Проектобюджетът е най-разочароващият и лишен от реформи през последните години, заяви бившият вицепремиер и министър на икономиката, транспорта и държавната администрация и административната реформа в три последователни правителства Николай Василев в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио ФОКУС.
По думите му е очаквал новото управление да предприеме по-смели мерки за ограничаване на разходите и намаляване на бюджетния дефицит.
Според него при заложен дефицит от 5,7% от брутния вътрешен продукт и планирано ново дългово финансиране държавата продължава политика на увеличаване на разходите без съпътстващи реформи.
Той посочи като пропуснати възможности съкращения в администрацията, реформи в публичния сектор, концесиониране на инфраструктурни обекти и ограничаване на определени държавни субсидии.
Василев изрази мнение, че бюджетният дефицит е неоправдан на фона на настоящата икономическа ситуация, характеризираща се с ниска безработица и растящи доходи.
"Страната не се намира в извънредна криза, която да налага толкова високо ниво на дефицит", посочи той.
Бившият министър отправи критики и към последователните правителства през последните години, като заяви, че не вижда достатъчна грижа за дългосрочната устойчивост на публичните финанси.
"Натрупването на нов държавен дълг ще натовари бъдещите поколения", подчерта Василев.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 !!!?
19:19 24.06.2026
2 Да си избереш Тато от Тему 🤣
Това са малко над 50 000 000 € на месец, които плащащите данъци даваме за въздух, както плащаме и за Боташ.
Сега само сметнете какво е по другите министерствата. В Министерството на отбраната, генералите са повече от войниците, също в по-голямата си част пенсионери.
Някой знае ли, че имаме над 500 служби за нещо си, за всичко което се сетите има служба, за да се назначава родата на червената олигархия.
Ами по общините какво е ? Кому са нужни регионалните кметства като те са само една пощенска кутия на главната Община ? Хиляди и хиляди napaзити, на които плащаме заплатите.
19:19 24.06.2026
3 Гузния врещи
19:21 24.06.2026
4 Да изринем чеpвената чyма !
Коментиран от #15, #22, #24
19:22 24.06.2026
5 Анонимен
19:23 24.06.2026
6 Дориана
19:24 24.06.2026
7 Хрантутниците на плужека пак ще се
Милионерчета охранени
Мерзавци
19:25 24.06.2026
8 Баба Кина
19:27 24.06.2026
9 Някой
19:27 24.06.2026
10 Малкият Мук
да правя пари.
Да, ама не!
19:27 24.06.2026
11 Тоз
19:28 24.06.2026
12 ганев
19:31 24.06.2026
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Левски
Коментиран от #20
19:34 24.06.2026
15 ганев
До коментар #4 от "Да изринем чеpвената чyма !":
БРАВО..ИСТИНСКИ ЕВРОПЕЕЦ..СИ..ГЕЙ БЕЗ ЕДНО ОКО ПЛЕШИВ...УУУФ...ОТВРАТ19:34 24.06.2026
16 Конана
19:38 24.06.2026
17 az СВО Победа 81
19:38 24.06.2026
18 Да бе да
19:38 24.06.2026
19 Айляк
Както и да е, видяхме го и него.
И точно този през януари 2026г. каза:
"България е в много лошо финансово положение поне от пет години насам."
А така. И кои управляваха допреди 5 години?
А сега Колчо искал реформи и по-смели мерки от правителството.
Брей, че то било много лесно, уе.
Или отстрани винаги е лесно, ъ?
Правителството работи, имам му доверие.
Да, ще ни се по-бързо да работи, но след апашите Буци Шиши е потоп.
19:38 24.06.2026
20 !!!?
До коментар #14 от "Левски":
Ами най-печелившата мярка е Мистър Кеш да започне веднага да продава "еФтиния газ" от "Боташ" на Вучич и Фицо ...!!!?19:39 24.06.2026
21 Браво!
19:43 24.06.2026
22 ква чеpвената чyма бълнуваш
До коментар #4 от "Да изринем чеpвената чyма !":
по колко ви плащат да викате19:44 24.06.2026
23 Мухахаха
19:45 24.06.2026
24 Мухахаха
До коментар #4 от "Да изринем чеpвената чyма !":
Една торба олигофрени ще стеКоментиран от #26
19:47 24.06.2026
25 Тодор Живков
Коментиран от #30
19:50 24.06.2026
26 Дано ,
До коментар #24 от "Мухахаха":
Господ, те удари в най -милото.Коментиран от #32
19:51 24.06.2026
27 Читател
19:51 24.06.2026
28 Специалист
19:53 24.06.2026
29 Космосът е детската ми мечта...
19:53 24.06.2026
30 Тодор Живков
До коментар #25 от "Тодор Живков":
Червената чума условно се нарича това което създадоха в Съвецкия съюз и беше обществено известно с термина болшевизъм. Това състояние на духа и тялото, кара хората да мислят, че всичко им се стоварва с камьон и те само си вземат, лежат, грухтят, въргалят се и п @ рдят и се 0риг ва@т на воля. Срещу този райски живот трябваше само да дадат свободата си, правото да мислят и говорят и способността да разсъждават. И заради това се създава усещането за някаква чума. А то си е болшевизъм.Коментиран от #42
19:57 24.06.2026
31 Боруна Лом
19:58 24.06.2026
32 Мухахаха
До коментар #26 от "Дано ,":
Да ти се връща с лихвитеКоментиран от #41
20:00 24.06.2026
33 Госあ
20:00 24.06.2026
34 тез пък
20:01 24.06.2026
35 Цвете
20:01 24.06.2026
36 АЛТЕРНАТИВА ЗА БЪЛГАРИЯ
ЗА ЕКСПАТ АЛФА И ЕКСПАТ БЕТА ... ДВЕ МНОГО ИНТЕРЕСНИ ФИРМИ !
.....
ЩЕ ЛЕЖИТЕ ВСИЧКИТЕ В ЗАТВОРА ....
ВИЕ СТЕ ОПГ , НИЕ СМЕ ФСБ :)
20:03 24.06.2026
37 оооо
20:04 24.06.2026
38 ,,ДЪГЛАС
20:04 24.06.2026
39 ууууу пфууу храчка
20:06 24.06.2026
40 мрато
20:07 24.06.2026
41 От устата ти
До коментар #32 от "Мухахаха":
В пазвата ти. ...Амин.Коментиран от #44, #45, #47
20:08 24.06.2026
42 Тодор Живков
До коментар #30 от "Тодор Живков":
Сега колегата Чорап следва плътно моите тезиси, защото е чел моите книжки. И ги е изучил. Дай на държавния служител заплатка. Дай на началника му благинка. Дай на началниците в София всичко каквото им е необходимо да се чувстват като малки божества и капанът щраква. От друга страна удари тия дето наистина сами изкарват пари, щото те мислят. А щом мислят, значи нещо ще измислят. И това нещо няма да е за доброто ти. Доброто ти се докарва с камьон или направо с кораб във Варна и там нашите момчета ТИМ разпределят правилно порциите. Кажи на един началник от София, че му спираш порцията да видиш какво прави! Ще изоре равното софийско пОле, ще изравни Витоша, но ще ти даде това което искаш. За едната порция.20:08 24.06.2026
43 хахаха
20:10 24.06.2026
44 Този коментар е премахнат от модератор.
45 Този коментар е премахнат от модератор.
46 Станко
20:19 24.06.2026
47 Ехо муции
До коментар #41 от "От устата ти":
Твойта уста е винаги пълна20:19 24.06.2026
48 Факт
20:20 24.06.2026
49 Не би могло иначе
Коментиран от #50
20:22 24.06.2026
50 Ъхъм
До коментар #49 от "Не би могло иначе":
Все едно го е писал Владо Николов. Сам.20:23 24.06.2026
51 Да изринем
20:25 24.06.2026