Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще представи концепция за изучаването на учебния предмет "Добродетели и религии" в българските училища. Брифингът ще се проведе от 12:30 часа в Министерството на образованието и науката, съобщават от ведомството, цитирани от dariknews.bg.
Учебният предмет ще се въведе в учебната програма на средното училище най-късно през учебната 2026/2027 година, заяви по-рано просветния министър на проведената кръгла маса в дискусия по темата.
Тогава той обясни, че религиите ще се изучават в културологичен и исторически аспект. "МОН ще предложи различна от сегашната неконфесионална програма - тя съчетава елементи на познание на религиите и няма да бъде задължителен час по вероучение, а ще е задължителен час по добро. Основната цел на образованието е да възпита децата в добродетели", уточни Вълчев.
Една част от обществото е твърдо против, заставайки зад позицията, че вярата и религията са нещо лично, съкровено, и че основните добродетели трябва да се възпитават и изграждат в семейството, докато привържениците на задължителното обучение по „Добродетели и религии“ смятат, че в обществото ни има остър дефицит на основни традиционни ценности и добродетели, които може и трябва да даде училището, защото освен да обучава, то е призвано и да възпитава.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Евгени от Алфапласт
07:37 07.05.2025
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 факуса
07:47 07.05.2025
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Замисляне
Нямаме нужда от религиозно съзнание и мислене. Трябват ни разум и човещина. И доброто, и злото зависят от човека!
Битката е за съзнанието на децата - бой се от Бога и почитай царя...Страхопочитание без човешко самосъзнание е елементарно увековечаване на правото на силния да лъже, краде и убива, да унижава човешкото достойнство в името на личната си власт.
Защо господата отварят религиозните дебати в този момент, е прозрачно и грозно действие срещу държавата и народа.
Коментиран от #12
08:25 07.05.2025
11 Ей, тия
08:26 07.05.2025
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 дядо поп
08:32 07.05.2025
14 прет меТ
08:37 07.05.2025
15 Този коментар е премахнат от модератор.
16 реру
– Дългогодишен общински съветник от ГЕРБ;
– Председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България.
– Директор на средно училище;
– Редовен събеседник на "мисирките";
– ...
След като Кремъл обяви някои страни за НЕПРИЯТЕЛСКИ, много от тях затвориха руските центрове като средища за хибридна "Z"-пропаганда и т.н. У нас обаче поредната гордост на един директор на българско училище, на ГЕРБ и т.н. е...
Коментиран от #21
08:43 07.05.2025
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 Този коментар е премахнат от модератор.
21 факуса
До коментар #16 от "реру":
и образованието требе да е безпартийно кат полицията и военнитеКоментиран от #26
09:22 07.05.2025
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 Ваше Превъзходителство г-жо Фалатко,
09:37 07.05.2025
24 Този коментар е премахнат от модератор.
25 Този коментар е премахнат от модератор.
26 реру
До коментар #21 от "факуса":
В образованието всички конкурси са политически обременени заради съответните комисии, този, който одобрява състава им и т.н. В полицията пък въобще няма конкурси, а пенсионираните милиционери продължават да кадруват навсякъде... Армията и дори църквата са съвсем друга "бира"...11:14 07.05.2025
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 Този коментар е премахнат от модератор.
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 българин
Коментиран от #33
12:20 07.05.2025
33 реру
До коментар #32 от "българин":
Явно руският език не влиза в тази категория, защото според несменяемия от 1994 год. председател на Синдиката на българските учители, той трябва да се изучава задължително...12:45 07.05.2025
34 Горски
Коментиран от #35
14:12 07.05.2025
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 Будител
От къде на къде ще карат децата да изучават ненужни , дори бих казал, вредни за деца предмети.
10:27 14.05.2025