Държавният глава Румен Радев ще разговаря днес с президента на Узбекистан Шавкат Мирзийоев в резиденцията „Куксарой“ в Ташкент, предаде БТА. Българският президент е на официално посещение в страната.
Първо Румен Радев и министър-председателят на страната Абдула Арипов ще отдадат почит пред Паметника на Независимостта в парка "Новия Узбекистан", след което ще се състои тържествена церемония по посрещане на българския държавен глава в резиденция "Куксарой от президента на Узбекистан Шавкат Мирзийоев. Румен Радев и Шавкат Мирзийоев ще проведат среща „на четири очи“ и ще ръководят пленарните разговори между двете официални делегации.
Двамата президенти ще подпишат съвместно изявление за засилване на двустранния политически диалог и сътрудничеството в областта на икономиката, търговията, инвестициите, свързаността, културата и образователния обмен. В рамките на посещението ще бъде подписана и програма за сътрудничество с хоризонт 2026-2027 година между Министерствата на външните работи на двете страни и меморандум за разбирателство между Община София и Община Ташкент.
Българският държавен глава ще участва в панела на високо равнище на Ташкентския международен инвестиционен форум, който ще бъде открит от президента на Узбекистан. Събитието, което се провежда от 2022 година насам, събира инвеститори от цял свят с цел насърчаване на сътрудничеството. В рамките на визитата президентът Радев ще приветства и участниците в Българо-узбекистански бизнес форум. В Ташкент Румен Радев ще се срещне с Танзила Норбаева - председател на Сената на Олий Мажлис (Върховното събрание на Република Узбекистан).
Узбекистан
Република Узбекистан е държава в Централна Азия с над 36,5 млн. души население, посочва отдел "Справочна" на БТА. Столицата е Ташкент. Действа конституция, приета на 8 декември 1992 г., с последни промени от 30 април 2023. Държавен глава е президентът, избиран чрез общи, преки и тайни избори за срок от седем години. Законодателната власт се осъществява от Олий Мажлис (двукамарен парламент).
Държавно устройство
Узбекистан е република. Действа конституция, приета на 8 декември 1992 г., с последни промени от 30 април 2023 г. Държавен глава е президентът, избиран чрез общи, преки и тайни избори за срок от седем години. Законодателната власт се осъществява от Олий Мажлис. Сенатът (горна камара) се състои от 65 сенатори с мандат от пет години. 56 от тях се избират непряко (по четири представители на държавната власт от 12-те области, град Ташкент и Република Каракалпакстан), а 9 се назначават от президента. Законодателната камара (долна камара) се състои от 150 депутати с мандат от пет години, като 75 се избират по мажоритарната система и 75 по пропорционалната. Изпълнителната власт се осъществява от Кабинет на министрите (правителство) начело с министър-председател.
България и Узбекистан
На 15 януари 1992 г. Република България признава независимостта на Република Узбекистан, а на 12 септември 1992 г. са установени дипломатически отношения между двете страни. Двустранните отношения се изграждат въз основа на Договора за приятелски отношения и сътрудничество между Република България и Република Узбекистан от 24 юни 1998 г., посочва Министерството на външните работи на своя сайт.
В момента в България работят около 15 000 граждани на Узбекистан, а на 18 май 2025 г. е подписано Споразумение за сътрудничество в областта на трудовата миграция между Асоциацията на индустриалния капитал в България и Агенцията по миграция на Узбекистан, посочва отдел "Справочна" на БТА. Документът поставя основите на дългосрочно партньорство между двете страни, целящо да улесни и регламентира процесите по наемане на работници от Узбекистан в България.
Последна среща между президентите на двете страни
През септември 2017 г. президентите на България и Узбекистан Румен Радев и Шавкат Мирзийоев проведоха среща в Ню Йорк в рамките на 72-ата сесия на Общото събрание на ООН. По време на разговорите двамата обсъдиха възможностите за насърчаване на икономическия обмен и взаимните инвестиции между двете държави, посочва отдел "Справочна" на БТА.
Румен Радев заявява интереса на България да бъде част от динамичното икономическо развитие в региона на Централна Азия. Шавкат Мирзийоев отбелязва необходимостта смесени компании от двете държави да насърчат износа на суровини и на продукти с по-висока добавена стойност от Узбекистан към ЕС. Обща позиция на двамата държавни глави е, че трябва да се използват всички инициативи за подобряване на свързаността между Европа и Азия. Обсъдена е и възможността студенти от Узбекистан да получат висше образование в български университети, както и насърчаването на туризма.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Македонеца
06:49 10.06.2025
2 Мунчо и Кеш
Коментиран от #4
06:57 10.06.2025
3 Бен
07:19 10.06.2025
4 Крали Марко
До коментар #2 от "Мунчо и Кеш":
На практика това е руската Росатом .И Казахстан и Узбекистан са част от ОНД с Русия.Това е Икономически Съюз на Русия с десет други държави бивши в СССР.
Целите на икономическия съюз са създаване на общо икономическо пространство на основата на свободното придвижване на стоки, услуги, работна ръка и капитали и осъществяване на съгласувана политика в областта на икономиката, финансите и търговията...
Същите държави членуват във военния блок на Руската федерация - ОДКС - руското НАТО.
Коментиран от #5
07:23 10.06.2025
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Последния Софиянец
07:57 10.06.2025
7 4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣
07:59 10.06.2025
8 Пловдив
08:46 10.06.2025