12 страни членки на ЕС, сред които България, искат значително намаляване на предложения ценови таван на газа, предаде "Блумбърг", цитиран от БНР
Искането е отправено два дни преди извънредния Съвет „Енергетика“ в Брюксел, на който държавите членки ще се опитат да постигнат споразумение по въпроса. Групата разполага с достатъчно гласове, за да го блокира, ако исканията ѝ не бъдат изпълнени, твърди дипломат от ЕС, пожелал анонимност.
Според предложението на Европейската комисия от ноември корекционният механизъм за пазара на газ ще бъде задействан, когато цената на сключените предния месец договори на хъба TTF надвишат 275 евро на мегаватчас и разликата между световните цени мине 58 евро.
За България идеалният ценови таван е под 200 лева, каза министърът на енергетиката Росен Христов на предишния Съвет „Енергетика“. Заедно с България намаляване на тавана искат още Гърция, Италия, Белгия, Полша, Литва, Латвия, Словакия, Румъния, Хърватия и Словения и Малта.
На коренно различно мнение са Германия, Нидерландия и Дания.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Требе
Коментиран от #14
06:35 12.12.2022
2 ЗАЛЯХА НИ С ГАЗ
06:44 12.12.2022
3 ВОВАТА ШОКИРАН
Коментиран от #6
06:56 12.12.2022
4 име
06:58 12.12.2022
5 Факт е,
А ще има таван за цената на газта от сащ, която при СЕГАШНИТЕ цени е 5-6 ПЪТИ по-висока ?
Първо трябваше да се видят последствията от тавана на цените на петрола, а после да мислят за таван на цените на газта!
А ако това се икаже ГРЕШНО решение, ще има ли отговорност за политиците или ще продължат да обвиняват Путин ?
В момента ЕС играе на рулетка . Веднъж постигна малък успех и се забрави... като
накрая ще загуби всичките си пари, жилището, колата и ще дължи огромна сума на мафията...
Коментиран от #7, #9
07:00 12.12.2022
6 т-п трол соросоиден
До коментар #3 от "ВОВАТА ШОКИРАН":
Прочети статията "Европа внася рекордни количества газ от Русия". Няколко пъти я прочети, щото не са 2 изречения и като фукнционално неграмотни козяци, ви е трудно да осмисляте много дълги текстове.Коментиран от #8
07:02 12.12.2022
7 КОЙ КУПУВА ГАЗ
До коментар #5 от "Факт е,":
На пет, шест, пъти по висока цена от борсовата...БАЛЪЦИТЕ СВЪРШИХА ОТДАВНАКоментиран от #18
07:03 12.12.2022
8 ОСТАВИ СТАТИИТЕ, ДРУГАРЮ
До коментар #6 от "т-п трол соросоиден":
Всеки може да си пише каквото си иска..Кажи от къде получаваме тая руска газ.....че не се разбра...Коментиран от #12, #19
07:04 12.12.2022
9 КЪДЕ Е ТАЯ РУСКА ГАЗ, ДРУГАРЮ
До коментар #5 от "Факт е,":
И колко струва, че никой не разбра....Коментиран от #13, #15
07:06 12.12.2022
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Артилерист
07:34 12.12.2022
12 Хихи
До коментар #8 от "ОСТАВИ СТАТИИТЕ, ДРУГАРЮ":
Русия, Азербайджан, Турция, Гърция, и оттам у нас. Ама е по скъпа щото са много маймуни на клона.Коментиран от #26
07:35 12.12.2022
13 Дянков
До коментар #9 от "КЪДЕ Е ТАЯ РУСКА ГАЗ, ДРУГАРЮ":
140 лева на мегават. Или 500 лева за 80 квадрата колиба. Януари 2021 година беше 25 лева на мегават. И те такаКоментиран от #25
07:37 12.12.2022
14 Само напомням
До коментар #1 от "Требе":
"България и още 11 държави от ЕС искат намаляване на предложения ценови таван на газа"
"Заедно с България намаляване на тавана искат още Гърция, Италия, Белгия, Полша, Литва, Латвия, Словакия, Румъния, Хърватия и Словения и Малта."
"Богатият" ЕС нещо не смогва на "демократичния" газ.
😃😄
⬆
07:45 12.12.2022
15 Въпроси и не само
До коментар #9 от "КЪДЕ Е ТАЯ РУСКА ГАЗ, ДРУГАРЮ":
А какво вообще знаем ?Какво стана с разследването за взривовете на СП-1 и СП-2 ?
Ако действително Русия е виновна, защо мълчат ? Защото знаят кой го направи и още нямат смелост да го обявят...
Вярваш ли, че в близкото бъдеще ще го научиш ?
След колко години Порошенко и Меркел направили признанието за минските съглашения за истинската цел ?
След колко години се разбра измамата с уж наличието на химическо оръжие в Ирак ?
А според теб, защо германските фирми завели дела срещу Газпром ?
Защото уж заради Газпром те са платили над 11 милиарда повече, за да си напълнят хранилищата с газ ?
Включи логиката и си отговори на въпросите !
Коментиран от #24
07:48 12.12.2022
16 Въпроси и не само
Какво стана с разследването за взривовете на СП-1 и СП-2 ?
Ако действително Русия е виновна, защо мълчат ? Защото знаят кой го направи и още нямат смелост да го обявят...
Вярваш ли, че в близкото бъдеще ще го научиш ?
След колко години Порошенко и Меркел направили признанието за минските съглашения за истинската цел ?
След колко години се разбра измамата с уж наличието на химическо оръжие в Ирак ?
А според теб, защо германските фирми завели дела срещу Газпром ?
Защото уж заради Газпром те са платили над 11 милиарда повече, за да си напълнят хранилищата с газ ?
Включи логиката и си отговори на въпросите !
07:50 12.12.2022
17 България иска
07:51 12.12.2022
18 Въпроса е
До коментар #7 от "КОЙ КУПУВА ГАЗ":
Че борсовата цена в Европа на която американците ни продават газта е 5 пъти по-висока от борсовата цена в Америка на която американските търговци я купуват!!! Уж сме съюзници с Америка но ни цакат яко...бе май сме им подлоги но такива като теб са доволни.то и с Ф16 е същата набуткаКоментиран от #20, #23
08:05 12.12.2022
19 мммда
До коментар #8 от "ОСТАВИ СТАТИИТЕ, ДРУГАРЮ":
Дори американците копуват още от руснаците, само най-големите интеликтуално ограничени балъци я копуват от прекупвача.Коментиран от #22
08:13 12.12.2022
20 мммда
До коментар #18 от "Въпроса е":
Щот е руска в щатите, а тяханата понеже е по-скъпа и доста по-слабо калорична отива за ЕВропа. Така европейците хем плащат повече и трябва да закупуват повече кубици за да задоволят потреблението.Коментиран от #21
08:18 12.12.2022
21 КВА РУСКА ГАЗ В ЩАТИТЕ
До коментар #20 от "мммда":
Бе другарю.....08:30 12.12.2022
22 И НА КВА ЦЕНА Я КУПУВАТ
До коментар #19 от "мммда":
Че нещо не се разбра....08:31 12.12.2022
23 ДРУГАРЮ....БОРСОВАТА ЦЕНА
До коментар #18 от "Въпроса е":
Е ЕДНАКВА ЗА ЦЕЛИЯ СВЯТ ...ама кой да го знае....Коментиран от #29
08:32 12.12.2022
24 И КЪДЕ Е ТАЯ РУСКА ГАЗ....ДРУГАРЮ
До коментар #15 от "Въпроси и не само":
Че никой не разбра......08:34 12.12.2022
25 ВЕРВАМ ТИ ...ДРУГАРЮ
До коментар #13 от "Дянков":
2022 г.01 януари - 31 януари 2022 г. 133.81
01 февруари - 28 февруари 2022 г. 110.28
01 март - 31 март 2022 г. 114.13
01 април - 30 април 2022 г. 142.99
01 май - 31 май 2022 г. 162.57
01 юни - 30 юни 2022 г. 141.76
01 юли - 31 юли 2022 г. 186.87
01 август - 31 август 2022 г. 298.29
01 септември - 30 септември 2022 г. 354.03
01 октомври - 31 октомври 2022 г. 233.89
01 ноември - 30 ноември 2022 г 123.87
01 декември - 31 декември 2022 г. 147.23
Цени на Булгаргаз, утвърдени от КЕВР
Коментиран от #28
08:36 12.12.2022
26 ИМА САМО БОРСОВА ЦЕНА НА ГАЗА
До коментар #12 от "Хихи":
И тя е една......НИКОЙ ВЕЧЕ НЕ КУПУВА СКЪПА ГАЗ...БАЛЪЦИТЕ СВЪРШИХА....и чудно как от Гърция,Турция, Азербейджан иде руска газ у нас....08:39 12.12.2022
27 А ТАКА....
Това е най-ниската цена на природния газ от 1 март, а от началото на тази седмица синьото гориво поевтинява всеки работен ден. На 7 март цената нарасна със 79 процента, достигайки за първи път, макар и за кратко, почти до 3900 долара за 1000 кубични метра. Впоследствие стойностите започнаха да се понижават.
В 9:00 часа българско време днес търговията стартира от 122 евро за мегаватчас, впоследствие цените започнаха да варират в границите между 125 евро и 117 евро за мегаватчас. Вчера борсата затвори при 126,40 евро за мегаватчас. По този начин общото поевтиняване на природния газ за днес до момента е 6,65 на сто.
08:59 12.12.2022
28 Дянков
До коментар #25 от "ВЕРВАМ ТИ ...ДРУГАРЮ":
Януари 2021 е 25 лева, 2021 не е 2022. 😂🤣😂Коментиран от #30
10:04 12.12.2022
29 Другарке
До коментар #23 от "ДРУГАРЮ....БОРСОВАТА ЦЕНА":
Ако не знаеш по света има доста борси и цената не се синхронизира автоматично! Прочети каква е цената за американските потребители и за европейците!!! Да не ми твърдиш ,че и цената на бензина и дизела ни е същата както в Америка?!?Коментиран от #31
10:09 12.12.2022
30 ТАКА ДЕ
До коментар #28 от "Дянков":
Ами то януари 2010 може и без при да е била......ама надали...важно е тая година как се движи цената...особено преди и след 24.02 202210:11 12.12.2022
31 И КАКВА Е БОРСОВАТА ЦЕНА НА ГАЗА
До коментар #29 от "Другарке":
В САЩ И ЕВРОПА...ЧЕ НЕЩО НЕ СЕ РАЗБРА....и кво общо има бензина и дизела с газа....Коментиран от #32
10:14 12.12.2022
32 Щом
До коментар #31 от "И КАКВА Е БОРСОВАТА ЦЕНА НА ГАЗА":
Твърдиш ,че борсовата цена на газта е еднаква за целия свят цитирай цените на газта в Америка и Европа за крайния потребител. А бензина и дизела са стоки и могат да се търгуват на стоковите борсиКоментиран от #33
10:33 12.12.2022
33 КАКВА Е БОРСОВАТА ЦЕНА НА ГАЗА
До коментар #32 от "Щом":
В САЩ И ЕВРОПА....дай точни цифри.....друго е демагогия.....10:42 12.12.2022