Last news in Fakti

3 Юни, 2017 07:29, обновена 4 Юли, 2022 17:25 2 950 9

3 юни 1989 г. Военните влизат в Пекин (ВИДЕО)

  • пекин-
  • китай-
  • протест
3 юни 1989 г. Военните влизат в Пекин (ВИДЕО) - 1
Снимка: АП/БТА

На 3 юни1989 г. Китайското правителство изпраща военни части, за да потуши протестите на площад Тянанмън. Серията от демонстрации, водени от студенти, интелектуалци и работнически активисти в Народна Република Китай, завършват с около 10 000 ранени и 2000 убити, предимно студенти и млади хора.

В края на 70-те години на миналия ХХ в. държавният глава на Китай Дън Сяопин инициира серии от икономически и политически реформи, които довеждат до постепенното въвеждане на пазарна икономика в страната, както и до известна политическа либерализация на системата на Мао Дзедун. Тези икономически и политически реформи провокират в началото на 1989 г. недоволството на две социални групи в Китай.

Първата група включва студентите и интелектуалците, според които реформите не са стигнали достатъчно далече и Китай се нуждае от реформа на своята политическа система. Тъй като икономическите реформи засягат само фермери и работници от индустрията, приходите на интелектуалците изостават от приходите на тези, които биват облагодетелствани от реформата. Те са недоволни също така и от социалния и политически контрол, който комунистическата партия на Китай продължава да налага.

Втората група са градските индустриални работници, според които реформите са отишли твърде далеч, водейки до отслабване на икономическия контрол, с последвалите го инфлация и безработица, заплашващи техния поминък.

Поводът за протеста на площад Тянънмън през 1989 г. става смъртта на бившия Генерален секретар Ху Яобанг. Ху бива отстранен от поста Генерален секретар на Китайската Комунистическа Партия (ККП) през 1987 г., когато неговите призиви за „бърза реформа” и почти откритото му пренебрежение към Маоистите го правят подходяща изкупителна жертва за Дън Сяопин и приближените му след про-демократичните демонстрации на студентите през 1986-1987 г.

Протестите от 1989 г. започват в малък мащаб, във формата на траур за Ху Яобанг и искания ККП да ревизира своето официално становище относно него. Тези протести се разрастват след като новините за конфронтация между студенти и полиция се разпространяват; убеждението на студентите, че китайската медия изкривява истината за техните искания също допринася за увеличаване на подкрепата, която те получават от населението.

На погребението на Ху Яобанг голяма група студенти се събира на площада Тянънмън и предявява искане да се срещне с премиера Ли Пенг, политически съперник на Ху. Така студентите обявяват стачка в университетите на Пекин. На 26 април уводна статия в националния всекидневник, последвала речта на Дън Сяопин пред вътрешни партийни лица, обвинява студентите в плануване на размирици. Това изявление възмущава студентите и на 29 април около 50 000 студенти излизат по улиците на Пекин, настоявайки правителството да оттегли своето изявление.

В този апел участват по-голямата част от студентите в многобройните колежи и университети на Пекин, като в това те получават подкрепата на своите преподаватели и други интелектуалци. Разглеждайки себе си като китайски патриоти, студентите отхвърлят контролираните от ККП официални студентски асоциации, и учредяват свои автономни асоциации.

Въпреки че на 20 май правителството обявява военно положение, войсковият вход на Пекин бива блокиран от множество протестиращи и на армията е наредено да се оттегли, припомня в блога си Дани Иванов.

Междувременно демонстрациите продължават. Започнатата преди това гладна стачка наближава третата си седмица и правителството решава да прекрати въпроса преди да започнат смъртните случаи. След разисквания на водачите на комунистическата партия се дава нареждане да се употреби военна сила за разрешаване на кризата - издава се заповед с потушаването на демонстрациите да се заеме Народоосвободителната армия на Китай. Като поради изразената подкрепа към студентската демонстрация, лидерът Жао Зиянг е изместен от политическото водачество.

Войници и танкове от 27-ма и 38-ма армия са изпратени да установят контрол над града. За разлика от добре въоръжената 27-ма армия, която пристига отвън, местната 38-ма армия няма амуниции и симпатизира на протестантите. Нейните войници изоставят военните си коли по улиците на Пекин и се присъединяват към протестиращите.

Влизането на войниците на 27-ма армия в града бива активно възпрепятствано от много местни жители на Пекин. Те изграждат обширни барикади, които забавят придвижването на армията. Битката продължава по улиците, обграждащи площада Тянънмън, като протестиращите напредват многократно към тежко въоръжените войници от Народоосвободителната армия, издигайки барикади с превозни средства за да се предпазят от стрелбата на армията, стреляща директно в тълпите и използвайки дори огнехвъргачки.

След като на 4 юни демонстрациите в Пекин биват потушени, протести продължават да заливат други части на Китай в продължение на няколко дни. Стотици хиляди излизат на протест в Хонконг, където хората се обличат в черно, отново в знак на протест. Големи протести има в Кантон и Шанхай, а с всеобща работническа стачка биват блокирани улици и мостове из цялата страна, като протестиращите в поне още шест главни града на Китай изискват отстраняването на „криминалното правителство”.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 mediator37

    16 1 Отговор
    Не успя там цветната революция и гледай сега къде е комунистически (по-правилно националсоциалистически) Китай, къде сме ние.
  • 2 Да го кажем направо

    10 3 Отговор
    Абе то и в САЩ военните смачкаха негрите при протестите им преди една година...ама за да промием мозъците ще пишем за Китай...
  • 3 радев

    9 2 Отговор
    а тука бяха откраднали горивото и танковете не можаха да дойдат
  • 4 Лупи

    9 2 Отговор
    Като гледам къде е Китай сега може само да поздравим правителството им за смелата и правилно водена реформа и неогъването под натиска на външни сили и колко грешни и глупави са били исканията на протестиращите. Тука трябваше да стане подобна реформа на икономиката и всички големи държавни предприятия и природните ни ресурси да си останат държавни, а не да се разграбват и раздават на всеки можещ да плати комисионната на точния човек за да ги получи и после разпродаде на многократно по-високи цени.
  • 5 onq s konq

    6 8 Отговор
    Вижте в нета колко милиардери има в Китай,после проверете и за Русия и се замислете тия пари от въздуха ли са им паднали,или ОТ СВЪХЖЕСТОКА ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА РАБОТНЦИТЕ И СЕЛЯНИТЕ ВЪВ ВСИЧКИ СФЕРИ НА ИКОНОМИКАТА.А когато на населението му дойде до гуша и реши да си организира "Видовден"/на китайски е Тянънмън/,идва репликата "да дойдат танковете"!Затова и стотици милиони от тия държави са забегнали по света да си тъорсят по-добър живот,но всички до един-НА ЗАПАД!

    Коментиран от #6

  • 6 Очо

    7 4 Отговор

    До коментар #5 от "onq s konq":

    Кон...по твойта логика в САЩ не трябва да има милионери...Че то всеки един президент на САЩ е милионер--та по твойта логика-те също ли са забогатели от експлоатацията на народа си???...Излиза че всички президенти на САЩ са си робовладелци бе конче...
  • 7 tost

    5 4 Отговор
    Всичко е вярно,само че Китай след по малко от 30 години станаха втората икономика в света а ние сме последната дупка на кавала (Европа) и за всичко ни е виновна Русия, макар че вземаме една камара милиарди € от ЕС.В резултат на това здравеопазване,образование ,индустрия и армия в плачевно състояние.
  • 8 Народа

    5 3 Отговор
    Къде сте тръгнали да правите сравнение с нас американските г.зоблизци и продажниците?
    Къде е общото между Борисов и Си Дзинпин или Ли Къцян? И по друг начин може да бъде поднесен въпроса, разликата между оня с коня и Путин
  • 9 Народа

    5 3 Отговор
    Пс
    Това в никакъв случай не значи че оня с коня прилича на Тръмп. То всъщност на нищо не прилича
Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания