28 Август, 2021 09:14 9 266 42

Проф. Ганчев: Тези, които искат по-високи пенсии, нека да спечелят изборите

  • пенсии-
  • актуализация-
  • бюджет

Защо имаме нужда от актуализация на бюджета?

Проф. Ганчев: Тези, които искат по-високи пенсии, нека да спечелят изборите - 1
Снимка: БГНЕС

"Проблемът е, че има нужда от актуализация на бюджета, тъй като се промениха икономическите условия в сравнение с периода, когато беше правен този бюджет. Той се базираше на други прогнози за възстановяване на икономиката. Но тази актуализация, която е подготвила служебното правителство, е приемлива", каза икономистът проф. Ганчо Ганчев в студиото на "Денят ON AIR".

Но по думите му проблемът е, че зад това правителство не стои парламентарно мнозинство.

"Тези приоритети, които това правителство е вкарало в тази актуализация, не са съгласувани предварително с народните представители и има много партии с различни приоритети. Трудно е да се постигне консенсус. Радвам се, че на първо четене бюджетът беше одобрен. Но предстои второто четене, където ще чуем повече подробности", допълни проф. Ганчев в ефира на Bulgaria ON AIR.

Според него експертите трябва да са обективни и да се абстрахират от интересите от партията, която представят в парламента.

"Но това е малко вероятно. Така че експерти, които да са напълно независими и обективни, е трудно да се намерят. Но дори и експертите са обективни - те имат свои собствени предпочитания и виждания. Трудно ще намерим двама икономисти, които да имат едно и също мнение по даден въпрос. Не може да се намери разпределение на бюджета, което да удовлетворява всички", подчерта експертът.

Попитан дали сегашното разпределение прилича на нова "джипка", той отговори: "Тази теза беше доста добре развита от ДПС. Но критиката им не е добре обоснована, тъй като става въпрос за служебно правителство. То има нужда от по-голяма гъвкавост и по-голям ресурс, който да използва, тъй като няма парламент."

Проф. Ганчо Ганчев коментира и темата за преизчисляването на пенсиите.

"Това, което предлага служебното правителство, е приемливо. Другите варианти би следвало да предполагат преструктуриране и реформиране на целия модел как се финансира пенсионната система. Тези, които искат по-добра система, нека да спечелят изборите и да предложат реформа на пенсионната система. Но за момента е най-важно да имаме една актуализация на бюджета, която да компенсира пенсионерите, да има пари за здравеопазването и пари за компенсации на бизнеса", добави той.

Гостът в студиото смята, че думите, че актуализацията на бюджета ще доведе до хиперинфлация, са спекулация.


Бел.ред.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 22 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Пенсионер БГ

    36 6 Отговор
    Пeнcиoнeри cъeдинявaйтe ce! Виe cтe нaд 2 милиoнa и щe cтaвaтe пoвeчe, aкo прoгнoзитe ca вeрни. Трябвa caмo дa бъдeтe eдинни и дa глacувaтe зa тoзи, кoйтo плaщa пoвeчe. Винaги щe имa тaкъв, зaщoтo, дoкaтo глacувaтe зa нeгo, щe ви плaщa и щe ви нaричaт нeжнo „нaшитe мaйки и бaщи“.

    Задължително трябва да се приеме внесения законопроект на служебното правителство за актуализацията на пенсиите от 01.10.2021 година с промяна на коефициента отчитащ приноса на трудовият стаж от 1,2 на 1,35.

    Пaртиитe глacувaли зa приeмaнeтo нa прeизчиcлявaнeтo нямa дa бъдaт зaбрaвeни и всички пенсионери ще гласуват за тях.Предупреждавам ви,че не трябва да лъжете Българския НАРОД,защото това ще ви бъде за последно.

    Така,че скъпи пенсионери внимателно ги гледайте как работят и си помислете добре за кого да гласувате нa cлeдвaщитe избoри,кoгaтo и дa ca!

    Коментиран от #34

  • 2 Пич

    18 56 Отговор
    Грозната истина е , че отново така наречените " нови " и протестни партии се подиграха с пенсионерите... Прилича си при дебатите по бюджета... Единствено ГЕРБ извършиха реално стъпки , за а повишаване на пенсиите и заплатите... Мислете , като гласувате следващият път , дали ви е важен главният прокурор , или това , да не сте бедни и гладни...

    Коментиран от #5, #6, #9, #26

  • 3 55555

    8 55 Отговор
    Истината е пенсионерите докараха страната до тук и си заслужават ниски пенсии. Средната възраст са същите тъпунгерии. Само в младите ми е надеждата.

    Коментиран от #8, #10, #22

  • 4 мъкаааа

    5 6 Отговор
    Публикувано във факти.бг: да предложат реформа на пенсионната риформа.
  • 5 6031

    27 12 Отговор

    До коментар #2 от "Пич":

    Гладът и беднотията са производни на действията и/или бездействията а главния прокурор. Няма да ти обяснявам защо. Ако не си член на ГЕРБ ще разбереш, а ако си член - и това, което написах не би разбрал.

    Коментиран от #20, #28

  • 6 Мим

    52 12 Отговор

    До коментар #2 от "Пич":

    Единствено герб толкова години на власт, не извършиха никакви преизчисления и осъвременяване на пенсиите и сега гласуват притив преизчисления,така че всички пенсинери нито глас за герб....

    Коментиран от #14

  • 7 Зуека ни напусна

    16 4 Отговор
    Жалко , че свестните напускат тази страна.
    Много жалко.
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 аха

    36 5 Отговор

    До коментар #2 от "Пич":

    повишиха герб заплатите но на калинките и учителите. я какви бонуси си раздаваха по ведомствата без да работят . а главния прокурор и прокуратурата са важни за да не се ограбва бюджета и да има пари за пенсии,здравеопазване и т.н
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Българка

    28 13 Отговор
    ГЕРБ и ДПС са партиите, които не искат да има актуализация на бюджета и гласуваха против. Те са и партиите, които не искат реформи, което значи не искат работещо НС и редовен кабинет. Техният съучастник ИТН работи като камикадзе в тая насока. Надявам се, че въпреки съпротивата на мутрите и мафията, все пак ще има актуализация. В противен случай трудно ще бъдат посрещнати кризите, което е целта на ГЕРБ и ДПС. Те никога не са се интересували от добруването на хората, а само от личните си интереси- власт и пари
  • 12 ДДДД

    8 31 Отговор

    До коментар #10 от "Пенсионер":

    Пенсионерче, ако не са тези младите да плащат осигуровки ще стоиш гладен и жаден.

    Коментиран от #19, #23, #36

  • 13 БГ светлина

    28 9 Отговор
    На следващи избори никой не трябва да гласува за партиите виновни за сегашната бедност : ГЕРБ и ДПС и техния проект ИТН
    ГЕРБ и ДПС отново не искат промяна на пенсиите, а се надцакват с предизборни бонуси, които са временни и несигурни
  • 14 Пич

    10 25 Отговор

    До коментар #6 от "Мим":

    А кой според Вас , направи минималната пенсия от 200 на 300 лева... Цели 50% увеличение... Новите ли ???
  • 15 Цанков

    18 8 Отговор
    Още по-добрата новина е, че ще има ново служебно правителство. Така е след управленията на Борисов. Много ви моля, обяснете на портфейлите му Горанов и Ананиев, че числата се учат в училищата, а не в Харвард. Честито на Василев и Петков. С такива хора, България е възможно да просперира. С мутри като Борисов, Трифонов и останалите видяхме до къде стигна страната. 16 милиарда евра облигационен заем, който ще си го изплащат
  • 16 NGs company

    28 2 Отговор
    Прав е професорът. Това не е преизчисляване на пенсиите, а една актуализация породена от ковид - 19, вдигането на цените и бойковите 50 лева, респективно - изборите. Следващото редовно правителство трябва да направи истинска Пенсионна реформа, като преизчисляването на пенсиите трябва да става ежегодно със съответния средно осигурителния доход.
  • 17 ученик

    7 2 Отговор
    гледах един репортаж на румънска телевизия, младите им, още след матурата, отиват работници в германските фабрики за 1500 евро заплата, та кой да плаща нормални пенсии, от къде да се вземат парите за нормални пенсии в България и Румъния

    Коментиран от #41

  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 някой

    36 2 Отговор

    До коментар #12 от "ДДДД":

    Ти не бери грижа за пенсионерите, те са си заработили по 40 години пенсийте! И запомни - ти не заработваш техните пенсии а своята, която един ден, дано си жив, ще получаваш. И не си придавай толкова важност.
  • 20 Пич

    17 21 Отговор

    До коментар #5 от "6031":

    Не го приемайте като заяждане , но ако си мислите , че някой иска да сменя главният прокурор , за да повишава пенсиите и заплатите , сигурно стр млад и наивен... Искат техен си Гешев , за да правят собствените си далавери... Много наивно е да очаквате , че ще се намери политик , който да не краде... Най доброто , което може да направите , е да гласувате за такъв , който ви дава част от далаверата... Като Бойко... Другите очаквания са в сферата на научната фантастика...

    Коментиран от #42

  • 21 мършите

    29 7 Отговор
    Само крадците от ГЕПИ, не са съгласни с вдигането на пенсиите и катърите с чалмите. Защото ако вдигнат пенсиите, няма да могат да откраднат от тези пари. Те искат да ги раздават на фирми за строителство от които да си вземат комисиона, а от пенсионер няма комисион. Крадците от ГЕПИ с баш разбойника, трябва да влязат в затвора а не в парламента.

    Коментиран от #24, #40

  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 митака

    6 1 Отговор

    До коментар #21 от "мършите":

    Адмирации!
  • 25 ученик

    8 10 Отговор
    ми в известен смисъл младите са жертви на пенсионерите, тръгват на 18 години да живеят и да работят в свят, който пенсионерите са създали преди тях, не е ли вярно това, те и в Германия не са много високи пенсиите, но не са 200 евро като у нас, в Испания са високи пенсиите, а цените не чак толкова, там е далавера да си пенсионер, тук при нас не е

    Коментиран от #30

  • 26 хаха

    13 21 Отговор

    До коментар #2 от "Пич":

    От този месец няма да има по 50 лева към пенсиите. Бойко върни се че без тебе умираме! :)

    Коментиран от #32

  • 27 Прокоратурата пази да не се Граби

    16 1 Отговор
    Бюджета???!! Написал един луд!! Тя пази тези, които го Грабят!!!
  • 28 анализ

    2 7 Отговор

    До коментар #5 от "6031":

    По-голяма глупост не успя ли да сътвориш?!
    Опитай да попрочетеш малко специализирана литература и тогава се "изявявай" (ако не си обикновен трол).
    П.П. Това на кого си "член" няма никакво значение в случая

    Коментиран от #33

  • 29 няма лошо

    3 0 Отговор
    Нека спечелят!
  • 30 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 31 Анонимен

    6 4 Отговор
    Само нова партия на. Служебните министри ще оправи положението другите с крадци най вече ГЕРБ
  • 32 Борисов

    1 5 Отговор

    До коментар #26 от "хаха":

    Като yмpeтe, ще се върна.
  • 33 7031

    1 0 Отговор

    До коментар #28 от "анализ":

    Има значение и - + го показва.
  • 34 стоян

    7 12 Отговор

    До коментар #1 от "Пенсионер БГ":

    До 1 ком -а бе другарю не си казал за кого да гласуваме и аз се чудя сега за ГЕРБ ли или за Слави -защото ГЕРБ ми увеличи пенсията с 30 % за две години а на тия новите не им вярвам защото изпразниха хазната за 6 месеца и спряха парите за магистрала Хемус

    Коментиран от #35

  • 35 За Стоян

    6 7 Отговор

    До коментар #34 от "стоян":

    Едно не сханах в тезата Ви! Каква е връзката межу пенсиите и магистрала Хемус? Нещо ми подсказва,че или си слабо подготвен трол,който да вързва към всяка публикация, независимо каква ,темата- Хемус,или си държиш една и съща опорка.Ей така,на пук!
  • 36 Мъдрия

    11 1 Отговор

    До коментар #12 от "ДДДД":

    Тролиш като типичен гербераст. Те зер не са плащали данъци и с техните пари тогава е можело да се купят много повече неща от сега. Цялата работа е, че пенсионния фонд е ограбван много пъти до сега. За това няма пари.
  • 37 ПЕНКО

    4 2 Отговор
    ЕДИН ОТ НАД 4 000 ТЕ НИ ПРОФЕСОРИ -ПО БЕЗСМИСЛИЕ -БЕЗ ПРИНОС ЗА НАРОДА ---ПРИПОДАВАТЕЛИ ПО НИЩО !!!!!!!!!!!
  • 38 ????

    5 2 Отговор
    "Другарю" Ганчев, за това ли "ТАВАНА" на пенсиите продължава да РАСТЕ, защото ОЛИГАРХИЯТА "нагажда и печели" изборите ли?!?!?!
  • 39 Георгиева

    7 0 Отговор
    Някой запитал ли се е,защо партиите не искат да съставят правителство?Ами заради чичко паричко!Вземат си субсидиите за изборите,разпределят си ги,а агитацията им я провеждат медиите ,като ги интервюират непрекъснато без пари.Така биха продължавали до безкрайност.Няма ли ,кой да го проумее това и ги спре.Те протестират ,събират си дивиденти от протестите а ние народът защо не станем да протестираме срещу всички партии и да ги питаме защо не работят.Пари получават от нас ,за да се карат или да работят.Кой им е техният работодател.Не сме ли ние.Те не правят нищо,защото и ние нищо не правим.Всеки народ си заслужава своите водители.Какъвто народът такива и управниците.НЯМА ТАКЪВ НАРОД ПО СВЕТА
  • 40 Йо Несбьо

    1 0 Отговор

    До коментар #21 от "мършите":

    Крадците от ГЕПИ... Кандидатите на ИТН за премиери и вътрешен министър Пламен Илиев и онзи Николов се оказаха лъжци и измамници. Единият откраднал цял научен труд и дори изтегли книжката от библиотеки и книжарници, за да не го хванат (вече цял народ е наясно), другият имал докторантура от Клагенфурт, но не съвсем. По случайност ГЕРБ не са на власт вече месеци и от тях нищо не зависи. Зависи от служебното правителство на Радев, а то нещо не работи в тази посока. Да видим на следващите избори какво ще ни натресете. Искахте "Шоуто на Слави" в политиката, получихте го, но не е смешно?! Нито може да направи правителство, нито може да работи с другите партии, които също са избрани от народа, нито може да вдигне страната на крака. А, последното го може - ще грачат алкохолизирано по стадионите при следващото турне.
  • 41 Йо Несбьо

    0 0 Отговор

    До коментар #17 от "ученик":

    Това е да направиш логичен избор. Не може да се хванеш на работа за 600 лв примерно и да плюеш работодателя, че не иска да ти я направи 1200. Той никога няма да се съгласи. Затова действаш. Къде ще получиш нормално заплащане? В Германия? Значи отиваме в Германия. България е на този хал и поради манталитета - стоим и чакаме, вместо да вземем живота си в ръце.

    Навремето бях същият. Работех при Шитнянчевите в Пловдив, които ми обещаха 800 лв заплата след 5-ия месец, но в договора фиксирани 300 лв. Това 2005 година. И после лъжи всеки месец, че ще ми увеличат заплащането. Ние ти обещаваме. Паралелно насъскват персонала, че неоправдано искам пари, пък другите били родители, деца гледали, затова имали право на по-високи заплати. В един момент дойде или-или и се наложи да напусна. То пък и България влезе в ЕС и някои държави отвориха широко трудовия си пазар.
  • 42 Йо Несбьо

    0 0 Отговор

    До коментар #20 от "Пич":

    Именно, но всички се позовават на добродетели като чисти, неопетнени, некорумпирани и т.н. Да не са светили на следователи, юристи, адвокати, прокурори и други магистрати дали не вземат"под масата". Там никой няма да те пусне ако не вземаш. Всички са омазани с л...на и оплетени като черва, за да не можеш да ги отделиш безболезнено за системата. И с препоръката си напълно прав - поне да имаш изгода. Да очакваш справедливост е нелепо!
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове