За сериозни съмнения за грубо погазване на финансово-икономическите правила и действащите нормативни документи от ръководството на Математическа гимназия (МГ) „К. Величков”, с което се ощетявал делегираният бюджет на училището, алармира на пресконференция председателят на Съвета на настоятелството към школото Георги Карабойчев, цитиран от videlinabg.com.
Стана ясно и че той, заедно с члена на настоятелството Даниел Апостолов са получили мандат от Съвета още през април т.г. да уведомят за съмненията си компетентните органи и медиите. За по-сигурно обаче, преди да пристъпят към това, двамата са изискали от Община Пазарджик по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) необходимите документи – бюджет на гимназията, отчет на същия, както и сключени договори между директора й Ангел Велков и строителни фирми. След това последователно са били сезирани сектор „Икономическа полиция” към ОД МВР – Пазарджик, прокуратурата в областния център и Община Пазарджик. Назначена е прокурорска проверка, но до момента резултат от нея няма. Карабойчев изрази опасения, че има намеса „отгоре” по случая на заинтересовани той да не се разреши, но отказа на този етап да сподели подробности. Преди дни сигналът им е бил изпратен и в РИ на МОН, а в най-близко време възнамеряват да уведомят Главна прокуратура, Сметната палата, АДФИ и др., в чиито компетенции е казусът.
Според Карабойчев, след извършен цялостен ремонт на сградата на МГ „К. Величков” през 2011 г. по проект с европейско финансиране на стойност 531 000 лв. без ДДС, въпреки че договорът с изпълнителя „Диана Комерс 1” ЕООД – Ямбол, за гаранционен срок от 5 години, още на следващата година са сключени договори с фирми, които „дублирали” вече свършеното. Според Карабойчев става дума за шестцифрена сума в дублиращите договори, но на брифинга бяха показани два – с „Диана Комерс 1” ЕООД – Ямбол, за 42 060 лв. без ДДС и с ЕТ „Кузма – Йордан Кузманов” – Пазарджик, на стойност 16 580 лв. без ДДС.
Пак според Карабойчев и Апостолов са платени около 15 000 лв. за книги през последните три години при положение, че школото в момента няма библиотека. Те изразиха съмнения и относно коректното отчитане пред тях на събирания от родителите членски внос, като се обосноваха с това, че през тази година, когато те самите го събират, е около 3 000 лв., а за 2014 г. от касиерката на гимназията са им предадени 1500 – 1600 лв. По нататък така се изразиха и съмнения за безразборно купуване на работно облекло в разрез с нормативните документи, както и за будещи учудване плащания за външни услуги. Карабойчев изрази възмущение и че от гимназията не осигуряват средства за участие на нейни възпитаници в олимпиади и други състезания, а за целта събират пари от родителите.
Ръководителката на мажоретния състав Петрунка Стойчева пък не могла да представи документ пред тях като каква получава средствата, които са й дали за децата и се е подписала като физическо лице. Как се финансира мажоретния състав, след като не съществува в правния мир, попитаха риторично шефовете на настоятелството. В бюджета на училището пък не били предвидени 25-те лева на ученик за материално-техническа база, а от родителите се искало да купуват щори и други необходими за школото неща.
Директорът на МГ „К. Величков” Ангел Велков пък заяви днес, че това е целенасочена атака към него и МГ и той ще търси правата си по съдебен ред.
„Фактите не отговарят на истината. Това е целенасочена атака към мен и МГ, от страна на некомпетентни хора, целяща уронване на моя авторитет и авторитета на институцията. УН не е компетентен орган, който да прави публично такива изявления. След като са подали сигнали и няма констатирани нарушения от компетентните органи, с какво право някой си позволява да прави такива предположения и изводи? Крадеца вика "дръжте " крадеца. УН не разполага с никакви доказателства по посочените факти и поради това, аз ще си търся правата по съдебен ред!”, заяви директорът на гимназията.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА