11 Ноември, 2021 12:44 2 518 27

Асен Василев: Твърдо не искаме да се пипат данъците. Това дава предвидимост

  • асен василев-
  • няма да пипаме-
  • данъци-
  • предвидимост

Трябва и минималната работна заплата и максималният осигурителен праг да бъдат фиксирани като процент от средната работна заплата, казва един от лидерите на "Продължаваме промяната"

Асен Василев: Твърдо не искаме да се пипат данъците. Това дава предвидимост - 1
Снимка: БГНЕС

Ръководството на КНСБ се среща с кандидат-депутати от партия "Продължаваме промяната", съобщават от Novini.bg.

Всички участваме в усилията за ръст на икономиката. Смятаме, че трябва де се гони ежегоден ръст на брутния вътрешен продукт от поне 4%. Това определя ускорено икономическо развитие на България и трябва да бъде основна цел на всички управляващи, според нас, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.

С този ръст на БВП в бюджета могат да влизат допълнително 15-20 млрд. лева годишно, с които могат да се реализират разумни политики. Искаме ясна политика по доходите, която да продължи досегашната. Ако ръстът на минималната заплата продължи да е със 17-18% годишно в следващите години, тя ще достигне т.нар. заплата за издръжка, 1240-1260 лева нетно до края на 2025 г. Искаме до 2025 г. да няма работещ българин, който да внася вкъщи по-малко пари от необходимите за издръжка, подчерта Димитров.

Трябва и минималната работна заплата и максималният осигурителен праг да бъдат фиксирани като процент от средната работна заплата. Когато средната заплата се повишава, трябва да се повишават и минималната работна заплата, и минималният. Трябва да се фиксират и точните съотношения, така че да имат предвидимост, посочи съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев.

С колко ще бъдат повишени заплатите, зависи от българския бизнес. Трябва да има засилени инвестиции в образованието, в механизацията и автоматизацията на бизнеса и връзване на българските бизнеси към световните бизнеси, към световната икономика. Отраслите, които са вързани към световната икономика, плащат високи заплати и създават висока добавена стойност, а тези, които не са вързани – не го правят, добави Василев.

Относно данъчната политика – ние твърдо не искаме да се пипат данъците. Това дава предвидимост. Ако пипнем данъците, няма да останат повече пари в бизнеса. Основното предимство на косвените доходи е, че много трудно можеш да избягаш от тях. Хората, които харчат много, плащат много повече данъци и те биват събирани систематично. Ниските данъци позволяват на активните да реинвестират печалбата, което е важно. В последните месеци видя, че България събира доста данъци. Истинският въпрос е за какво се харчат тези данъци, как се харчат те и какъв е контролът върху тях, коментира "Продължаваме промяната" .
Ако си помислим, че реално страната ще инвестира 100 млрд. лева в следващите 4-5 години, истинският фокус, който сме заложили, е да няма корупция и тези милиарди да започнат да работят за хората. Да работят така, че от една страна да отпушат икономиката и от друга страна да дадат равен старт. Например, в момента Северна България е откъсната. Трябва да се направят много сериозни инвестиции в инфраструктурата. Много сериозни инвестиции трябва да се направят и в енергетиката, за да може да работи бизнесът. Третият въпрос е има ли достатъчно квалифицирана работна ръка. Отговорът е, че таз година 40% от учениците не успяха да изкарат тройка на външното оценяване по български език и математика. Няма как да имаме нормална икономика без инвестиция в човешкия капитал. Трябва да започнем сериозна дискусия какви промени са необходими така че децата ни да започнат да учат с желание, да мислят и да се изграждат трудови навици в младежите, заяви Асен Василев.

В здравеопазването голям проблем е доболничната помощ – заболяванията се хващат твърде късно и е по-трудно да бъдат лекувани. Друг голям проблем е, че младите медици не остават в България. Съотношението между шефовете в болниците и младите лекари е потресаващо. Изтичането на средства в лечебните заведения става по доста канали. Ние сме последната държава в Европа, която все още ползва клинични пътеки. Промяната в здравеопазването минава през промяна на начина на мислене, промяна в нивото на контрол и начините на финансиране. За да се финансира всичко това, трябва да се спрат безобразните течове в държавата, без дори да се налага да се пипат данъците. В последните месеци видяхме, че това е възможно, отбеляза Василев.


Бел.ред.
Уважаеми читателю,
14 ноември 2021 г. ще е уникален ден, когато ти ще гласуваш едновременно за конкретен човек (мажоритарен избор на президент) и за списък от хора (подбрани от и верни на задкулисието нови депутати).
Усещаш ли разликата?


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 20 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Емигранта

    17 14 Отговор
    Асенчо Крадлето едно говори сега, ама вземат ли с Кирчо Шмекера властта, ще ви се стъжни живота до януари месец --после с камъни ще ги гоните по улиците. Ха дано спечелят, че да ви гледаме сеира.

    Коментиран от #24

  • 2 Сорос ООД

    13 12 Отговор
    А, Асенчо Офшорков, къде е Киро Ментата.
    Асенчо последно, за или против Ваксинацията.
    Щот по медиите викаш "НЕ на Ваксинацията"
    а в реалността пишеш План Възстоновяване $Зелен Нацификат ЗА принудителна Ваксинация.
    Не мога да разбера кога казваш истината.
    С Боко Еврото сте си лика прилика.
  • 3 данъци

    21 3 Отговор
    Твърдо трябва да се направи данъчна реформа в полза на работниците и честния бизнес. Плоския данък? ДОО? И да се изкара на светло сивия бизнес, сивите доходи и сивите печалби.
  • 4 14 ноември

    12 6 Отговор
    Бойко в затвора
  • 5 вярно е

    11 5 Отговор
    Да, предвидимо е да събираш данъци от кротките работещи бедни.
  • 6 Киро Харварда

    14 8 Отговор
    Не му вярвайте, Асен Фалита никога не е плащал данъци!
  • 7 МинистърСорос

    11 9 Отговор
    Асенчо колкото вярвам на Борисов, толкова вярвам и на теб.
    Та, Зеленият Нацификат е въведен от теб, нали, се пак си бил министър на Плевенлиев,ти писа План Възстановяване. и нямаш офшорка, а не, празна била.
    Направи на много хора животът АД в България със Зеленият Нацификат-Принудителна Ваксинация, на много по-умни, можещи и кадърни българи от теб.

    "Нaпрaвят ли живoтa ти кучeшки - прeпикaй крaкa, кoйтo тe пoдритвa."
    "Aкo мe излъжeш вeднъж, cрaм зa тeб, aкo мe излъжeш втoри път - cрaм зa мeн."
  • 8 Кики

    12 9 Отговор
    Кирчо и Асанчо представят Продължаваме Кражбата, тези двата са най опасни за бъдещето на България
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 оня с коня

    7 5 Отговор
    Това че василев не иска да се пипат Данъците ПРЯКО ПОПАРВА призивите на Апологети като Мая за намаляване на ДДС в тоя или оня Бранш или освобождаване Изобко от Данък на определени минимални Приходи,както и на Нинова за премахване на 10% -ния Плосък данък и замяната му с "Прогресивен",т.е. Богатите да плащат повече. Естествено Василев и Петков са си направили сметката че с тая Галопираща Инфлация по-високите цени на Стоките и увеличените както МНР ,така и всички останали Заплати носят ЗНАЧИТЕЛНО повече Данъци в Хазната от ДДС и не само.Което на Практика значи че хем по най-популистки начин ПП си прави Реклама успокоявайки Населението че няма да му увеличат Данъците,хем в Хазната ще постъпват от вдигането на цените почти ДВОЙНО повече Постъпления...точно от Данъци!

    Коментиран от #15

  • 11 Абсурдна държава

    12 9 Отговор
    Поредната доза лъжи на Кирчо и Кокорчо! Наслаждавайте се!
  • 12 KIROEMENTE

    4 7 Отговор
    ФАКТИТЕ ГОВОРЯТ САМИ ЗА СЕБЕ СИ
    ВИЖТЕ В САЙТА АФЕРА.БГ ДВЕТЕ СТАТИИ СЪС ЗАГЛАВИЯ КОИТО СЪМ ПОСОЧИЛ ПО НАДОЛУ, ОТНОСТНО ТИЯ ДВАМАТА И ПРЕЦЕНЕТЕ САМИ ЩО ЗА ХОРА СА И ЗА КАКВО СА ДОШЛИ ОТ НА М... СИ П... УЖ ДА ОПРАВЯТ БЪЛГАРИЯ

    КАК И КЪДЕ ЩЕ ИЗТЕКАТ ЛИЧНИТЕ НИ ДАННИ ЗА ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ ПО „ЛИЧНА ИДЕЯ“ НА РУМЕН РАДЕВ, ОСЪЩЕСТВЯВАНА ОТ КИРИЛ ПЕТКОВ

    И

    ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО! АНТИКОРУПЦИОННИЯТ СЕКРЕТАР НА ПРЕЗИДЕНТА, „КАДРОВИКЪТ“, ПРИБИРА ТЕЖЪК ПЛИК ОТ ТЕЖКО КОМПРОМЕТИРАН ЕКСШЕФ НА МИТНИЦИ, ИЗВЕСТЕН КАТО ЧОВЕК НА СЛАВЧО ХРИСТОВ И КОСЬО САМОКОВЕЦА
  • 13 !!!?

    6 6 Отговор
    Родените солташаци ще ви "пазят" данъците и никой друг няма да ги пипа...освен те самите !!!?
  • 14 fen

    4 7 Отговор
    Единственото предвидимо е, че Макс, Мориц и Радев тотално омазаха държавата!

    Коментиран от #16

  • 15 дедо Медо

    5 5 Отговор

    До коментар #10 от "оня с коня":

    Казано с думи прости, 20% от 1лв=0,20лв. А 20% от 5лв=вече на 1лв. Само че този един лев е с по-малка стойност от 20 тте стотинки. Така се влиза в спиралата на галопираща инфлация.Това са ви подготвили харвардците..и ще го усетите яко януари месец
  • 16 да допълня

    2 3 Отговор

    До коментар #14 от "fen":

    Точната дума е ос..аха!!
  • 17 СЕРИОЗНО

    8 4 Отговор
    38% Е ДАНЪКЪТ В КАНАДА, 10% ЗА ПРОВИНЦЯТА И 28% ЗА ДЪРЖАВАТА. А ТЕЯ СА ПРОСТО ТЪРГАШИ, НЕ ДЪРЖАВНИЦИ И ОБЩЕСТВЕНИЦИ
  • 18 ГЛАС НАРОДЕН

    5 6 Отговор
    ФАЛШИФИКАТОР И ЛЪЖЛИВ КОМУНИСТ КАТО РАДЕВ, ГАДИ МИ СЕ ОТ ВАС.
  • 19 Роки

    9 5 Отговор
    В Технополис не може да влезеш без зелен сертификат, затова обаче в градския транспорт сме човек връз човек. Българска правителствена логика, майно ле!
  • 20 Протестърът.

    6 4 Отговор
    Калинката на олигарсите, кой от задкулисието ти дърпа тирантите Кокорчо.
  • 21 Тра ла ла

    5 4 Отговор
    Прогресивен данък- богата държава! Останалото е Тра ла ла! Елементарните опорки,че видиш ли,щели да влязат" в сивата икономика" зависи точно от МФ и НАП.Като ги подпукате няколко от "Големите" за договори,за трудови договори,внезапни проверки кой работи,с какъв договор,и ги ощавите с десетки хиляди ,другите влизат в колковоза веднага.Но това става през умни и конкретни промени в законите.Другата фалшива опорка- нямало да дойдат чужди инвеститори.Точно с това мислене, превърнахте половин България,в нископлатени роби.Идва тук, единствено заради ниските разходи за заплата и нищожните данъци.Искаш- добре дошъл.Но тук се плаща прогресивен данък.Пак ще идват.Защото в твхната държава пак ще плаща високи данъци.Но ще плаща три пъти по високи заплати ,отколкото тук.Ясни сте вече.Нищо различно,от юпитата на царо.Другото е като обещанията на Ма,,нго,на чужда сватба.
  • 22 Мислех

    6 5 Отговор
    Да гласувам за вас, но щом поверявате и се доверявате за бъдещето на децата на един безхаберник в образованието, дрънкащ елементарни, спорни и лесно оборими негови си мисли...Стига сте ни обиждали с подобни кандидатури! А и хазарта си е повярвал, банално монолози от ученическите му години, ужас, подобрена версия- сценаристите.
  • 23 Избирателите

    4 5 Отговор
    Гласуваш за Кирил Петков – получаваш Мая Манолова!

    Гласуваш за Асен Василев – получаваш Татяна Дончева!

    И се събира най-почтената компания на света! Колко по 500К прави това?!

    А Корнелия Нинова, най-тежко ранена от политическото инженерство на президента Радев и Слави Трифонов, подло прецакан да не състави кабинет от президента Радев, може да се съюзат в Алианс на измамените.

    П.П. По Конституция най-голямата парламентарна група поема първия мандат. Според правилника на Народното събрание, който е с ранг на закон, не може да се вливат парламентарни групи; така че – очакват ни бурни скандали в пленарната зала още в първите дни на 47-я парламент.

    След изборите на 14 ноември, новото Народно събрание трябва да се събере една седмица по-късно. Няма време за губене за гласуването на кабинет, защото трябва да се приеме републиканския бюджет за 2022 г..
  • 24 Сюн 🌟

    4 2 Отговор

    До коментар #1 от "Емигранта":

    Нека говорят сега. Продължаваме промяната на 14-ти. ГЕРБ и ДПС ЗАТВОРИХА.
  • 25 ГОСТ

    2 4 Отговор
    КОКОРЧО Е НАПИПАЛ НЕЩО ТВЪРДО И СЕ Е ОКОКОРИЛ ОЩЕ ПОВЕЧЕ! ИЗКЛЮЧИТЕЛНО НЕСЕРИОЗЕН СУБЕКТ!
  • 26 Този от Харвард

    2 5 Отговор
    има ли представа какво ще прави с властта , ако я вземе? При толкова омраза, която си извоюваха , как ще управляват народ, който ги ненавижда. Съмняваме се, че тук може и да не стане с много пари.Техният лидер не само най-арогантно наруши Конституцията, но показа, че се гордее с това и не се е отказал да промени основния закон на страната. Кирил и Асен дадоха много лош пример на народа, а имено да не се спазва закона. Те задават ли си въпроса : Ами , ако народът и той не спази закона и не признае " изборната им победа"?

    Коментиран от #27

  • 27 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол