Всичко, което очаквахме, като че ли се състоя на тези избори, няма големи изненади – ниска избирателна активност, твърдите ядра ясно подкрепят партиите. Кой ще влезе и кой няма да влезе не е такава голяма интрига, защото така или иначе се очертава, че няма да има правителство в този парламент, поне при заявените преди изборите от политическите партии позиции. Разпределението на гласовете според него показва две ясни опозиции – "срещу" Бойко Борисов и "за" Бойко Борисов. "Аз не биха казал "за" ГЕРБ или "срещу" ГЕРБ, защото тук разделителната линия е именно лидерът на партията. Това каза политологът Иван Начев в предаването "Денят на фокус" на Радио "Фокус".
"Ясно е, че правителство в тази конфигурация много трудно може да се състави. Днес всички ще кажат, че са печеливши, но за мен всички са губещи", заяви Начев.
Според него Бойко Борисов няма да направи компромис и да се откаже от политиката в името на това да бъде формирано правителство. Дори да бъдат постигнати определени договорености между първите две политически сили и бъде формиран кабинет, той няма да бъде стабилен и с дълъг живот, прогнозира политологът.
По думите му и двете големи политически сили трябва да направят изводите си от ниската избирателна активност и да оставят политическия егоизъм настрана в името на интересите на гражданите.
"Най-важното е икономическото развитие на България, какво правим, какво произвеждаме, как осигуряваме заетост, какви доходи имаме. Инфлация има навсякъде в Европейския съюз, ние не сме изключение, но в нормалните европейски държави има отговорност и опити да се овладеят тези процеси", коментира Начев.
Изненадата на тези избори според него е влизането на "Има такъв народ" в парламента, макар и на границата на 4-процентната бариера. Очакванията на анализаторите и социолозите са били това да е по-скоро "Български възход", посочи политологът.
"Изненада ще бъде за самите участници, защото ще прави сложна конфигурацията за правителство, тъй като тези 4% обикновено носят 10-15 депутата, които съответно те се взимат от останалите политическите партии", поясни Начев.
Връщането на хартиената бюлетина според него е връщане назад и неминуемо е дало отражение върху изборния процес: "Много хора решиха да не отидат да гласуват заради това, че няма машини. И набирането на хора за самите секции също беше проблем, защото много по-лесно се отчитат и броят гласовете при едно машинно гласуване. Броенето на гласовете също беше затруднено заради сложните изисквания на закона за попълване на протоколите. Ще видите накрая – хартиената бюлетина по никакъв начин не върна подкрепата на тези политически партии", заяви политологът.
Начев прогнозира, че засилващото се недоволство от управлението на близки на ГЕРБ кметове вероятно ще доведе до промяна и в местната власт. "Възможно е ГЕРБ да започне да губи местната власт в резултат на това, което наблюдаваме като процес в момента", коментира той.
3 Април, 2023 12:33 2 116 24
Политолог: Днес всички ще кажат, че са спечелили, но мисля, че всички загубиха
Според него Бойко Борисов няма да направи компромис и да се откаже от политиката в името на това да бъде формирано правителство, казва Иван Начев
Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 18 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Дългият
12:36 03.04.2023
2 ПЕЕВ
12:36 03.04.2023
3 Пенсионер
12:36 03.04.2023
4 Бонев
12:40 03.04.2023
5 Абе
Коментиран от #8
12:41 03.04.2023
6 ТИРбушон
12:43 03.04.2023
7 !!!?
Коментиран от #11
12:44 03.04.2023
8 ТИРбушон
До коментар #5 от "Абе":
Не знам. Никой около мен не е разказал за купуване. Познавам стотици хора, приятели и клиенти. А че все още има заблудени да гласуват за герП е факт. Разбирам администрацията, тя го прави по задължение и от страх да не си загуби работата свързана с безброй рушвети, но има и други, което е силно притеснително.12:46 03.04.2023
9 НЯКОЙ
12:51 03.04.2023
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 ТИРбушон
До коментар #10 от "Веселяка":
Умен по цялата глава! Защо ли не се учудвам. 🤔12:53 03.04.2023
13 оня с коня
Коментиран от #19
12:57 03.04.2023
14 САМО ВИЖТЕ ОКОЛО БОЙКО КАКВИ СЕ ВЪРТЯТ !
12:58 03.04.2023
15 ПАК ЩЕ ЧАГЪРТАМЕ ТИЯ БОКЛУЦИ !
13:04 03.04.2023
16 АКО БОЙКО Е В ЗАТВОРА
13:07 03.04.2023
17 Минева
Коментиран от #21
13:07 03.04.2023
18 ЧОВЕК
В ПОСОЛСТВОТО НА ФАЩ ЕДИН Е ХОДИЛ ПЕТ ПЪТИ ЗА ДА МУ НАБИЯТ ЧЕМБЕРИТЕ, ЧЕ ТРЯБВА ДА СЕ КОАЛИРА С ПП - ДЪРЖАВНА СИГУРНОСТ, ДРУГИТЕ ПИЩЯТ, ЧЕ ЕДВА ЛИ НЕ ПРЕЗИДЕНТА ИМ Е ВИНОВЕН, ЧЕ ТЕ НЕ ПРАВЯТ КОАЛИЦИИ ЗА КАБИНЕТ - СЯКАШ МАЛКО ГИ ЧАКА, ДА СЕ НАЗЛАНДИСВАТ ЗА ДА ГО НАПРАВЯТ, НО НИКОЙ НЕ ИСКАШЕ ДА ПОЕМЕ ОТГОВОРНОСТ, ПРАВЕХА СИ ТЕХНИ ИГРИ, СХЕМИ И НЕ ИМ ПУКАШЕ ЗА НАРОДА. И ВИДИТЕ ЛИ СЕГА ПРЕЗИДЕНТА ИМ Е ВИНОВЕН! СЕРИОЗНО ЛИ, БЕ!
НА НЯКОЙ ИМ Е КРИВО СЛУЖЕБНОТО ПРАВИТЕЛСТВО - ПРИЧИНАТА ИМ Е, ЧЕ РАДЕВ ДЪРЖИ ЦЯЛАТА ВЛАСТ, А ЧЕ ПРИЧИНАТА, ЧЕ ТЕ НЕ СЪСТАВЯТ ПРАВИТЕЛСТВА, НИКЪДЕ Я НЯМА И ЛЪЖАТ, ЛЪЖАТ, СЯКАШ НАРОДА Е ПАДНАЛ ОТ МАРС И НИЩО НЕ РАЗБЕРА! А ПРИЧИНАТА Е ДРУГАДЕ ИСКАТ ДА НЯМА СЛУЖЕБНИ ПРАВИТЕЛСТВА, А ДА ОСТАНАТ ПАК ТЕ НА ВЛАСТ ДО ДР. НОВ КАБИНЕТ, ЗА ДА МОГАТ ДА ВЪРШЕЯТ ТАКА, КАКТО ПРЕДИ ДА ПАДНАТ ОТ ВЛАСТ СА ВЪРШЕЕЛИ, КРАЛИ, ВЪРШЕЛИ БЕЗОБРАЗИЯ, ПРЕСТЪПЛЕНИЯ. "ПРЕЗИДЕНТА БЕ, ПРЕЗИДЕНТА Е ВИНОВЕН", ЗАЩОТО ЕДИНСТВЕН ТОЙ С НЕГОВИТЕ СЛ. ПРАВИТЕЛСТВА ИМ СЛАГАШЕ ПРЪТ В КОЛЕЛОТО ЗА КРАЖБИ И ПРЕСТЪПЛЕНИЯ! ПРЕЗИДЕНТА Е ЕДИНСТВЕНИЯ ЧИТАВ ЧОВЕК ОТ ПОЛИТИЦИТЕ! ПО СТУДИЯТА И В МЕДИИТЕ РАЗНИ ПЛАТЕНИ ПОЛИТОЛОЗИ, СОЦИОЛОЗИ ХОДЯТ И ВМЕНЯВАТ- ЗОМБИРАТ С ПОРЪЧКИТЕ, ДА НЯМА СЛ. ПРАВИТЕЛСТВА, ТЕ ДА НЯМАТ ПРЕЧКИ.
БЪЛГАРИНО, ОСЪЗНАЙ СЕ!
13:12 03.04.2023
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 мдааа
13:37 03.04.2023
21 пфф
До коментар #17 от "Минева":
Пак няма да управлява.13:38 03.04.2023
22 ИМПЕРИАЛИСТ
13:47 03.04.2023
23 Ехаааа
16:31 03.04.2023
24 Ужас за вожда боко
16:53 03.04.2023