Дания настоява за по-силен отбранителен бюджет на ЕС

4 Юни, 2025 13:24 1 434 36

  • дания-
  • бюджет-
  • мете фредериксен-
  • европейски съюз

Пред лицето на руската заплаха премиерът на Дания призова за „превъоръжаване на Европа“ и нов бюджетен подход

Дания настоява за по-силен отбранителен бюджет на ЕС - 1
Снимкa: БГНЕС

Датският премиер Мете Фредериксен заяви, че Дания е готова да изостави традиционно пестеливата си позиция по отношение на бюджета на Европейския съюз, в отговор на растящата заплаха от страна на Русия, съобщава Politico, цитирано от БТА.

„Миналия път имахме водеща роля в ‘пестеливата четворка’. Следващия път ще водим в друга група“, подчерта тя, визирайки съюза на фискално предпазливите държави - Дания, Швеция, Австрия и Нидерландия.

По време на съвместна пресконференция с председателя на Европейския парламент Роберта Мецола, Фредериксен посочи, че макар Дания да остане твърда в бюджетните преговори, мястото ѝ вече не е сред най-ограничителните гласове. „Да бъдем част от ‘пестеливата сила’ вече не е правилното място за нас“, каза тя.

Основният мотив зад тази промяна е необходимостта от укрепване на европейската отбрана в светлината на руската агресия в Украйна.

„За мен най-важното е да превъоръжим Европа“, заяви Фредериксен. „Ако Европа не може да се защитава, играта в един момент просто ще свърши.“

Според нея ЕС няма време за колебания и се нуждае от „нов профил на бюджета“, за да отговори на настоящите геополитически реалности.

Преговорите за следващата Многогодишна финансова рамка на ЕС (2028–2034) ще започнат след лятото, а ролята на Дания ще бъде ключова, тъй като страната поема председателството на Съвета на ЕС от юли.

Още през декември Фредериксен даде знак за промяна, като заяви, че Копенхаген гледа на общия европейски дълг - традиционно табу в страната - „с нови очи“. В новогодишната си реч тя подчерта необходимостта от повече инвестиции и държавна помощ за стимулиране на европейските икономики.

През март датски представители участваха в тайна среща с високопоставени служители от Швеция, Финландия, Полша, Нидерландия и Обединеното кралство. Обсъждана бе идеята за създаване на наднационална банка, която да улесни съвместното закупуване на оръжия и да намали разходите за обществени поръчки в сферата на отбраната.


Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 11 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    28 4 Отговор
    Еврокомисарите не могат да влязат в парламента.Целия е ограден от народа.

    Коментиран от #5, #16, #22

  • 2 Студент в България

    21 1 Отговор
    Ако вземете на ГЕРБ - ДПС, ПП-ДБ и БСП джобните пари, кюлчетата и сребърниците от продажбата на българските интереси, може да съборите цяла София и я построите наново, с подземни гаражи на всеки блок и къща.
  • 3 Биууу

    15 2 Отговор
    Яжте червеи и глисти.
  • 4 Тръмп

    22 2 Отговор
    Дания е васал.
  • 5 Момче, иди на лекар

    4 12 Отговор

    До коментар #1 от "Последния Софиянец":

    имаш тежки проблеми!
  • 6 Съветcкият пeниcc акр0o0oбат

    20 1 Отговор
    Голям страх тресе западната част на европа, руснаците им взели акъла
  • 7 Айде де!

    19 2 Отговор
    Дания най-напред да влезе в еврозоната и после да приказва за по-високи бюджети.
  • 8 Северноатлантик

    19 1 Отговор
    Вместо за европейците , данъците ще отиват в джобовете на оръжейните ни олигарси ! Не е ли прекрасно !

    Коментиран от #11, #13

  • 9 Бабичките слънчасаха

    1 11 Отговор
    останаха около 100 пред парламента.
  • 10 българина

    11 0 Отговор
    очевидно има мноого неща гнили в дания, когато гренландия стане щат, което е неизбежно,е видя тая па ча Какво ще мънка
  • 11 Бай Тошо

    3 8 Отговор

    До коментар #8 от "Северноатлантик":

    При Бай Тошо имахме 160 000 армия и не чувах да се оплаквате? Даже се хвалехте.

    Сега имаме 20 000 армия. Не е зле да я удвоим.

    Коментиран от #27

  • 12 Kaлпазанин

    7 1 Отговор
    Тцтцтцтц ,параноята е обхванала всички на запад ,отидоха с ракетите под носа на Русия и всички ревът на умряло

    Коментиран от #24

  • 13 Източносибирец

    3 13 Отговор

    До коментар #8 от "Северноатлантик":

    В Европа харчат 3% от от бюджета за отбрана, в Русия харчат 40% от бюджета за война.

    Къде мислиш живее народа, по-добре?
  • 14 Дания Нидерландия имат мечта да

    5 3 Отговор
    Направят Украйна райска градина с тяхното Ноу Хау в селското стопанство
  • 15 Червената шапчица

    9 1 Отговор
    Мете е не само много пъта, но и грозна... Ама за Дания става....
  • 16 Интересното е

    8 1 Отговор

    До коментар #1 от "Последния Софиянец":

    Интересното е, че по мисирките не чух никаква информация за тези есес комисари. Може да са казали нещо и да съм пропущил, ама май не са

    Коментиран от #19

  • 17 Мете да ходи да мете

    5 1 Отговор
    Мете да ходи да мете и да готви на мъжот си, а не да се занимава с глупости от които не и разбира глъвътъ. Ама май като гледам има две важни неща. Първо, мете май е от ония, сещате се. И второ, докато гледат към Русия, Тръмп ще им влезе изотзадзе

    Коментиран от #21

  • 18 Брейнлес

    4 0 Отговор
    Не пари а мозък ви трябва и то спешно и в обилно количество.

    Коментиран от #20

  • 19 На първа степен е ЕС

    6 0 Отговор

    До коментар #16 от "Интересното е":

    На втора степен е ЕсЕс
    На трета степен е еСеСеСеР
  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Ей Тъп .нар

    1 7 Отговор

    До коментар #17 от "Мете да ходи да мете":

    Русия не може да сригне на Дания до коленете.Д,е,б,а, и т,ъ,п,а,т,а, бензиностанция.
  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 ами тази мифла да финансира

    8 0 Отговор
    най бедните държави като нашта
    дания е богата

    тези истерици ще ни вкарат във война защото мразят Русия колкото русофоборсуците тук
  • 24 зле

    1 3 Отговор

    До коментар #12 от "Kaлпазанин":

    ама никой не ще руснаците да го освобождават ве затва!
  • 25 Оня с магарето

    11 0 Отговор

    До коментар #22 от "оня с коня":

    Абе къде са Тиквуня и Шиши? Защо не са сред народа, навън, да разясняват ползите от еврото?
  • 26 Гост

    9 0 Отговор
    Мете, Мете, Дания удържа срещу Хитлер почти четири часа и даде десетина жертви. Капитулацията дойде, след като няколко самолета на Луфтвафе прелетяха над Копенхаген, без да пускат бомби... А сега славните сакандинавски датски воини ще ни спасяват от Путин... На тях ще се уповаваме!

    Коментиран от #34

  • 27 Бай Евроатлантик

    8 0 Отговор

    До коментар #11 от "Бай Тошо":

    Имахме Българска армия ! Сега милиардите отиват за янките и турците , и тяхното марионетно еврейско хунтаджийско правителство в Киев . Дори и да литне "българския" Ф16 , ще лети с американско разрешение , а не по заповед на българските ВВС..

    Коментиран от #35

  • 28 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 29 Петко

    2 0 Отговор
    Тйя искат да изтребят хората
  • 30 И за какво ти е

    6 0 Отговор
    Тава с кой ще се биеш с САЩ или с Русия. Трябват ти поне 30 години за да настигнеш великите сили. Мир от позицията на силата не е за Европа. По добре да наблегне на дипломацията. Но за това е нужно някой не като Аналена, Урсула или Кая . И тук не ставате . Така, че не ви виждам как ще опазите Гренландия.
  • 31 дядото

    4 0 Отговор
    те големите ще контролират нас колко пари отделяме, те колко отделят и дали отделят как да проверяваме.
  • 32 ПЕНКО

    4 0 Отговор
    КОЙ ЩЕ ВИ НАПАДНЕ БЕ ДАНИЯ / НАЙ-МНОГО ВЕЛИКОРИТАНИЯ / --- ПАСЕРКОВЦИ !?!?!?!?!?
  • 33 сноу

    1 0 Отговор
    Ами то мете ли си или измете все тая, ама щом не те слуша главата, и щъркела да те клъвне бъди сигурна че играта свършва....
  • 34 зле

    0 0 Отговор

    До коментар #26 от "Гост":

    Бълагрия колко издържа?
  • 35 зле

    0 0 Отговор

    До коментар #27 от "Бай Евроатлантик":

    едо време ракетите на НРБ се изтрелваха от руски войници оператори и с разрешение от маскве !!!!! сещаш ли се
  • 36 ПЕНКО

    0 0 Отговор
    НАдИЯ ---ВЪПРОСЪТ Е : " ДА БЪДЕШ ИЛИ ДА НЕ БЪДЕШ -- С РУСИЯ И КИТАЙ " !?!?!?!?!?
Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания