Периодът, в който се правиха вноските (20 години), е недостатъчен. Обикновено срокът е 40 години. Имаше идея този период да е 30 - годишен. Този период беше белязан от тежки икономически кризи и голяма безработица през годините. Това се отразява на вноските, които хората внасят. Като прибавим и сивия сектор, и работата на минимална работна заплата се натрупват много малки суми. Освен това е важно и намаляването на пенсията от НОИ. Процентът, с който трябва да бъде намален, е несправедлив. Намалението е много по-голямо отколкото трябваше да бъде. Това каза Лидия Шулева в студиото на предаването „Лице в лице“ по bTV.
Според бившия икономически министър основният фактор за голяма втора пенсия е осигуряването на реални доходи. Тя избори три форми на получаване на допълнителна пенсия: масова и стандартна пожизнена форма, разсрочено плащане (когато се прецени, че сумата не е достатъчна за пожизнена пенсия, тя се разпределя на примерен период за 10 години) или взимане на парите накуп.
Шулева обърна внимание на коефициента, който трябва да бъде около 7-8%, което ще гарантира една по-справедлива пенсия. Ако се приеме, че гарантирано хората ще получават минимална пенсия, това би била несправедлива форма, защото така се стимулира избягването на осигуряване на реална заплата: „Това не е добър сигнал за хората, които правят вноски. По-справедливо би било хората, които нямат възможност за пенсии, техните пари да отидат в НОИ, за да им се гарантира пенсията. В противен случай не би било справедливо за тези, които внасят вноски на реални доходи.“
Тя критикува остро политическата намеса: „Прекалено много политическа намеса има в един пенсионен модел, който трябва да бъде гарантиран на базата на приноса, който хората правят. В момента се получава торпилиране на системата. Колкото по-малко политическа намеса има, толкова повече системата ще бъде справедлива.“
Шулева изказа одобрение за предложенията на Българската стопанска камара: „Всички тези предложения са напълно резонни. Всички изисквания за капиталова адекватност и за резервни фондове за абсолютно задължителни. Без тях не може да се гарантира устойчивост във фазата на изплащане.“
-2 +21
-0 +20
-0 +18
Лишено от всякаква логика е, бутането човка до човка в големите хипермаркети, а залите за изкуство да остават затворени, ресторанти и заведения частни, също, защото не са част от място за настаняване и т.н., които "носели" зараза...
...и в частност за изкуствата, осъзнах, потвърдих виждането си, че на управляващите явно, не им трябва култура, защото май нямат онова вещество, с което да я оценят!!!!!!
Коментиран от #10
-1 +5
-0 +22
-0 +10
Коментиран от #16, #17
-2 +3
-0 +11
-0 +12
До коментар #4 от "Тодор Живков, бе велик човек!":
Чак до протести не е добре да се стига. Дано се стигне до отваряне на залите чрез нормален разговор , защото става въпрос за психическото ни здраве . Да държиш хората изолирани от тяхното хоби или препитание, а същите тези хора се тъпчат в метрото и в магазина е меко казано управление с двоен аршин. Който се страхува да не ходи на танци. В нашият танцов състав се бяхме разделили на две групи в различни часове. Това през април и май. Сега може да се направи същото , за да има репетиции.
-1 +1
-0 +6
-1 +3
-0 +10
Полша до премахна, Унгария го премахна да не е задължителен, само корумпирана България и Румъния още лъжат хората си!
-0 +13
-0 +8
До коментар #7 от "Народни хора и танци":
Много сме и ще ги надвием! Имаме нужда от залите, танците, хората, емоцията.
-0 +1
До коментар #7 от "Народни хора и танци":
основно хореографите са самоосигуряващи се лица(но не става въпрос само за тях) и държавата не помага по абсолютно никакъв начин, тези лица за държавата не съществуват ( изключвайки данъци и избори разбира се). Хороигралците сами могат да преценят искат ли или не искат да влезнат в залата. Не става въпрос само за залите за народни танци разбира се, а за една голяма група от хора които са без препитание от много време.
-1 +0
-0 +8
-0 +5
-0 +1
-0 +0