8 Април, 2015 12:53 1 121 0

Безплатни прегледи за над 100 деца на бежанци

  • безплатни-
  • прегледи-
  • деца-
  • бежанци

За момента са предвидени 6 хиляди лева за проекта Медицинска помощ за деца на бежанци и търсещи закрила в София

Над 100 деца бежанци и търсещи закрила ще получат подкрепа при закупуването на медикаменти от спешна необходимост и помощ в осигуряването на адекватна здравна грижа. Това съобщи председателят на Съветът на жените бежанки в България (СЖББ) Линда Ауанис.

Проектът ще се осъществи от 1 април до 31 декември, като са осигурени 6 000 лева за прегледи на деца до 18 годишна възраст.

В пресконференцията взеха участие и представители на Държавната агенция за бежанците, Българския червен кръст и Международния женски клуб – София и „Каритас България”.

СЖББ e сдружение с нестопанска цел, създадено през месец март 2003 година и е официално регистрирано като неправителствена организация, от българското правителство на 17-ти март 2003 година, съобщи Ауанис. СЖББ има за цел да помага на бежанци и търсещи закрила в процеса на тяхната адаптация и интеграция в българското общество. Съветът работи активно в посока изграждане на толерантност, етническа търпимост, разбиране и подкрепа от страна на местната общност към проблемите на бежанците, както и привличане на българските граждани и институции в процеса на гарантиране правото да се иска помощ и тя да се получава, без да се накърнява човешкото достойнство, разказа Ауанис.

„Създадохме информационен център в центъра на София, имаме пункт, в който получаваме и раздаваме дарения на бежанците. Всеки четвъртък от 9 до 17 часа сме там. Разчитаме на помощ от много хора от българската общност“, заяви Линда Ауанис.

2 153 бежанци са получили нашата подкрепа. Социалните работници, които работят при нас, не само предоставят информация на бежанците за правата им, но и ги придружават до Агенцията за бежанците, съобщи още Ауанис и добави, че те получават и медицински прегледи, като за СЖББ на първо място е грижата за децата.

Поканихме СЖББ да кандидатстват при нас с проект, който да бъде одобрен. Проектът, който ни представиха - "Медицинска помощ за деца на бежанци и търсещи закрила в София", беше изключително стойностен. Това, което бе най-важно за нас е, че я нямаше формата на оплакване. За нас бе важно парите да отидат при нуждаещите се, заяви Мария Илиева, която е председател на Международен женски клуб – София.

„Капка по капка и става море. Всяка една помощ е важна“, уточни Линда Ауанис.

От Агенцията за бежанците изразиха одобрение, че този проект засяга темата на здравеопазването, тъй като това е основна тема на Агенцията. Пътя на лицата, които търсят закрила минава през много трудности и той не е отъпкан. По отношение на здравната грижа имаме осигурени във всички лагери за бежанци, здравни кабинети и медицински лица. Към момента са планира и финансиране за още 3 кабинета и осигуряване на още 6 медицински лица. Единственият район, в който няма общопрактикуващ лекар е Харманли, но със сигурност и там ще има открит кабинет, увериха от Агенцията.

За момента са предвидени 6 хиляди лева за проекта, но това не означава, че това ще е сумата до края на годината. Ако бройката на нуждаещите нараства, СЖББ ще могат да кандидатстват и за допълнителни средства.

Когато се касае за дете, в уязвимо и специфично състояние, се прилагат мерки, за да може то да влезе в системата на социалното осигуряване и да започне да получава адекватна медицинска грижа, съобщиха от СЖББ. От там заявиха още, че един от проблемите, на които се натъкват е, че лекари не искат да правят имунизации на децата. С добра комуникация с лекарите, успяваме да свършим нужното, каза още Ауанис.

От Агенция за бежанците увериха, че за всички деца, настанени в лагери са осигурени имунизации. Министерство на здравеопазването е провело многократни имунизационни кампании. По този начин е успяло да се достигне до всички деца от до 3 г. Затруднение обаче е било това, че родителите не можели да съобщят, какви имунизации са получили децата им преди това, което затруднявало лекарите. В крайна сметка обаче, всички деца са получили необходимите имунизации.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове