„Българският народ неслучайно уважава и обича армията си. Въоръжените сили се ползват с доверието на обществото. Това се дължи най-вече на доблестния ежедневен труд, който полагат български военнослужещи и цивилни служители. Когато е трудно, народът разчита на армията си и армията застава на страната на народа. Доказателства за това са адекватните и смели действия на военните формирования за отстраняване на последиците от стихийни бедствия, аварии и катастрофи и за оказване на помощ на населението по-рано този месец.“ Това заяви в словото си президентът и Върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Росен Плевнелиев , който удостои с Почетния знак на държавния глава поделения на Българската армия, във връзка със значимия принос на личния им състав за преодоляването на последиците от природните бедствия и оказване на помощ на местното население в Южна България през месец март тази година.
С Почетния знак на Президента на Републиката бяха удостоени 24-та Авиационна база от състава на Военновъздушните сили на Българската армия, Многопрофилна болница за активно лечение-Пловдив от състава на Военномедицинска академия-София и 101-ви алпийски батальон от състава на 68-ма бригада специални сили от Сухопътните войски на Българската армия.
Отличията на държавния глава получиха командирът на 24-та Авиационна база в Крумово бригаден генерал Петьо Мирчев, директорът на ВМА МБАЛ-Пловдив полк. д-р Ангел Пеев и подп. Димитър Кацаров, командир на военно формирование 28330-Смолян.
Върховният главнокомандващ изрази благодарност към личния състав на военните формирования за техните професионални, смели и доблестни действия, благодарение на които в пострадалите региони бяха доставени животоспасяващи медикаменти и хранителни продукти, евакуирани бяха тежко болни хора.
„Вие рискувахте здравето и дори живота си, притекохте се на помощ на бедстващото население, с вашите навременни, точни и ефективни действия спомогнахте за преодоляване на последствията от стихийното бедствие“, подчерта президентът Росен Плевнелиев.
От името на наградените с Почетния знак на държавния глава командирът на 24-та Авиационна база в Крумово бригаден генерал Петьо Мирчев увери Върховния главнокомандващ, че военнослужещите от Българската армия „не ще пожалят сили“ за достойното изпълнение на поставените задачи в трите мисии на Въоръжените сили - принос към националната сигурност в мирно време, отбрана и подкрепа на международния мир и сигурност.
Без усилията на военнослужещите снежното бедствие щеше да е много по-тежко, заяви министърът на отбраната Николай Ненчев. „Рискувахте живота си в тежките метеорологични условия. Зная, че не се поколебахте нито за секунда да участвате активно във всеки един момент, в който това беше необходимо“, заяви министър Ненчев, който отличи 38 души – военнослужещи и цивилен лекар - за участието им в спасителните операции в Родопите по време на тежките снеговалежи през март. За проявен професионализъм, съобразителност и самоотверженост грамоти и парични награди бяха връчени на екипажите на вертолетите „Кугър“ от 24-та авиобаза „Крумово“, 14 военнослужещи от военното формирование 28330 - Смолян, и Военната болница в Пловдив.
„Бях силно впечатлен от високата оценка, която получих и от областните управители на съответните райони, от кметовете, от министър-председателя. Вие направихте всичко възможно, за да предотвратим едно бедствие“, заяви министърът на отбраната Николай Ненчев. По думите му - без усилията на военнослужещите, бедствието е щяло да бъде много по-тежко.
Заместник-началникът на отбраната генерал-майор Константин Попов заяви, че само за година, армията е участвала в 167 спасителни операции. Включили са се повече от 1700 души с над 440 единици техника. „Знаем тези сухи факти, които обаче не дават никаква информация за това какво стои зад тях - а зад тях стоят хората, високо мотивирани, хора с чест, с достойнство, с висока подготовка“, изтъкна генерал-майор Попов. „Вие сте олицетворение на държавността, вие давате на бедстващите надеждата, че ви има и че ще ви има“, обърна се генералът към отличените.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 код
13:10 31.03.2015
2 хрущял
13:30 31.03.2015
3 Ituriel
13:37 31.03.2015
4 Бай хой
Да спомена едни от най великите генерал за един ден гяуров, генерал боко тиквата и в армията са от сорта.
13:39 31.03.2015
5 The Bear
14:17 31.03.2015
6 Монго
14:55 31.03.2015
7 дивака
15:36 31.03.2015
8 909
19:23 31.03.2015
9 Цветан Димитров
21:25 31.03.2015