Част от заменките, реализиране по времето на кабинета Станишев, да бъдат анулирани или българската държава да вземе разликата между пазарната и договорената цена. Вследствие на проведено задълбочено разследване Европейската комисия е стигнала до заключението, че българското законодателство, което е позволило замяната на собственост върху частно притежавани горски имоти с държавни, е несъвместимо с правилата на ЕС за държавната помощ.
Историята
Въз основа на две жалби, получени в Комисията, през юни 2011 г. тя започна разследване на сделките за замяна на горски имоти в България и на последващата промяна на предназначението на заменените горски земи в някои случаи. Разследването на Комисията се съсредоточи върху периода от 1 януари 2007 г., когато България се присъедини към ЕС, до 27 януари 2009 г., когато замените бяха преустановени от българските органи.
Съгласно спорното законодателство частните собственици на горски поземлени имоти са имали право да ги заменят с гори, които са държавна собственост. За целите на замяната стойността на горските частни и държавни поземлени имоти е била определяна чрез административен метод, установен в българското законодателство.
Констатациите
Комисията установи, че административните цени, използвани при сделките за замяна, не са били актуализирани редовно и не са отчитали в достатъчна степен пазарните аспекти. Затова в повечето случаи те са били относително различни от пазарните цени на подобни горски имоти. В резултат на това частните участници в тези сделки за замяна са получили конкурентно предимство. Такава помощ е несъвместима с правилата на ЕС. По-специално, Комисията не е открила доказателства за това, че помощта е била ограничена до необходимия минимум за постигането на определена цел на политиката.
Заключението
В своето разследване Комисията също така е проучила промяната на предназначението от българските органи на заменените горски имоти в земя за строителство в редица случаи. Комисията обаче стигна до заключението, че макар промяната в предназначението на заменените горски имоти да може да увеличи тяхната стойност, това увеличение не е било финансирано от държавни ресурси и следователно не представлява държавна помощ по смисъла на правилата на ЕС.
Следователно сега България трябва да възстанови несъвместимата държавна помощ, предоставена на предприятията, участвали в замяната на горски имоти, или да анулира въпросните замени. В това отношение Комисията отбелязва, че въпреки че общият брой на сделките за замяна през разглеждания период е бил значителен — общо 132 сделки — броят на отделните случаи, при които е необходимо възстановяване на помощта, се очаква да бъде много по-малък.
Последици от решението
На практика физическите лица, които не извършват стопанска дейност, свързана със заменените горски имоти, не попадат в обхвата на правилата на ЕС за държавна помощ, тъй като те не се считат за предприятия съгласно правото на ЕС. Следователно от тях няма да се изисква да възстановят получените предимства. Освен това, ако предимството, получено от дадено предприятие, не е надвишило еквивалента на 200 000 EUR в рамките на три години, това не се счита за държавна помощ съгласно законодателството на ЕС и също не подлежи на възстановяване.
По отношение на българското законодателство, което позволява замените на горски имоти на административно определени цени, Комисията оспори използването на административни цени, които не са достатъчно близки до пазарните цени при подобни сделки. Следователно приетото днес решение не поставя под въпрос използването на административни цени от органите на държавите членки само по себе си, а само липсата на редовни актуализации и коефициентите, използвани за административното определяне на цените в конкретния случай на замени на горски имоти в България.
От WWF предоставиха на медиите информация колко декара земя е била обект на заменки в периода 2003-2009 г.
| година | декари |
| 2003 г. | 119 481 |
| 2004 г. | 140 724 |
| 2005 г. | 5 047 277 |
| 2006 г. | 3 113 841 |
| 2007 г. | 6 461 769 |
| 2008 г. | 14 625 104 |
| 2009 г. | 3 542 619 |
| Общо: | 33 050 815 |
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА