Last news in Fakti

18 Ноември, 2020 16:47 2 908 21

БСК категорично против 10-годишната давност на задълженията за физически лица

  • бск-
  • давност-
  • кредити

Значителна част от предприятията са преустановили дейността си

БСК категорично против 10-годишната давност на задълженията за физически лица - 1
Снимка: БГНЕС

БСК категорично възразява срещу въвеждането с новия член 112а от проекта на Закон за допълнение на Закона за задълженията и договорите на десетгодишната абсолютна погасителна давност за вземания срещу физически лица. Това заявяват в своя позиция до медиите.

Предлага се с изтичането на този срок да се погасяват всички вземания срещу физически лица, независимо от прекъсването на давността, освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено. Изключение е допуснато по отношение на едноличните търговци и за задължения, произтичащи от непозволено увреждане и неоснователно обогатяване.

Текстът е в грубо противоречие с конституционния принцип на неприкосновеност на частната собственост и гарантираното право на собственост. Със законопроекта държавата се намесва в частноправни отношения между равнопоставени субекти, за които сключените договори имат силата на закон, съгласно чл. 20а от ЗЗД. Приоритизират се правата и интересите на една група субекти за сметка на друга, в нарушение на принципа на равенство пред закона и недопускане на ограничения на права и привилегии въз основа на имуществено състояние, пишат в позицията си от БСК.

Те подчертават, че ако законодателят счита, че физическите лица-длъжници са по-уязвима група, участваща в гражданския оборот, която се нуждае от специална защита, в сравнение с кредиторите - физически и юридически лица, следва да се отбележи, че това виждане е твърде оспоримо в периода на пандемията COVID-19.

От БСК посочват, че в настоящия момент българските и опериращи в България компании са в икономически шок, причинен от коронакризата. Значителна част от предприятията са преустановили дейността си, други работят в условия на свито потребление на стоки и услуги, забавени и отменени доставки, отлив на клиенти, съкращаване на персонал, отложени плащания и увеличаване на взаимната задлъжнялост. Невъзможността за събиране на част от дълговете в настоящия момент ще бъде допълнителен фактор за увеличаване на икономическата и правна несигурност, и влошаване на бизнес средата, категорични са те.

Според БСК е несъстоятелен аргументът, че десет години са достатъчен срок за кредитора да предприеме всички възможни действия за събиране на вземането и абсолютната давност, и следва да бъде въведена норма по аналогия с ДОПК. Всъщност, срокът по ДОПК е дванадесетгодишен и се отнася както за физически, така и за юридически лица. Публичните вземания се погасяват с изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение (чл. 171 ал.2 ДОПК). Държавата разполага с много повече възможности за събиране на вземанията си от частноправните субекти, докато гражданскоправните имуществени претенции трябва да бъдат установени и доказани по основание и размер по съдебен ред.

Законопроектът не отчита продължителността на съдебните процедури и времетраенето им във всяка съдебна инстанция. Бързината на заповедното производство не е решаваща, тъй като трябва да се има предвид възможността за предявяване на възражение, което предпоставя исков процес. Исковите производство са бавни и тромави, като са известни случаи на дела, продължили във всички инстанции десет и повече години. Не е отчетена възможността в рамките на обикновената погасителна давност от 3 и 5 години вземането да бъде предявено по съдебен ред, поясняват още от БСК.

Те са на мнение, че предложената промяна ще принуди кредиторите, вместо да изчакат доброволно изпълнение, да предприемат действия за получаване на изпълнителен титул веднага след настъпване на падежа, което ще доведе до натоварване на съдебната система. От друга страна, недобросъвестните длъжници ще бъдат стимулирани да протакат съдебните дела и изпълнителните производства до изтичане на давността. Освобождаването от имуществена отговорност на неизправните длъжници, без никакви негативни последици за тях, може да ги стимулира към неограничен брой случаи на репродуциране на подобно недобросъвестно поведение.

От БСК са категорични, че десетгодишната абсолютна погасителна давност ще ограничи и оскъпи достъпа до кредитиране на физически лица чрез налагане на допълнителни обезпечения на вземанията. Това ще доведе до негативен ефект върху потреблението, ще затрудни стопанския оборот и ще се отрази негативно върху бизнес климата.

Изтъкнатият в мотивите аргумент, че има изпълнителни дела, които продължават повече от 10-15 години, също бил неоснователен. В 433 ал.1 т. 8 от ГПК се съдържал механизъм за прекратяване на изпълнителни дела, ако взискателят не е поискал изпълнителни действия в продължение на две години, с изключение на делата за издръжка.

Подкрепеният на второ четене от комисията по правни въпроси нов §2, според който за заварените случаи давността по чл. 112 започва да тече от деня, в който вземането е станало изискуемо, а при висящо изпълнително производство давността започва да тече от деня на образуването му, а когато такова не е образувано - от деня на влизането в сила на акта, с който е признато вземането, представлява изрична разпоредба, с която се дава обратна сила на нормативния акт. Текстът е в противоречие с принципите на ЗНА, който допуска ретроактивно действие само по изключение и само когато новата разпоредба е по- благоприятна от съществуващата.

БСК би подкрепила необходимостта от законодателно решение, което да сложи край на фигурата на "вечния длъжник", ако то е внимателно обсъдено и консултирано с всички заинтересовани страни. Те уточняват обаче, че в обществото не е бил проведен дебат дали това да се извърши чрез регламентиране на фалита на физически лица, или чрез института на абсолютната погасителна давност. Не са били сравнени положителните и отрицателните страни на двата законови инструмента и не е бил съобразен европейският опит. Не са били отчетени предимствата на абсолютната погасителна давност като безспорна, лесно приложима и икономична процедура, ако изтичането ѝ е обвързано със срок не по-кратък от 15 години, за да се гарантира възможност за упражняване на всички процесуални права от страна на кредитора по събиране на вземането.

Обсъждането и приемането на закона се извършвало при пълна непрозрачност и неглижиране на отрицателните становища на Министерството на финансите, Министерство на правосъдието, работодателските организации и финансовите институции, което бележи с отрицателен знак диалога между законодателната и изпълнителната власт, и гражданското общество, допълват от БСК.


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 YUI

    37 1 Отговор
    Разлаяха се и от БСК. И вие ли ст на хранилка, другари?
  • 2 БСК в оставка

    25 1 Отговор
    Имате бегла представа и крайно погрешна
  • 3 Вуйчо Обрешко

    21 1 Отговор
    Ми то не може всеки ден лап-лап козе месо !
  • 4 кредитор

    31 0 Отговор
    Всъщност изобщо не се приоритизират физическите лица. Даже пак са порязани с този 10 годишен срок. Значи едно ООД може да фалира по всяко време и ако се окаже, че няма никакви активи - всички кредитори духат супата. За да има равнопоставеност трябва същото правило да се приложи и спрямо физическите лица - всеки човек да може да обяви фалит по всяко време - всичките му активи (имоти, влогове) - ако има такива, се разпределят по кредиторите му и от там насетне, човекът започва начисто.

    Коментиран от #6

  • 5 Някой си

    21 1 Отговор
    "Приоритизират се правата и интересите на една група субекти за сметка на друга, в нарушение на принципа на равенство пред закона..." мършииии какво равенство, какво приоритизиране ..... НЯКОЙ МЪЧИ ДА ЗАЩИТИ НАРОДА ОТ ЛЕГАЛНИТЕ ЛИХВАРИ ...... МАЙКО МИЛА АМИ СЕГА ?!
  • 6 Някой си

    4 1 Отговор

    До коментар #4 от "кредитор":

    Проблемят при ЧОРБАДЖИЙТЕ е, че ако имаш само гащите и чорапите си, нямат какво да ти вземат. А те на както казва дъщеря ми СУПКА само немогат да кретат !

    Коментиран от #13

  • 7 Вампири

    12 1 Отговор
    кръвчица им се поийва, човешка. Пфу цървули! За един телефон апартаменти прибират мутренцата, само в майка България. Коре гела, брят му Гошо тъпото, тиквуций и шиши живи хора да щавят вечно им се ще. В ада ще горите душмани!
  • 8 Из роди

    20 1 Отговор
    Как не ви е малко срам бе...поболяхте хората от неправда...съсипахте ги.от къде да ви намерят хилядите лихви.които си слагате ...откъде???попиляхте семейства...искате хората да са роби цял живот.а и след това...не*астници такива.Как може да не искате да се оправят хората.пострадали от чси и банковата мафия и лихвари???Не мислите ли как живеят тия хора.как са болни повечето.смачкани..

    Коментиран от #9

  • 9 Някой си

    12 1 Отговор

    До коментар #8 от "Из роди":

    А не се ли самоубиха достатъчно мради хора със семейства, с бебета...... потънали до ушите!!!!
  • 10 Мдаааа,мале,мале

    6 2 Отговор
    По коментарите съдя,че бая народ се е набутал с кредити и заеми,молещ се да им ги опростят.Да,ама не както казваше Бочаров!Тоя закон е предложен от ДПС както "закона КТБ",който външно изглеждаше справедлив,но чрез умело заложени "подводни" алинейки обраха банката(присвоиха си за без пари активите й и им опростиха кредитите им като несъбираеми),така че тоя закон не е за обикновенните граждани и ще ви гонят до дупка!Кредиторите ви ще плащат едни пари на съдии и делата ви ще бъдат претупани на бързо плюс увеличените хонорари за адвокати,честито да ви е!

    Коментиран от #11

  • 11 Някой си

    11 0 Отговор

    До коментар #10 от "Мдаааа,мале,мале":

    Еее прав си, народа трябва да се гърчи до дупка. Все пак излизат новите А8мици,S класи, 7мици,нови 18 годишни манекенки очакват да бъдат ВПЕЧАТЛИНИ и да минат на хранилка .... Така е ЗА КОКОШКА НЯМА ПРОШКА изпяха едни аграрни типове в миналото, и то оказа се .....било Вярнооооо
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Бачо Киро

    8 0 Отговор

    До коментар #6 от "Някой си":

    Що, ква е разликата с фирма, която има примерно 500 човека, продава се на друга с 1500лв капитал и след година фалирва и тея 500 човека остават с пръст знаеш къде. Фирмите може да минават метър, физическите лица не? Също така трябва да престанат с тези глупости - кредит под път и над път... Само в България по телевизията се въртят реклами 95% кредити и лекарства... Напълнило се е с всякаква паплач... Кредиссимо да не мислиш, че са единствените боклуци?

    Коментиран от #21

  • 14 КДК

    8 0 Отговор
    Колекторските фирми 100% са на членове на БСК прикрити под камуфлажната мрежа на норвежки,австрийски,и немски фондове.А когато им опростиха милиарди не платени данъци се търкаха доволно по коремите.Убийци!!!!! Конфискация и Затвор на Всички от БСК.
  • 15 кочо

    5 0 Отговор
    ПАЗИ БОЖЕ ОТ БЪЛГАРИ ЧОРБАДЖИИ.
  • 16 Аватар

    4 0 Отговор
    Най сетне една добра мярка към фалиралите хора и веднага колектори и банки се разлаяха ,всички чужди финансови институции вън от България !!!
  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 555

    2 0 Отговор
    Вносителите не се страхувайте ЗАЩИТЕТЕ НАРОДА ОТ ТОВА ОГРАБВАНЕ И БЕЗОГЛЕДЕН ТОРМОЗ.
    БСК там все МИЛИОНЕРИ РАБОТЯТ..А КАК СА СТАНАЛИ ТАКИВА Е ДРУГ ВЪПРОС..
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ДА ГЛАСУВА ТОЗИ ЗАКОН И ДА ДОКАЖЕ ЧЕ НАИСТИНА СА ИЗБРАНИ ДА ПРЕДСТАВЛЯВАТ И ЗАЩИТАВАТ СУВЕРЕНА СИ.
    10 ГОДИНИ Е ДОСТАТЪЧЕН СРОК ЗА КРЕДИТОРИТЕ.
    ПОМНИТЕ ЛИ ЧЕ ПРЕЗ 2007 2008 БАНКИТЕ МОЛЕХА ДА СЕ ВЗИМАТ КРЕДИТИ- ТОГАВА ДАВАХА НА КУЦО И САКАТО...ВСИЧКО Е БИЛО УМИШЛЕНО ..ГРЪЦКИТЕ БАНКИ СЕ РЕКЛАМИРАХА ПОД ПЪТ И НАД ПЪТ..
    БСК ДА НЕ СКАЧА СРЕЩУ НАРОДА...
  • 21 Някой си

    0 0 Отговор

    До коментар #13 от "Бачо Киро":

    Това казвам и аз ! Фирмите си фалират, ама тях ЧОРБАДЖИЙТЕ/ КРЕДИТОДАТЕЛИТЕ/ ги е страх, че от обикновенните хора нямат какво да вземат ......
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове