Last news in Fakti

12 Ноември, 2019 17:20 4 278 13

Как Германия разочарова черногледците

  • германия-
  • икономика-
  • черногледци-
  • рецесия-
  • европа

Мнозина явно горят от нетърпение да оплачат германската икономика

Как Германия разочарова черногледците - 1
Снимка: Shutterstock

Коментар на Хенрик Бьоме

В четвъртък (14.11.) - точно в осем часа сутринта - Германия официално ще влезе в рецесия. Защо ли? Точно в този ден и час ще се появят новите статистически данни за икономическия растеж през третото тримесечие на годината. И ако съдим по онова, което вече знаем, пред тях ще стои знакът минус. Тъй като и след второто тримесечие имаше минус, значи Германия явно вече е в рецесия. „Най-сетне!", ще кажат някои черногледци: „Какво ви казвахме през цялото време! Свличаме се в пропастта..." Такива приказки не са рядкост. Истината обаче е друга.

Несигурност има навсякъде

Първо, в случая става дума за т.нар. техническа рецесия, при това - незначителна. Тя се появява, само защото някой някога е измъдрил това правило за двете поредни тримесечия. Второ, повечето експерти са единодушни, че положението няма да се влоши сериозно, нито пък - дълготрайно. Защото в края на годината германската икономика все пак ще отбележи прираст, дори и да е само с половин процент.

Не ме разбирайте погрешно - много фирми изживяват понастоящем критичен период. Търговските войни, не само между американците и китайците, им създават затруднения. Също и безкрайно точещият се Брекзит. Всичко това спъва световната икономика.

Германските машиностроители ясно го усещат по намаляващите поръчки, химическата индустрия - също. Автомобилостроенето и доставчиците на автомобилни части се намират в период на невероятно преустройство - най-голямото, откакто се произвеждат автомобили. Автомобилостроене, машиностроене, химическа индустрия – и трите най-големи клона на германската индустрия не вървят особено добре, а това несъмнено оставя следи.

Надеждни ли са моделите, с които се прогнозира?

Но има и друго: изглежда, че несигурността, която е овладяла доста фирми, постепенно се пренася върху наблюдателите, които са длъжни да правят някакви прогнози за бъдещето. И явно им се струва, че изобщо нищо вече не е наред. Само защото светът междувременно е станал много по-сложен, а редица методи за прогнозиране са правени още преди десетилетия.

Дигиталната революция не е взета предвид в нито един модел за изчисления. Затова се стига и до изненади: през август например се оказа, че индустриалната продукция се е увеличила, макар прогнозите да предвиждаха точно обратното - намаляване. Същите тези анализатори тогава побързаха да уверят, че това е само временен ефект, още през септември отрицателните симптоми щели отново да доминират.

Така ли беше наистина? Нищо подобно. Оказа се, че през септември индустрията ни е изненадала с плюс. Говори се дори, че тя отново е стъпила на солиден фундамент. Затова, а и поради стабилизирането на други ключови индикатори за конюнктурата, наблюдателите напоследък смятат, че най-голямата икономика в Европа още в края на годината отново ще поеме курс към растеж. Лоша вест за всички, които се надяваха на срив в германската икономика.

След дълъг растеж идва време на „охлаждане"

Често се забравя обаче, че Германия преживя цяло десетилетие на неспирен растеж. Много фирми изобщо не бяха в състояние да поемат нови поръчки, защото работеха на предела на възможностите си и не разполагаха с никакви свободни капацитети. Често изтъкваният недостиг на квалифицирани работници също беше израз на огромното вътрешно търсене. Доскоро имаше и опасност от сериозно прегряване на икономиката, с всички отрицателни последици от това - като например драстично растящи цени. В този смисъл много фирми имаха нужда от „охлаждане“.

Да не забравяме и това, че говорим за цикличното развитие на конюнктурата, което включва периоди на подем, но и на спад. Разбира се, всичко това не помага на автомобилостроителя, произвеждал доскоро скоростни кутии за Даймлер или VW, които вече не търсят големи количества от тях, защото се преориентират към електромобили. Предизвикателството, пред което са изправени фирмите, е да успеят да се нагодят към всички промени. Но това всъщност винаги е било така. Без тази способност, с която се отличават особено малките и средни германски предприятия, икономиката на Германия днес нямаше да е онова, което е: един глобален играч.


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Фридман

    17 15 Отговор
    Като са толкова добре финансово да почнат да плащат да ни върнат парите които загубихме от приватизацията! Нещо демокрацията която представяше DW едно време преди 1989г се разминава с действителноста!

    Коментиран от #12

  • 2 Ал та фанах Атаопънах

    2 12 Отговор
    Черногледците са расисти. Какви са тия работи? Какво следва? Азиатогледци, латиногледци? Не може такъв расизъм, 2019-та е. Ще им викате афрогледци, така е кУлтурно.
  • 3 Диамантената ръка

    16 2 Отговор
    Една от най-големите измами са тримесечните отчети. Гледайте годишните.

    Коментиран от #10

  • 4 Ю Кортес

    13 4 Отговор
    Стана на зоологическа градина и ако нямаш минимум 1200-15000 евро за наем живееш в квартал с тарамбуките
  • 5 КОНТРАТА

    12 6 Отговор
    Супер им е на немците продават храна с 45% по скъпа в Източна Европа и банките им раздават кредити с 5% годишна лихва, а същите банки в Германия дават 0,5% годишна лихва!

    Коментиран от #8

  • 6 Диамантения х**

    17 16 Отговор
    Руската пропаганда е изключително мощна машина може би най-мощната на планетата. Наистина ли някой си мисли, че Германия може да фалира - най-богатата и процъфтяваща страна не само в Европа, но и на планетата, като на практика е васал на Европейския съюз. Страната в която мечтае да емигрира цялото човечество включително и руснаците заради благоденствието там и охолният живот. Даже днес прочетох статия тук че 18% от руснаците искали нова разделителна стена между Изтока и Запада.Престанете с тези фантасмагории за руската мощ. Те доскоро получаваха по 500 влакови композиции на ден хранителни помощи безвъзмездно от Германия. Пълен въздух са под налягане, но пропагандата им е мощна защото върхушката от Кремъл не сдава властта.Чиcлeнocттa нa руcкoтo нaceлeниe cпaднa рязкo oт нaчaлoтo нa oпeрaция ''Бaрбaрoca'' нa Aдoлф Хитлeр, тa дo 1946 и ce прирaвни c чиcлeнocттa им прeз 1873 гoд., кaтo Хитлeр ''cъкрaти'' руcкoтo нaceлeниe c близo 60 % /изпрaти ги в ''руcкия рaй'' c прeмaзaни oт нeмcкитe тaнкoвe глaви/ тaкa чe eдвa ли cъврeмeннитe руcнaци щe cи гo пoжeлaят пaк. Нa тях им e дoбрe дa cи купувaт нeмcки кoли, дa eмигрирaт в Гeрмaния нaй-рaзвитaтa и бoгaтa cтрaнa нe caмo в Eврoпa, нo и нa плaнeтaтa, тaкa чe им e дoтрябвaлa нoвa стена къдeтo и дa билo.

    Коментиран от #7, #9

  • 7 Шабаев

    10 9 Отговор

    До коментар #6 от "Диамантения х**":

    Те затова плащаха и данък 45 години на СССР щото са моного отворени но колелото се върти пак ще удари час за да плащат дан!

    Коментиран от #13

  • 8 Бачо Киро

    8 3 Отговор

    До коментар #5 от "КОНТРАТА":

    Е някой трябва да плати все пак сметката. За дс е по-евтино на запад трябват глупаци, които да плащат по-скъпо за по-скапано.
  • 9 Уди Кълвача

    13 7 Отговор

    До коментар #6 от "Диамантения х**":

    1945 ЧЕРВЕНОТО ЗНАМЕ НЕ САМО СЕ РАЗВЯ НАД РАЙХСТАГА ВЪВ ФАШИСКА ГЕРМАНИЯ АМИ ЗНАМЕТО ЧЕРВЕНО БЕШЕ ЗАБИТО В СЪРЦЕТО НА КАПИТАЛИЗМА И НЕГОВИТЕ ИЗРОДЕНИ ФОРМИ НАЦИЗМА И ФАШИЗМА!!!!
  • 10 куку руку ку

    11 1 Отговор

    До коментар #3 от "Диамантената ръка":

    Същата работа и с годишните. Казват частният собственик по-добър стопанин. А кой е частният собственик? На Дженерал електрик, да кажем. Милиони акционери! А самата фирма се управлява от борд на директорите. Много ясно, че ще си докарат добри финансови отчети, за да вземат по-големи премии. Тоест имаме няколко бюрократа, които управляват имущество на милиони хора. И къде е тогава разликата с държавната собственост? Освен, че държавата има служби, които да следят за злоупотреби, нещо, което милионите акционери нямат.
  • 11 Дъ Клаш

    2 1 Отговор
    И що като са толкова велики са 4-та икономика а не първа и второ като са толкова умни що Англия има повече нобелови лауреати спрямо населението си от германия?Не бе просто питам.
  • 12 Любопитен

    5 0 Отговор

    До коментар #1 от "Фридман":

    Кой пари от приватизацията бе?Тези, които откраднаха БСП чрез Банев, Гергов, Ковачки, Арабаджиев и т.н. червени олигарски, които обезкостяваха завод след завод ли?
  • 13 Анонимен

    4 1 Отговор

    До коментар #7 от "Шабаев":

    И като плащаха данък на СЕСЕСЕРЕ 45 години какво?Да не останаха голи и боси като проснаците?
Новини по държави: