12 Декември, 2022 09:25 1 326 12

Румен Гечев: Ако кабинетът "Габровски" бъде избран с игри на кворума, няма да просъществува дълго

  • румен гечев-
  • кабинет габровски-
  • игри на кворума

Ние сме заявили, че няма да участваме в коалиционно правителство, зад което стои ГЕРБ, ДПС или "Възраждане". Екипът, който ще бъде представен днес, със сигурност зад него стои ГЕРБ", посочи експертът 

Румен Гечев: Ако кабинетът "Габровски" бъде избран с игри на кворума, няма да просъществува дълго  - 1
Снимка: БНТ

БСП няма да подкрепи проектокабинета на проф. Николай Габровски, защото зад него стои ГЕРБ. Това стана ясно от думите на Румен Гечев от "БСП за България", който беше гост в "Денят започва".

"Нали не си мислите, че проф. Габровски сам е съставил кабинета си? Това са разговори за хора в детската градина. Независимо, че като кандидат за министър-председател със сигурност има някаква свобода, но без да съгласува състава с партията, която го издига, това нито е редно, нито е логично. Така че при всички случаи зад кабинета, който ще бъде представен, стои Борисов и неговия екип. Ние сме заявили, че няма да участваме в коалиционно правителство, зад което стои ГЕРБ, ДПС или "Възраждане". Екипът, който ще бъде представен днес, със сигурност зад него стои ГЕРБ", посочи той.

Гечев беше категоричен, че "БСП за България" няма да прибягва до процедурни хватки в пленарната зала, които да помогнат за избирането на кабинет.

"Не подкрепям игри с кворума като излизане от залата и заигравания с мнозинството и малцинството. Ако това правителство бъде избрано с такива игри, то няма как да просъществува дълго, защото не може да се скрие от хората. БСП желае да има редовен кабинет, защото от това има нужда България. Но това не може да стане на всяка цена - трябва да видим какъв кабинет, с каква програма и състав", каза той.

Гечев коментира и решението на ПГ на "БСП за България" да изключи Явор Божанков от групата заради изказването му от парламентарната трибуна в подкрепа на предоставянето на оръжия за Украйна.

"Явор Божанков сам се превърна в черна овца, защото е избран с гласовете на привърженици и симпатизанти на БСП и той е решил да им измени. Така че това си е негово решение, не е фатално. Случва се и в другите партии. Разбира се, неприятно е и носи последици, но не мисля, че това е основният проблем на България и БСП. БСП е достатъчно силна партия, за да не се влияе от тези забежки.

По думите на Гечев Божанков явно е взел това решение, воден от свои стимули.

"Имаме решение на колективен орган - Националния съвет по проблема за войната в Украйна, така че различните мнения ги казваме на Национален съвет, пред парламентарната група, но когато има решение, то се спазва. Ако не си съгласен с него, не гласуваш, но когато имаш решение на Националния съвет на партията и ти не само не гласуваш, а излизаш на трибуната и атакуваш партията, която те е издигнала и своите колеги и казваш: "Аз съм по-умен от вас", това прекрачва всякакви граници", коментира още той.

Румен Гечев каза още, че ако третият мандат отиде при БСП, социалистите ще започнат незабавна реализация на усилия за съставянето на кабинет. Не са склонни, обаче, на коалиция с ГЕРБ и ДПС.

Той коментира с ирония предложението на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов проф. Николай Габровски да е номинацията за премиер и при третия мандат, ако се стигне до него.

"Борисов има добро чувство за хумор - ГЕРБ да предлага третия мандат кой да бъде премиер?! Такава практика в света няма, това е някаква политическа иновация, да видим! Няма да е с мандата на ГЕРБ, но ще е с премиера на ГЕРБ, което и мен ме развеселява, защото имам чувство за хумор", каза той.


Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 9 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ТаУмВзе

    2 2 Отговор
    Директно се Закрива крадливата сбирщина парламентче и се гласува кое Посолство да врътка територията и останалите оцелели в Геноцида! Са Пак 100 милиона за вече Купени и наредени уж изборчета. Последна национална Катастрофа. Друго няма как да стане.
  • 2 ГЕРБ

    10 1 Отговор
    Важното е че вие няма да сте вътре
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 12345

    11 2 Отговор
    То и вашата четворна коалиция не изкара много.
  • 5 йкд4

    3 6 Отговор
    Само да се закачат за властта, ГЕРБ няма да пуснат кокала. Няма да можем да се отървем от тях. Сякаш малко бяха 12 год. бедност за народа, грабежи и корупция от ГЕРБ, та пак за тях гласуваха някои. С ГЕРБ начело ще си останем на дъното.
  • 6 Павел пенев

    7 3 Отговор
    След като зад гърба му е Боко и ГЕРБ, проф.Габровски изглежда е професионално подготвен дембелин.

    Коментиран от #7

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Саса

    3 1 Отговор
    Ясно е че това е правителство на ГЕРБ, ДПС... Очаквайте подкрепа и от Български възход. Има намигване , обаче към ДБ, защото има много, много бивши кадри на Реформаторския блок, бивши седесари и русофоби...
    ДБ може да не се явят на гласуване и така, трите партии да си осигурят мнозинство...
  • 9 Лъжата

    1 0 Отговор

    До коментар #7 от "ИСТИНАТА":

    Маскирана като истина
  • 10 АБВ

    1 1 Отговор
    Като погледнеш приоритетити, ти става ясно, че българинът, обикновеният човек, отново ще бъде пожертван за светлото европейско бъдеще на кастата. Тук личностите на марионетките нямат никакво значение.
  • 11 ИМПЕРИАЛИСТ

    0 1 Отговор
    Реални доводи против проф. Габровски, отрепките на обществото нямат. Нямат и мозък да разберат същността на предложението. Защо тогава са против проектокабинета "Габровски"? Защото в тях се задействува един ИНСТИНКТ, същият който тресе и ПП+ДБ, ИНСТИНКТЪТ ЗА САМОСЪХРАНЕНИЕ.
  • 12 Защо бе Гечев

    1 0 Отговор
    Защо сте против Възраждане?! Защото и вие приехте"евроатлантическите ценности?Или защото управлявате като дясна партия?!Или защото лапате и вие от американските центове?! Жалки дол ни продажници,с тая к.рвен ска политика дето я водите,ще изпаднете и от парламента!Само Възраждане! Единствената Българска партия за Българския народ!
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол