Три фермерски браншови организации от България ще се включат в общоевропейския протест срещу търговското споразумение на Европейския съюз със страните от Меркосур.
Протестът ще се проведе на 20 януари и е организиран от най-голямата земеделска организация в Европа – Копа и Коджека с настояване Европейският парламент да не одобрява споразумението.
В търговския блок Меркосур влизат Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай и преговорите за това споразумение се водят през последния четвърт век.
В края на миналата седмица Брюксел събра подкрепа от достатъчно страни-членки, в това число и България, и на 17 януари предстои подписването на документа.
Мащабната и сложна сделка предизвика и одобрение, и сериозни резерви в редица европейски столици и се превърна в източник на политическо напрежение в ЕС.
Евродепутати поискаха съдът на Европейския съюз да се произнесе по сделката.
Междувременно европейските фермери стягат протест в Страсбург, като се очаква в него от България да се включат Национална асоциация на зърнопроизводителите, Български фермерски съюз и Обединени български животновъди.
Техните притеснения са, че споразумението с Меркосур предвижда внос на огромни количества зърно и царевица без мита, както и внос на говеждо и птиче месо, което според тях не отговаря на строгите европейски санитарни изисквания.
По данни на фермерския съюз около 150-200 активни земеделци от нашата страна ще пътуват организирано със самолети и автобуси до Страсбург, за да се включат физически в демонстрациите пред сградата на Европейския парламент.
Тежка техника няма да пътува за Франция, но вероятно ще бъде наета на място - наши земеделци ще се качат на трактори на местни фермери, ще носят български знамена и плакати на български език - коментират от съюза.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 е браво бе
06:24 14.01.2026
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Гризли
06:53 14.01.2026
10 Кой....
07:09 14.01.2026
11 Егати цирка
07:28 14.01.2026
12 Бутафория ще е
07:49 14.01.2026
13 Оракула от Делфи
Днес за всеки 1 лев приход, те получават 4 лева субсидия!!!
08:00 14.01.2026
14 Гост
08:10 14.01.2026