4 Февруари, 2014 09:03 851 0

Ваучерите за гласуване срещу "вафлите" от сивата икономика

  • цецка цачева-
  • гласуване-
  • ваучери

Цецка Цачева говори за скъпата демокрацията и мотивацията на избирателя

Ваучерите за гласуване срещу "вафлите" от сивата икономика - 1
Снимка: БTA

Идеята гражданите да се стимулират с ваучери, за да упражнят конституционното си право на глас, влиза в парламента като част от предложенията на ГЕРБ за нов Изборен кодекс. По разбиранията на Цецка Цачева е по-добре хората да получават 20 лева под формата на ценна книга за държавни такси, отколкото 40 лева на ръка от сивата икономика за вафли. Сравнението на бившия председател на НС бе инспирирано от разговор в „Тази сутрин” по темата за вредните храни. Партията на Бойко Борисов ще настоява още гласуването да стане задължително.

След като обясни, че изборът между десетки бюлетини с кандидати е право, но граждански дълг е да го упражниш, Цачева заяви: „Не считаме, че трябва да има санкция, но държавата трябва да стимулира онези, които са изпълнили своя дълг. По-добре държавата да предостави тези суми, вместо стимулите да идват от политически сили със средства от сивата икономика. Считаме, че веднъж завинаги ще се сложи, ако не край, то поне ще бъде ограничен корпоративният вот”.

На въпрос защо трябва избирателят да се стимулира по материален начин, а не чрез традиционната агитация, Цачева отговори с въпрос: „Как да изкараме хората?”, и сподели: „Знаете ли колко много сме мислили”. Според нея, докато се стигне до връщане на вярата в политиците, държавата не може да стои и да чака. По думите й ще са необходими поне 5-10 години, за да се стигне до естественото развитие, в което гражданинът сам по вътрешно убеждение прави своя избор. Затова предложението за стимулиран вот ще се използва с дисциплиниращ ефект.

Колко ще струва подобна стимулираща инициатива, в ГЕРБ не са сметнали, тъй като не знаят колко души ще отидат до урните, макар и задължени по кодекс, но „демокрацията е скъпо нещо”, призна Цачева, добавяйки, че не са „наивници” да смятат, че 100% от имащите право на глас ще го упражнят.

Подобна мотивация обаче крие риск от „пазар на ваучери”, което Цачева коментира: „Поименни са, предвидили сме достатъчно норми, които да препятстват подобни неща”, но „все пак българинът е изобретателен, сигурно ще се стигне до този ефект”. Тя допълни, че пари няма да се разменят за ваучери, а е предвиден и 24-месечен срок за ползването им за плащане на държавни такси. В тях обаче няма да влизат местните данъци, за да не се товари бюджетът на общините.

Използвайки цитат от президента, тя заяви: „Даваме си сметка, че предложенията са дискусионни и спорни, но трябва да се направи нещо радикално, не с козметични промени в 12 без 5”. Според нея има партии, които се притесняват от подобни мерки, но това не е ГЕРБ, която има високи резултати при голяма активност: „БСП, ДПС и „Атака” от начина, по който реагираха на предложението на президента за национален референдум, знаете какъв вой е, неистов писък колко това не бивало да се случва”.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове