16 Април, 2015 01:00 1 289 2

Джамбазки ще сезира ЕК за цигански блок

  • ангел джамбазки-
  • сезира-
  • ек-
  • цигански-
  • блок

Община Варна погазва законите с проекта си за социален цигански блок, смята той

Джамбазки ще сезира ЕК за цигански блок - 1
Снимка: ВМРО

Община Варна погазва законите с проекта си за „социален” цигански блок, смята българският евродепутат и заместник-председател на ВМРО Ангел Джамбазки. Затова той ще внесе сигнал до прокуратурата и до Европейската комисия за намерението на общината да строи такъв блок. По думите на европейския представител този план е дискриминационен и антинационален.

Жители на варненския квартал „Аспарухово”, район „Джанавара”, се обърнаха за съдействие към него по повод проекта на общината да строи „социален” блок с европейски пари. Джамбазки се срещна с инициативния комитет в кв. „Аспарухово”, за да се запознае с намеренията на Общината, както и с причините за недоволството на хората. Те са направили и подписка, която е депозирана в Община Варна.

Според Ангел Джамбазки около въпросното строителство на т.нар. „социален” блок, по-скоро „цигански социален блок”, както го определя той, има прекалено много неизвестни. На първо място е спорна необходимостта от подобно строителство и то точно в квартал с циганско население. Евродепутатът смята, че ако задачата е да се реши жилищният проблем на циганските семейства, то това е чиста форма на дискриминация спрямо останалите. Той подчерта, че не бива да се създават специални правила и специални проекти за циганите. На второ място - всеки по общия ред може да кандидатства за общинско жилище, без да налага нарочна програма, която е реална дискриминация на база произход.

Евродепутатът ще се запознае с подробните устройствени планове на циганските махали, както и сметките и разчетите за харчовете по т.нар. Проект за приложение към План на Община Варна за интегриране на българските граждани от ромски произход и други български граждани в уязвимо социално положение, живеещи в сходна на ромите ситуация /2014 – 2020 г./, публикуван на страницата на община Варна в интернет.

Заместник-председателят на ВМРО е скептичен относно обявената цел на Общината – да изгради жилища за пострадалите от наводнението. Нещо повече - това, че нечия незаконна постройка е разрушена от природно бедствие, не го прави по-привилегирован от останалите граждани. Подобна инвестиция е доста спорна, дори противозаконна. Джамбазки повдига и въпроса за финансирането на това мероприятие – според него ако се използват парите от фонд „Солидарност” на ЕС, това ще е нарушение на европейските правила, които ясно казват, че тези пари се ползват за възстановяване на публична инфраструктура, а не за социална архитектура.

Тъй като проблемът е с много неизвестни заместник-председателят на ВМРО – БНД започва паралелна проверка, за да се установят фактите по казуса. Извършва се справка дали намеренията на Община Варна не противоречат на общия устройствен план, а също така ще се проверят и подробните устройствени планове. Отделно от това евродепутатът се ангажира да провери кой, как и на какво основание ще финансира това мероприятие. Ако се установят нарушения, материалите ще бъдат изпратени до Прокуратурата за образуване на досъдебно производство.

Категоричната позиция на ВМРО – Българско национално движение е, че подобни експерименти са недопустими и ще бъде търсена отговорност от всички представители на местната власт, които реализират такива дискриминационни практики.

Според Ангел Джамбазки жителите на кв. „Аспарухово” с право недоволстват, че Общината е решила точно преди местните избори да си играе на социална политика. Той посочва, че години наред не са се намерили пари да се изградят детската площадка на ул. „Кишинев”  и да се подобрят зелените площи в близост до блоковете на хората, но изведнъж се намират воля и пари да се прави цигански блок.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 onq s konq

    0 1 Отговор
    Нямам търпение да се оженя эа циганка и да се нанесем в новия блок!
  • 2 гост

    0 0 Отговор
    шукаритет дас ....шукаритет
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове