Живеем във време, което е изпълнено с доста противоречия. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова при награждаването на участниците в Третия национален ученически конкурс „Моите родови корени от Македония и Одринска Тракия" днес в Ректората на Софийския университет „Свети Климент Охридски“.
Често ще срещнете изказания мнения и внушения за това, че в днешно време неща като патриотизъм, като родолюбие, като памет, като родова памет, са ни излишни. Защото живеем във високотехнологичен век, защото живеем в едно глобално общество, където хората е по-добре да бъдат граждани на света. Даже тези дни, във връзка с нашия най-светъл празник – 24 май, празника на нашите букви, просвета и култура, чух мнения, че кирилицата, нашата красива азбука, ни тегли назад, вместо да ни развива напред. Впрочем, чух го от хора, които имат претенцията да определят обществено мнение. Когато прочетох подобни внушения, настръхнах. Още веднъж си давам сметка колко са важни конкурси като тези. Защото те са най-добрата противоотрова срещу твърдения като тези, каза Йотова.
По думите ѝ, четейки текстовете на победителите в конкурса, от тях прозират познание, много голяма информация, архиви и едновременно с това памет, самочувствие, стабилност, родолюбие.
И сигурно, ако вие, които сте писали тези текстове, имате възможност да се подредите тук до мен, всеки от вас би изредил още поне десет такива думи. И няма да сбърка, а и ще остави многоточие, защото те могат да се допълват до безкрай, каза тя.
„Прочетох изключително зрели есета. Освен фактологията, в тези текстове има много образи, много емоции, има вложено много душа и много сърце“, каза вицепрезидентът. Тя поздрави участниците в конкурса за труда и старанието, които са вложили в изследването на исторически документи, снимки и родови предания.
„Всичко това показва един огромен труд и голямата заслугите на вашите учители и родители. Защото много ясно личи как някой е напътствал целия този поток от информация, с която вие сте се сблъскали в правилната посока без излишни подробности, така че да се види най-важното. Но това, което най-много личи, е гордостта от тази памет, която вие сте написали в тези редове и това наистина е много завладяващо и аз го приех много емоционално“, каза още тя.
Йотова отбеляза, че нейните впечатления са, че се знае много малко за трагичните събития след Освобождението, влиянието на договорите, които България подписва, за процесите, които се случват тогава. Според нея преимуществото на този конкурс е и това, че чрез темата, която задавате, чрез това усилие да се търси в архивите, чрез това, което децата са написали, те допълнително обогатяват тази картина.
С изследователската и издирвателската работа има още нещо много ценно – любовта към родовата памет, към тези, които са родоначалниците на фамилиите, към техните връзки с други хора. Човек може много да разбере да душевността и бита на тогавашните българи, отбеляза вицепрезидентът.
„Благодаря ви, уважаеми млади хора, че пишете на такъв красив и увлекателен български език. Вие пишете много богато, с много познания на езика, красиви фрази, завършена мисъл, кристална мисъл бих казала. Пишете изключително увлекателно. И никога не забравяйте откъде сте тръгнали. Само така човек в днешния свят може да нареди големия пъзел на световната картина и може в този пъзел да намери своето достойно, стабилно и сигурно място“, каза още Илияна Йотова.
Третият национален ученически конкурс „Моите родови корени от Македония и Одринска Тракия“ се организира от Българското сдружение на родовете от Македония в партньорство с Исторически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и Македонския научен институт. В конкурса, организиран със съдействието на Министерството на образованието и науката, вземат участие няколко десетки ученици от всички краища на България. Те изследват и представят неповторими родови истории за живота на българите в Македония и Одринска Тракия, тяхното преселение и адаптация в държавната територия на България. Показват родолюбието на населението на Македония и Одринска Тракия и приноса му към българската нация по време на Възраждането, Илинденско-Преображенското въстание и войните за национално обединение. Победителите се избират от научно жури.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Да и някой живеят
Коментиран от #3, #11
18:02 26.05.2025
2 Нехид
18:03 26.05.2025
3 Специално за Йотова
До коментар #1 от "Да и някой живеят":
Противоречието при нея е дали заплатата й от 10 хиляди лева на месец, не трябва да е 15 хиляди, колкото на мазните и гнусни депутати.18:05 26.05.2025
4 Абсурдистан
18:05 26.05.2025
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Не разбрах обаче колко човека
18:13 26.05.2025
7 Последния Софиянец
Коментиран от #8
18:14 26.05.2025
8 Прав си
До коментар #7 от "Последния Софиянец":
Всички Тикви, прасета герберски простаци и крадци и водачите в затвора.18:18 26.05.2025
9 Ъхъъъъъ....
18:21 26.05.2025
10 Любопитно
МОЛЯ АКО НЯКОЙ ЗНАЕ ДА МИ ОБЯСНИ КАК АЗ КАТО ДОБРОВОЛЕЦ ИСКАМ ДА СЛЕДЯ ЗА НЕОБОСНОВАНО ПОКАЧВАНЕ НА ЦЕНИТЕ
ПРОСТО НЕ ЗНАМ КАК ДА ГО ПРАВЯ ПОМОГНЕТЕ МИ
Коментиран от #25
18:24 26.05.2025
11 Видьо Троев Видев
До коментар #1 от "Да и някой живеят":
ЗАЩО МРАЗЯ ПЕТЕЛЪТБаща ми беше пощаджия
Едно от задълженията му беше, да запечата с червен восък
в едно чувалче пари,документи и писмана от селото и да ги изпрати до Ямбол.
Но автобусът нощуваше в съседното село,
и за това, сутрин рано на площада, баща ми го причакваще, за да не го изтърве.
В къщи нямахме ни часовник, ни будилник.
Като пропеяха петлите, баща ми ставаще и сверяваше часа по звездите.
Обличаше се тихо в тъмното, за да не ни буди, но ние пак го усещахме.
Една пролет баща ми залиня.
Лекарите казаха, че нищо му няма, но той беще като болен.
Прижълтя, нямаше сили.
Баща ми не беше набожен, не вярваше и на врачки и знахарки.
Но на края отиде при баба Врачкоуца, която лееше коршум.
След като разтопила оловото, плиснала го в една паничка с вода.
И като малка скулптурта се появил един петел с разперени крила,
като че ли пърха и кукурига.
Баба Врачкоуца казала:
-Троьо, ходиш по тъмното за рейса.
Уплашил си се от пърхаш петел.
Не си болен, ще ти мине.
И на баща ми наистина му мина.
Сега вече си обяснявам лечението на врачките със сугестията!
Самата наука е доказала, че
20 % от лечението се дължи на плацибо ефекта.
18:27 26.05.2025
12 Живеем във време
"Всеки гледа само мене си!" Ще е чудо, ако оцелеем сега, като народ и страна!
18:28 26.05.2025
13 Петък кило
Цената беше изписана за 100 гр., като 12,90 евро. Та кой искаше да влезем в еврозоната? Това евро вече не струва нищо!
Коментиран от #19
18:30 26.05.2025
14 редник
18:43 26.05.2025
15 Горски
18:50 26.05.2025
16 Поне Не се Обаждай !
Като не правиш Нищо !
18:54 26.05.2025
17 Скоро се връщаш там откъдето изпълзя
Коментиран от #20
18:58 26.05.2025
18 Тази новина не е в този сайт
19:25 26.05.2025
19 Не си наясно
До коментар #13 от "Петък кило":
Това е некъв сорт много едри череши, рядко ги пускатКоментиран от #22
19:28 26.05.2025
20 Мъцко
До коментар #17 от "Скоро се връщаш там откъдето изпълзя":
Само да оправят Фалкона, и ще му стопи лагерите, да обикаля безсмоислено19:30 26.05.2025
21 Алчна мутра БЪЛГАРОУБИЕЦ
20:06 26.05.2025
22 Абе и каквито и
До коментар #19 от "Не си наясно":
да са, 1 кг да струват 260 лева?20:21 26.05.2025
23 Аз съм веган
20:46 26.05.2025
24 И тази започна
21:33 26.05.2025
25 По важно е
До коментар #10 от "Любопитно":
можеш ли да направиш нещо и какво след като видиш, че цените хвърчат нагоре. Ние и сега ги следим. А той дрънка безсмислено, само да каже нещо. Толкова олекна в края на мандата си.21:44 26.05.2025
26 ЗАПОМНЕТЕ ОТ МИРО
И ТАКА ТОЙ САМО ОГЛУПЯВА!!!
22:27 26.05.2025
27 МИРО
САМО "ТИХО" НИ ОГРАБИ !!!
22:39 26.05.2025
28 Георги Илиев Митев
01:57 27.05.2025
29 АУУУУУ
08:39 27.05.2025