Водим преговори с азерската страна за доставки на синьо гориво, подчерта премиерът на изслушване в НС
"Говорихме с ЕК да купуваме заедно газа на ниво ЕС. Това е особено важно, защото европейският пазар е най-големият. Ето защо още в утрешния ден Европейската комисия отваря работна група, която ще бъде постоянно базирана в София и министрите на енергетиката, които ще дойдат са: на Италия, Гърция, Румъния, Турция, Сърбия, Северна Македония, Украйна и Азербайджан. Не само, че в момента диверсифициме газа за България, но може би ще бъдем и отговора за целия регион – чак до Украйна".Това заяви премиерът Кирил Петков на изслушването в НС по повод кризата с газа.
По думите му в момента водят преговори с азерската страна да получим газ не в края на юни, а в началото му или дори в края на май. Едновременно с това имахме готов план за купуване на втечнен газ. Целта беше да не се усети недостиг. Мога да кажа, че въпреки краткият срок, който ни даде „Газпром” - газоподаването нито намаля, нито цената е скочила.
„Приоритетите на правителството във връзка с газовите доставки са ясни. Те са три. Първо – да има достатъчно газ. Второ – доставката да бъде с най-малък риск. И Трето – да бъде с най-добрата цена, з ада може българската икономика да бъде конкурентоспособна”.
По думите му преди 4 месеца правителството заварило редица нередности. „Имахме пълна зависимост от „Газпром”, платени 3 млрд. за тръба, която не можем да ползваме, незавършена връзка към Гърция, която също не можем да ползваме. И отказ от 70 процента от азерския газ, който беше на една трета от цената. И всичко , когато започна енергийната криза в Европа, която е функция на войната.
„Путин успя да намали количествата на газа в газохранилищата в Германия още през лятото и есента. И в момента, в който цените се увеличаваха – ние бяхме с единствен доставчик „Газпром”, посочи Петков.
Той уточни, че от „Газпром” страната ни е получила писмо за едностранна промяна в договора. „В него те заявиха, че искат „Булгаргаз” да отвори сметка в „Газпромбанк”, в която да има и сметка в рубли. Искаме от Вас да си направите плащанията в евро или долари – но ние ще ги превалутираме по курс, който ние ще изберем. И плащането към „Газпром” ще бъде валидно, когато рублите постъпят в дружеството”.
„Тук не става въпрос за геополитика или идеология. Говорим за ясно нарушаване на договора и извиване на ръце по един механизъм, който дава възможността този подход да продължава всеки месец. Ние обаче бяхме готови за този сценарий”, категоричен е премиерът.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 кнаус 485
17:08 04.05.2022
2 о йее
Коментиран от #27, #31, #32
17:08 04.05.2022
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 BOB
17:11 04.05.2022
5 Това е
17:12 04.05.2022
6 Киро Ракетата
17:12 04.05.2022
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Говедо
17:13 04.05.2022
9 Киро Ракетата
Няма да питам за централи за други ресурси, то след петрола ЕС няма да има.
17:14 04.05.2022
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Мим
17:14 04.05.2022
12 Киро Ракетата
До коментар #10 от "Айде и ти сега":
Нее, не мога. Представи си само тез големи очи.. абе сещаш се. 😂😂😂😂17:16 04.05.2022
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 матросов на амбразурата
Коментиран от #20
17:17 04.05.2022
15 То3u
17:17 04.05.2022
16 Щатските подлоги
17:17 04.05.2022
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 Дон Кихот
Когато влизахме в този "съюз", започващ да се изражда в Обща европейска държава, на нас ни говореха за "свободна търговия". Къде е тази "свободна търговия"
България суверенна държава ли е, или е област от някаква обща европейска държава, за която българите на са гласували на референдум.
Да си зададем въпроса каква е тази ЕК ( европейска комисия ) и кой избира нейните членове?
Отговора можем да открием във видео под заглавие "Лисабонският договор"
17:20 04.05.2022
19 нснс
17:20 04.05.2022
20 Този коментар е премахнат от модератор.
21 Грульо
Нали се отказахме от руски газ, какви са тез централи за руски газ, какви пет лева? :D
Коментиран от #23
17:22 04.05.2022
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 Ами
До коментар #21 от "Грульо":
просто Кико не знае на кой свят е.17:25 04.05.2022
24 Фърчило
17:25 04.05.2022
25 Иван
17:29 04.05.2022
26 Аристотел Български
Коментиран от #29
17:32 04.05.2022
27 1957
До коментар #2 от "о йее":
Движения към мизерия и глад е правилна посока?17:38 04.05.2022
28 Ана
17:44 04.05.2022
29 Споко
До коментар #26 от "Аристотел Български":
Ако туй е верно, Кико Шприца че продупчи шелфо да цоца комисионни.17:54 04.05.2022
30 Начо
17:55 04.05.2022
31 Поредната
До коментар #2 от "о йее":
малоумна постъпка на марионетното ни правителство !18:08 04.05.2022
32 Кое се случва ?
До коментар #2 от "о йее":
Изчегъртват България !18:09 04.05.2022
33 сороснерес
18:16 04.05.2022
34 Гай Турий
18:31 04.05.2022
35 ГОРСКИ
18:39 04.05.2022
36 Гай Турий
„Унгария откри сметка в евро, в която се кредитира цената на газа в евро и след това банката я конвертира в рубли... Освен нас, още девет държави правят това, но те не казват, че правят същото, просто защото в Европа сега „да бъдеш добър за Европа“ означава, че ръководството на страната не говори честно със своите хора и в международния живот“, каза Гуяш.
Според него Европейският съюз не е приел санкции, които правят невъзможно плащането на руски газ в рубли, това е регламентирано от гражданско-правно споразумение между държави и компании.
По-рано Expert писа, че Унгария планира да плаща за руски газ в евро чрез Газпромбанк, което ще конвертира плащането в рубли, за да изпълни ново изискване, поставено от президента Владимир Путин. Европейската комисия по-рано каза, че страните от ЕС, които имат договори за газ с Русия, които изискват плащане в евро или долари, трябва да използват тези валути.
18:52 04.05.2022
37 К Петков?? И ти ли почваш да да строиш
19:02 04.05.2022
38 ДеБераст
20:54 04.05.2022
39 Този коментар е премахнат от модератор.