Last news in Fakti

10 Август, 2022 13:31 1 148 2

Рекордно е намалял морският лед в Антарктика през юли

  • антарктика-
  • антарктида-
  • ледници-
  • глобалното затопляне-
  • климатични промени-
  • рекорд-
  • топене

Нови сателитни снимки показват невиждано до този момент разтопяване на ледовете

Рекордно е намалял морският лед в Антарктика през юли - 1
Снимка: Shutterstock

Морският лед в Антарктика през месец юли е достигнал най-малката си площ, регистрирана в последните 44 години, откакто се правят сателитни проучвания, предаде Франс прес, като цитира Европейската служба за климатичните промени "Коперник".

От 1979 г. учените разполагат с много точни измервания на ледените блокове в Северния и Южния полюс благодарение на сателитите. Това са образувания, които плуват в океана и топенето им не повишава морското равнище, но допринася косвено за глобалното затопляне, тъй като водите абсорбират повече топлина.

Нормалният цикъл на морския лед, както в Арктика, така и в Антарктика, е, че той се топи през лятото и се образува отново през зимата.

В дългосрочен план топенето е бързо в Гренландия и в Арктика, но в Антарктика то е с по-умерени темпове, въпреки значителните годишни и регионални вариации. Учените признават, че нямат много познания точно за това явление, пише БТА.

Морският лед през месец юли, когато е зима в южното полукълбо, e достигнал около 15,3 милиона квадратни километра средно, или с 1,1 милиона квадратни километра по-малко от средното ниво за този месец в периода между 1991 и 2020 г., сочат данните на специалистите от Европейската служба за климатичните промени "Коперник".

В края на лятото там, през февруари, той бе намалял до исторически минимум, което сериозни притесни учените. Нивото му бе с 30 процента по-малко от средното за три десетилетия между 1981 и 2010 г.

В Арктика морският лед е бил с четири процента под средното ниво през юли, показват наблюденията на експертите от службата "Коперник".

2022 г. е година на климатични рекорди в света, припомня Франс прес.


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Учител

    2 0 Отговор
    Кажете за континенталния, морския и да се стопи изцяло няма да вдигне водното равнище и с милиметър. Доказва се елементарно - като сложиш бучка лед в препълнена до ръба чаша с вода. Когато ледът се стопи, нивото е непроменено. Няма драма, няма съспенс, няма еко катастрофа...
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.