
    Писториус е за усмирителна риза и въдворяване в специализирано заведение !
  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Хи хи хи

    4 0 Отговор
    Хи хи хи
    Няма го Христо Явашев да го опакова още веднъж !!!
  • 24 Хи хи хи

    3 0 Отговор
    Само така !!!
    тиа, джерманистанските бундесабгеорднете деутати де зеха да се
    по...ират прави от страх........
  • 25 Давайте безплатна военна помощ

    0 0 Отговор
    иначе Украинците ви започват. Толкова е просто!
Новини по държави: