Токът за бизнеса поскъпва с 27 на сто

4 Юни, 2026 16:40 1 771 31

  • цена-
  • ток-
  • бизнес

В пазарния сегмент „В рамките на деня“ среднопретеглената цена на БНЕБ за 60-минутните продукти към момента е 45,76 евро (без ДДС) за мегаватчас

Токът за бизнеса поскъпва с 27 на сто - 1

Цената на електроенергията за българския бизнес ще се повиши значително на 5 юни. Данните на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) показват, че токът за утрешния ден ще бъде с близо 26% по-скъп спрямо днешния.

Средната цена в сегмента „Ден напред“ достигна 114,69 евро за мегаватчас без ДДС, при 91,05 евро за мегаватчас ден по-рано. Това означава увеличение от 25,96% само за едно денонощие.

Средната цена на пиковата енергия (09:00-20:00 часа) за утре е 87,27 евро за мегаватчас, докато извънпиковата енергия (01:00-08:00 ч.; 21:00-24:00 ч.) е изтъргувана при средно 142,11 евро за мегаватчас.

Данните от БНЕБ показват, че са продадени общо 78 735,80 мегаватчаса електроенергия.

В пазарния сегмент „В рамките на деня“ среднопретеглената цена на БНЕБ за 60-минутните продукти към момента е 45,76 евро (без ДДС) за мегаватчас.

За 15-минутните продукти среднопретеглената дневна цена към този час е 45,76 евро (без ДДС) за мегаватчас.


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 16 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Вашето мнение

    47 3 Отговор
    Още се опитват да ни убедят, че слънчевата енергия е без пари.

    Коментиран от #12, #13

  • 2 Исторически парк

    35 4 Отговор
    Като настроихте 4.8 гигавата солари така ще е!
  • 3 Мимо

    44 2 Отговор
    Къде са волтаиците с "нулевата" цена ?

    Коментиран от #20

  • 4 Без име

    38 2 Отговор
    Ще намаляме цени,а?
  • 5 Бойко Българоубиец

    35 2 Отговор
    Да ви е зеленко 😉😘
  • 6 честен ционист

    23 4 Отговор
    Ганчо трябва да плаща тока за централата на Skynet до Белене.
  • 7 Иван Грозни

    33 4 Отговор
    Кой подари енергийната система на западняците?Друг някой "кой" продава българска територия на войнолюбци и т.н. Сега бай ганя да стяга цървилите яко, че лошо му се пише.
  • 8 Последния Софиянец

    38 2 Отговор
    Искат да довършат малкият бизнес.
  • 9 Бизнесмен

    22 1 Отговор
    Фалирам. Чао.
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Сандо

    29 1 Отговор
    И после слушайте елейните слова на политици и експерти за възхода и конкурентността на българската икономика.Няма оправия,трябват революционни промени,които могат да извършат само хора извън системата.Иначе катастрофа!
  • 12 Даже студената вода не е

    19 1 Отговор

    До коментар #1 от "Вашето мнение":

    без пари.

    Коментиран от #17

  • 13 Сириознуу?

    14 3 Отговор

    До коментар #1 от "Вашето мнение":

    Еми кат гледам цената през деня(когато има слънцегреене и работят както слънчевите мощности така и ТЕЦ,АЕЦ) е почти двойно по-евтина от нощната(когато слънчевите панели не работят).

    Коментиран от #27

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Регресивна България=пеевски на стероиди

    10 8 Отговор
    Тецовете на чичко тревичко - ковачки продават на 380€, осигурено от държавата. Освен това сабинчо, на тошко итънъту, като търговец трябва да си сложи някой лев,
  • 16 Зелено ли ви е

    26 1 Отговор
    Значи ние плащаме, докато Китай, Индия, Сащ бълват? А най - тъпите си затварят АЕЦ и закачат перките и фотоволтаиците на известни депутати.
  • 17 Сириознуу?

    5 14 Отговор

    До коментар #12 от "Даже студената вода не е":

    Като искаш да ти е без пари,отиваш на палатка в гората или на поляната близко до поточе и пий,пери на ръка,къпи се колкото си искаш за без пари!!!

    Коментиран от #22

  • 18 Сандо

    6 6 Отговор

    До коментар #10 от "Честита "промяна" (поредната)":

    Досега не знаех,че смахнатата десница са путинофили.Но като ги знаем какви въртеливи са,може и да са се пребоядисали -- колко му е,само едно по-тлъсто грантче!
  • 19 МАМИ....

    20 1 Отговор
    ...ЦАТА ВИ НАГЛА,ЛЪЖЛИВА,КРАДЛИВА..
    НАЛИ НИЩО НЯМАШЕ ДА ПОСКЪПВА!?
  • 20 Сириознуу?

    5 2 Отговор

    До коментар #3 от "Мимо":

    За без пари на оня свят...
  • 21 604

    23 1 Отговор
    Ко стааа волтаиците растат в несвяст, а тока се вдига...що тъй пхахахаха
  • 22 604

    7 1 Отговор

    До коментар #17 от "Сириознуу?":

    Ниможи не дават палатки дет ти скимне ...сори плаща се!
  • 23 Гласувал за мунчо Крадев боташов

    5 6 Отговор
    Лошо ми е...
  • 24 Кръчмар

    12 1 Отговор
    Досега бизнеса само получаваше субсидии от Бойко, дойде време да плащат.
  • 25 Дзак

    11 1 Отговор
    Как се планира производство "ден напред"! Това автоматично убива всяка неразвита и малка икономика. Който го е приел и въвел е престъпник.
  • 26 НРБ

    10 0 Отговор
    Честито на мутро-бизнеса да благодарят на Урсула и Боко за "зеленият ток" !!!! Цял свят бълва вредни емисии еврожендърите ни гърчат със скъп ток !!!
  • 27 Мнение

    12 0 Отговор

    До коментар #13 от "Сириознуу?":

    И тогава що цената на тока за бизнеса се вдига с 27%?!

    Нали имало бол безплатен ток на обяд???
    Или мисловната ви дейност е само тогава, а през другото време е права линия успоредна на хоризонта?!

    НАРОДЪТ БЪЛГАРСКИ (С ПОМОЩТА НА РУСИЯ) НАПРАВИ ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ЦЕНТРАЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ТОК В СТРАНАТА НИ, КОИТО СА СВЪРЗАНИ С НАЦИОНАЛНАТА НИ СИГУРНОСТ!
    ВСЕКИ КОЙТО ГИ ПРИВАТИЗИРА, ИЛИ СПИРА, ПОРАДИ ВЪГЛЕРОДНИЕ МАЛОУМИЯ НА ВЕЩИЦИТЕ ОТ БРЮКСЕЛ, МОМЕНТАЛНО САМ ДА ВЛИЗА ЗАД РЕШЕТКИТЕ!!!

    БЪЛГАРИЯ ИМА ТЕЦ-ОВЕ (ДА ПРЕДСТАВЕТЕ СИ ДОРИ ГЕРМАНИЯ СИ ГИ ВКЛЮЧИ), КОИТО СА ОБЕЗПЕЧЕНИ В ЗАТВОРЕН ЦИКЪЛ ОТ МАРИШКИЯТ ВЪГЛИЩЕН БАСЕЙН, И ЕДИНСТВЕНАТА ПРИЧИНА АНТИЧОВЕЦИТЕ ОТ ГЕРБ, ДПС И ППДБ ДА ГИ СПИРАТ, Е ЩОТО ДРУГИТЕ АНТИЧОВЕЦИ НАЧЕЛО НА ЕС В БРЮКСЕЛ, СА ПРОТИВ ТЯХ (ПОРАДИ ЕНЕРГИЙНА НЕЗАВИСИМОСТ НА БЪЛГАРИЯ)!!!

    НЕ СЛУЧАЙНО НАТРЕСОХА УЕСТИНГХАУС В АЕЦ КОЗЛОДУЙ И СПРЯХА АЕЦ БЕЛЕНЕ!

    АНТИЧОВЕЦИ УПРАВЛЯВАТ БЪЛГАРИЯ!!!
  • 28 Слънчасалия

    4 1 Отговор
    Слънцето грее безплатно и всеки ден по обед цените са отрицателни.
  • 29 На това му се вика

    0 0 Отговор
    Click bite. Т.е. статия, чиято единствена цел е хората да влизат, да коментират и да цъкат колко е зле индустрията…
    тока за индустрията е тип борсова цена и се определя от търсенето и предлагането.
    Средната цена за 2024 е около 120 евро/ MW
    2025: 125 евро
    2026 до април около 105
    Средно за целите периоди
    Сега не е толкова скандал и шок, нали?
  • 30 ТОДОР СТОЯНОВ

    0 1 Отговор
    СЯ ШЕ ОВЛАДЕЕТЕ ЦЕНИТЕ, КОГА НА МАКЕДОНСКАТА МИ НАДЕНИЦА НОКЪТ ПОРАСНЕ...
    ЗАЩО ВЕ, НА КВА БАЗА...?!?
  • 31 Наката

    2 0 Отговор
    Много малко е поскъпването за умрелият бизнес в България!Това,че досега непроизвеждахме нищо,вече можем и ще произвеждаме вятър!Наложително е!
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове